Dyskusja otwarta z udziałem Michała Boniego, Edwina Bendyka i Marii Świetlik. Prowadzenie: Jakub Dymek.
26 czerwca, czwartek, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, Warszawa
Pytanie o politykę sieci to dziś pytanie nie tylko o wolność informacji, dostęp do kultury i ochronę prywatności, ale także o demokrację i całkiem realną, tradycyjną politykę. Czy nowe technologie faktycznie pomagają w demokratyzacji? Czy media społecznościowe służą ruchom społecznym? Czy coraz bardziej sprywatyzowana i podzielona na konkurujące ze sobą monopole sieć jest jeszcze przestrzenią aktywizmu, czy tylko rozgrywek o większą klikalność? Bez zmierzenia się z tymi wątpliwościami trudno dalej udawać, że trzymamy rękę na pulsie polityki, podobnie jak trudno utrzymać w mocy tradycyjny podział na świat wirtualny i realny. Najlepsze odpowiedzi na te pytania wykuwają sie jednak w starciu perspektyw, z których każda przychodzi z osobnymi rozwiązaniami i pomysłami. Bo ile wizji sieci, tyle wizji polityki.
Gośćmi spotkania będą:
Michał Boni – europarlamentarzysta, twórca i pierwszy szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, inicjator powstania strategii Polska 2030 oraz raportu Młodzi 2011, kulturoznawca.
Maria Świetlik – antropolożka polityczności, działaczka praw cyfrowych, Internet Society Poland
Edwin Bendyk – dziennikarz, pisarz i publicysta „Polityki”, autor książek, m.in „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” i „Bunt Sieci”. Wykłada w Collegium Civitas, gdzie kieruje Ośrodkiem badań nad Przyszłością.
Prowadzenie:
Jakub Dymek (Krytyka Polityczna) – kulturoznawca, dziennikarz i publicysta Dziennika Opinii Krytyki Politycznej, gdzie pisze m.in o politycznych aspektach rewolucji komunikacyjnej, w szczególności: konflikcie optymistycznych i technofobicznych narracji wokół nowych mediów.