Miasto

Wojna czy regulacja? Narkotyki w Ameryce Południowej

Spotkanie z Eduardo Vergara, szefem Asuntos del Sur, najbardziej wpływowego think-tanku w regionie.

Nie minął jeszcze rok od kroku Boliwii, która domagając się wykreślenia liści koki ze spisu substancji zakazanych, wystąpiła z ONZ-owskiej Jednolitej Konwencji o Środkach Odurzających, ani nawet pół roku, od kiedy urugwajski prezydent skierował do parlamentu projekt ustawy proponujący legalizację nie tylko używania i posiadania, ale także produkcji i handlu marihuaną, a znów kraje Ameryki Łacińskiej są w awangardzie światowej debaty nt. polityki narkotykowej. I być może znalazły sposób, by zmusić do zabrania w niej głosu także inne państwa.
(K.Malinowska-Sempruch, narkopolityka.pl)

Spotkanie z Eduardo Vergara, poprowadzi Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej.

4 marca, poniedziałek, godz. 19.00, Foksal 16, IIp.

Streaming on line dostępny na kanale Krytyki Politycznej
Nagranie audio dostępne w kilka dni po wydarzeniu na profilu mix cloud

 

 


Ameryka Łacińska to obszar prawdziwej klęski. Ofiary wojny z narkotykami można liczyć w tysiącach żyć ludzkich, a statystyki wciąż rosną. Musimy zmienić naszą politykę, ponieważ dotychczasowe podejście to tylko zamiatanie problemu pod dywan. Wierzę, że legalizacja narkotyków i odzyskanie czarnego rynku z rąk zorganizowanych grup przestępczych pozwoli w końcu na poszanowanie praw użytkowników. Jednostki będą mogły w końcu same decydować o tym, co robić ze swoim ciałem. Kiedy uznają to za konieczne, będą mogły szukać i prosić o pomoc, bez społecznego piętna bycia przestępcą
– uzasadnia Eduardo Vergara.

Nagranie programu w Al Jazeera z udziałem Eduardo Vergara


 

 

 


O gościach:


Eduardo Vergara – dyrektor Asuntos del Sur (ADS) – think tanku działającego w Chile i w Argentynie, uznanym w rankingu „Foreign Policy Magazine” w 2011 roku za drugą najbardziej wpływową instytucję badającą relacje społeczne w Ameryce Łacińskiej. W ADS zajmuje się głównie przygotowywaniem przestrzeni i wprowadzaniem ważnych tematów do debaty publicznej w tym regionie świata.  Wśród bieżących projektów znajduje się m.in. wzmacnianie lokalnych liderów spośród młodych aktywistów, czy prowadzenie badań i analiz nad postrzeganiem i spożywaniem narkotyków. Vergara przygotowuje aktualnie film dokumentalny o polityce narkotykowej i towarzyszących jej w regionie Ameryki Łacińskiej mitach i tabu. Aktywnie włącza się w prace nad tematem polityki narkotykowej również na poziomie ponadregionalnym, współpracując z organizacjami z Meksyku, Stanów Zjednoczonych czy Środkowej Ameryki.

 


Maciej Stasiński –  ukończył studia na Wydziale Iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie pracuje jako dziennikarz w „Gazecie Wyborczej” w dziale zagranicznym. Zajmuje się problematyką hiszpańską i krajów Ameryki Łacińskiej, o której napisał wiele reportaży.

Więcej informacji: www.narkopolityka.pl


Spotkanie odbywa się przy wsparciu Global Drug Policy program w Open Society Institute

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij