Podcasty

Ukraina na wojnie, Polska na wojnie

O tym, czy Polska naprawdę jest na wojnie i co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, rozmawiamy w ostatnim przed wakacjami odcinku „Bloku wschodniego”. Warto słuchać do końca, żeby usłyszeć kawał o Bodnarze.

W ostatnich tygodniach ukraińskiej armii udało się ustabilizować front, a rosyjska ofensywa najwyraźniej wyczerpała swoje siły. Ale to nie znaczy, że wojna się skończyła, wciąż do tego końca jesteśmy daleko, a starcia między dwiema armiami na kilku odcinkach frontu to od dawna ciężka wojna pozycyjna, która pochłania dużo zasobów i ludzkich żyć. Wojna obronna przeciwko rosyjskiej agresji to dla Ukrainy niewyobrażalny wysiłek – dla armii, dla państwa, dla całego społeczeństwa. Codzienne ostrzały miast, nawet tych położonych w głębi frontu, a w przyfrontowych regionach życie w cieniu śmierci.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Tymczasem w ciągu kilku ostatnich tygodni w Polsce dojrzała narracja, że nasz kraj także walczy z rosyjską i białoruską agresją, tyle że w postaci wojny hybrydowej na polsko-białoruskiej granicy. Polska armia niemalże ramię w ramię z siłami zbrojnymi Ukrainy odbiera tego samego wroga. Na poświęconych Ukrainie szczytach i konferencjach z takimi deklaracjami występują polscy politycy np. Andrzej Duda czy Radosław Sikorski.

Granicyzacji ciąg dalszy. Szmydt zdradził, nas zabetonują

Taką narrację przyjmują też polskie mainstreamowe media i liczni, głównie prawicowi eksperci, którzy zwłaszcza od czasu ataku na żołnierza Mateusza Sitka grzmią, że wojsko ma za mało uprawnień. IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadza sondaż, z którego wynika, że przytłaczająca większość Polek i Polaków (86,7 proc.) popiera strzelanie do migrantów forsujących granicę, a rząd proponuje nowelizację prawa, która nawet wstecz rozgrzesza mundurowych z oddanych strzałów, nieważne, czy zgodnych z procedurami, czy nie. Donald Tusk i Kosiniak-Kamysz dosiedli kobyłę bezpieczeństwa, rozpalając jednocześnie niespotykaną co najmniej od 2015 roku nienawiść do migrantów oraz hejt na ludzi i organizacje, które stają w obronie konstytucji i praw człowieka.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij