Maciej Tramer, Michał Sutowski, Eliza Czapska będą rozmawiać o młodzieńczym „Pamiętniku” Władysława Broniewskiego.
6 maja, wtorek, godz. 18.00, Muzeum Władysława Broniewskiego ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 Warszawa
O młodzieńczym Pamiętniku Władysława Broniewskiego będą rozmawiać: prof. Maciej Tramer oraz Michał Sutowski Prowadzenie: Eliza Czapska
Przez lata skrywany, czasami tylko reglamentowany Pamiętnik Władysława Broniewskiego zdążył obrosnąć legendą.
Druk fragmentów w latach 60. ubiegłego wieku, najpierw w „Polityce”, później w „Miesięczniku Literackim” i „Poezji”, a nawet ogłoszenie bardzo rozszerzonych zapisów z Pamiętnika w 1984 roku nie zaspokoiły ciekawości czytelników, lecz potwierdziły tylko istnienie kontrowersyjnej części rękopisu. Niewydane fragmenty stały się niejako obietnicą i gwarancją sensacji — obietnicą do dzisiaj niespełnioną, a zarazem obietnicą do dzisiaj potrafiącą wpływać na szczególną recepcję Broniewskiego.
Jeśli coś w zapiskach tego młodzieńca może zapowiadać, że w przyszłości wyjdzie on na ludzi, to dystans do siebie i umiejętność – często autoironicznej – samooceny.
Piotr Bratkowski „Newsweek”
Z całą pewnością młody Broniewski to błyskotliwy opowiadacz, świetny kronikarz, ale i niesforny flirciarz, który zdaje barwne relacje z niekończących się podbojów miłosnych.
Malwina Wapińska „Dziennik Gazeta Prawna”
W tych zapiskach zawiera się niezwykły dowód dojrzewania i przemiany z żołnierza w poetę na tle burzliwej historii odradzającej się Polski.
Marcin Kube „Rzeczpospolita”