Miasto

„Pamiętnik” Broniewskiego – spotkanie wokół książki

Maciej Tramer, Michał Sutowski, Eliza Czapska będą rozmawiać o młodzieńczym „Pamiętniku” Władysława Broniewskiego.

6 maja, wtorek, godz. 18.00, Muzeum Władysława Broniewskiego ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 Warszawa

O młodzieńczym Pamiętniku Władysława Broniewskiego będą rozmawiać: prof. Maciej Tramer oraz Michał Sutowski Prowadzenie: Eliza Czapska

Przez lata skrywany, czasami tylko reglamentowany Pamiętnik Władysława Broniewskiego zdążył obrosnąć legendą.

Druk fragmentów w latach 60. ubiegłego wieku, najpierw w „Polityce”, później w „Miesięczniku Literackim” i „Poezji”, a nawet ogłoszenie bardzo rozszerzonych zapisów z Pamiętnika w 1984 roku nie zaspokoiły ciekawości czytelników, lecz potwierdziły tylko istnienie kontrowersyjnej części rękopisu. Niewydane fragmenty stały się niejako obietnicą i gwarancją sensacji — obietnicą do dzisiaj niespełnioną, a zarazem obietnicą do dzisiaj potrafiącą wpływać na szczególną recepcję Broniewskiego.

Jeśli coś w zapiskach tego młodzieńca może zapowiadać, że w przyszłości wyjdzie on na ludzi, to dystans do siebie i umiejętność – często autoironicznej – samooceny.

Piotr Bratkowski „Newsweek”

Z całą pewnością młody Broniewski to błyskotliwy opowiadacz, świetny kronikarz, ale i niesforny flirciarz, który zdaje barwne relacje z niekończących się podbojów miłosnych.

Malwina Wapińska „Dziennik Gazeta Prawna”

W tych zapiskach zawiera się niezwykły dowód dojrzewania i przemiany z żołnierza w poetę na tle burzliwej historii odradzającej się Polski.

Marcin Kube „Rzeczpospolita”

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij