Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Umowa z grupą Mercosur to gwóźdź do trumny klimatu i praw zwierząt
Umowa handlowa UE z krajami Ameryki Łacińskiej przyspieszy wycinanie lasów deszczowych i pogorszy sytuację europejskich rolników.Anna MikulskaNajnowsze
W środę Polskę odwiedził Wołodymyr Zełenski. Wywiad z prezydentem Ukrainy przeprowadzili dziennikarze TVN24, Onetu, „Rzeczpospolitej” i Sławomir Sierakowski z Krytyki Politycznej.
Wystawa Tomáša Rafy, którą można zobaczyć w Zachęcie, opowiada o tym, jak głębokie jest pęknięcie polskiego społeczeństwa.
Prezydencja jako taka nie sprawi, że Polska zacznie rozdawać karty w Unii czy w europejskiej polityce międzynarodowej, ale w dłużej perspektywie pozwoli nam skuteczniej zabiegać o swoje interesy.
Można się spodziewać, że prezydencję węgierską i polską połączy chęć budowy „twierdzy Europa”.
Sklep
Niemcy mają sporo do nadrobienia, bo cały ich system społeczno-gospodarczy nie jest przygotowany do gospodarki cyfrowej.
Jak wąż, który zrzuca własną skórę, Zachód pozbywa się systemu wartości, który podtrzymywał jego dominację w XX wieku, a w nowym stuleciu już temu celowi nie służy.
Rozmowa z Marią Książak, psycholożką pracującą z uchodźcami.
Od początku tzw. kryzysu migracyjnego mija już 10 lat. Unia Europejska obwarowuje się coraz mocniej.
Rozmowa z Wojciechem Wojtasiewiczem, ekspertem PISM.
Na politycznym horyzoncie Francji nie widać ani stabilnej koalicji rządzącej, ani prostego rozwiązania trwającego kryzysu.
Bezsenność, koszmary na temat deszczu i uczucie rozpaczy – to skutki psychiczne jednej powodzi. A kryzys klimatyczny jeszcze nie zaczął się na dobre.
Zachód ma tym większy powód do niepokoju, że dotychczas Rumunia wydawała się jednym z najpewniejszych punktów sojuszów międzynarodowych.
Jeśli sąd uzna Marine Le Pen za współwinną popełnienia przestępstwa, będzie to dla liderki francuskich nacjonalistów koniec marzeń o prezydenturze, przynajmniej w najbliższej przyszłości.
Liberalny elektorat dyktuje warunki, a rząd staje na głowie, żeby mu dogodzić. Rezultatem są rozwiązania, które chce się skomentować okrzykiem: „nasi tu byli!”. W unikaniu cywilizacji jesteśmy prawdziwymi mistrzami.
Plan według mnie jest taki, żeby stworzyć koalicję z SPD, oczywiście z kanclerzem z CDU. To powinno wystarczyć do większości – mówi politolog i historyk Klaus Bachmann.
Dla Polski rządy chadecji to dobra wiadomość, szczególnie w wariancie z Zielonymi, bo partia ta nie ma żadnych sentymentów wobec Rosji.
Od Paryża po Warszawę, nad Europą uniósł się nagle duch brexitu.
Demokracja jest zakładniczką elektoratu, a w Europie nie oznacza to ludzi młodych.
W mołdawskim referendum niewielką większością głosów, ale jednak, wygrała opcja proeuropejska. A to oznacza, że konstytucja zostanie zmieniona. Zostanie do niej wpisany cel, jakim jest przystąpienie do UE.
Problemem jest nie tyle nierównowaga w handlu z największym producentem globu, co jego struktura.
Przetrwanie i konsolidacja UE będą zależeć od przełamania oporu Niemiec, którzy z niewiadomych względów uznawani są w Polsce – szczególnie po stronie liberalnej – za orędowników Zjednoczonej Europy. Nigdy nimi nie byli, a już na pewno nie teraz.
Zamiast propozycji efektywnego zarządzania migracją, która jest dużym wyzwaniem dla państw tranzytowych i przyjmujących, otrzymujemy zaklinanie rzeczywistości granicznej, która ciągnie się od czasów PiS-u.
Korea Południowa byłaby bardzo atrakcyjnym kandydatem na wiodącego partnera w rozwoju polskiego przemysłu chipów, gdyż współpraca z nią nie naraziłaby Polski na pomruki ze strony któregoś z największych mocarstw.
Wyrok najważniejszej instancji sądowniczej w UE daje podstawę m.in. osobom transpłciowym do sprzeciwiania się prawnej dyskryminacji rządzącej w krajach ich pochodzenia.
Na 40 członków rządu Barniera aż 29 zbierało doświadczenie w partiach prawicowych, a tylko czterech było kiedykolwiek związanych z lewicą.
W niedzielę wybory parlamentarne w Austrii. Na zwycięzcę typuje się partię FPÖ, której lider Herbert Kickl sam siebie określa mianem „Volkskanzler”, zaczerpniętym z ideologii nazistowskiej.
Wygląda na to, że flagowy program rządu w obliczu największej klęski żywiołowej od dekad będzie się składać z 20 mld zł z UE oraz tych drobniaków, które znalazł minister Domański.
Presja opinii publicznej na zaostrzenie polityki migracyjnej jest tak duża, że podporządkowują się jej właściwie wszystkie partie, co tylko pogłębiło się po wyborach we wschodnich Niemczech – mówi dr Łukasz Jasiński, analityk ds. Niemiec w Programie Trójkąta Weimarskiego.
Lublinianie na pewno dostaną dzięki temu kultury pod korek, jakby im jeszcze było mało. Ale koniec końców chodzi o pieniądze. Można o tym mówić śmiało.
Mówi się, że lepiej późno niż wcale, ale czasem bywa już po prostu za późno. Janis Warufakis komentuje raport Draghiego.
Donald Tusk, jak kiedyś Beata Szydło, z odwagą wchodzi w błoto. Ale kiedy ona pokazywała, że jesteśmy dzielni, ale samotni, Tusk pokazuje, że solidarnie stoi za nami Unia Europejska.
Lewicy tożsamościowej Wagenknecht przeciwstawia lewicę opartą na wspólnocie, zatroskaną o spójność społeczną, skupiającą się głównie na redystrybucji, która dokonywać się musi przez państwo narodowe – mówi politolog prof. Rafał Chwedoruk.
Jeśli Komisja Europejska i rządy państw członkowskich będą trwać przy planach redukowania kosztów i „uelastyczniania” rynku pracy, raport pozostanie tylko akademickim ćwiczeniem.
Miałam nadzieję, że po wygranych wyborach rozpocznie się debata o tym, jak w demokratycznej Polsce widzimy przyszłość Europy. Jak dotąd się jej nie doczekałam.
UE powinna mieć coś więcej do zaoferowania obywatelom niż przesłanie: w porównaniu z XIX wiekiem nie jest wam tak źle.
Górników nikt o zdanie nie pytał, ale wielu z nich – wbrew temu, co zwykło się myśleć o pracownikach tej gałęzi przemysłu – zdało sobie sprawę, że na węglu nie zbudują przyszłości dla siebie, swoich dzieci i wnuków.
Na oko widać, że propozycje rozwiązań przygotowanych przez KE są grubymi nićmi szyte i z góry ustawione pod czyjeś interesy. Gdy pojawia się możliwość zapewnienia profitów swoim środowiskom biznesowym, Francja i Niemcy zawsze chętnie kopną słabszego.
Nie da się zaprzeczyć, że zarówno narracja, jak i praktyka polityczna w całej Europie uległy dramatycznej zmianie.
Na ten moment lewica odcina się od współrządzenia z „prezydentem bogaczy”, a centryści nie chcą słyszeć o pełnieniu funkcji ministerialnych obok „ekstremistów”.
Przejęcie przez Babiša elektoratu koalicyjnej socjaldemokracji oraz ugruntowanie sojuszu z prezydentem Milošem Zemanem oznaczało zarysowanie nowego podziału sceny politycznej w Czechach – na „populistów” i „antypopulistów”. Zmieniło to zarówno strukturę elektoratu ANO, jak i potencjalne tematy podejmowane przez partię.
Wraz z przejęciem przez Węgry rotacyjnej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej perspektywa podjęcia skoordynowanych działań w celu rewizji Umowy Asocjacyjnej z Izraelem oddala się.
Wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie oraz jej konsekwencje podsumowuje Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Jesteśmy w Polsce dość zgodni co do tego, że potrzebujemy Ukrainy przewidywalnej, demokratycznej i stabilnej. A to może jej zapewnić jedynie wejście do UE – mówi Elżbieta Kaca, analityczka programu Unia Europejska w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Kiedy zachodnie elity mówią, że gospodarka ma się świetnie, ludzie pytają: ale czyja gospodarka?
Porównuje ideę miasta 15-minutowego do Auschwitz. Gdy zgasił menorę gaśnicą, został memem i zyskał poklask w świecie muzułmańskim. Teraz będzie europosłem.
Na listach wyborczych lewicowego Frontu Ludowego były prezydent spotka się z robotnikiem-trockistą.
Czy rolnicy już pokochali rząd Tuska za blokowanie wszystkiego, co zielone? Nie? Jaka szkoda!
Odkąd wybuchły rolnicze protesty, wszelkie kwestie związane z klimatem i przyrodą zostały hurtem rozjechane przez traktory i zrównane z ziemią.
Aby osiągnąć sukces w czeskiej polityce, nie trzeba mieć żadnych ideałów ani wartości.
Z zielonej fali została kałuża. Ale ogromna większość ludzi w Europie nadal oczekuje skutecznej polityki klimatycznej.
Z 13 okręgów wyborczych, na jakie podzielona była Polska w tych wyborach, Lewica uzyskała poparcie przekraczające 5 proc. tylko w pięciu.
Rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Na przeszkodzie do integracji prawicy w Europarlamencie mogą stanąć osobiste ambicje dwóch potencjalnych liderek takiego sojuszu, czyli Giorgii Meloni i Marine Le Pen.
Wyniki exit poll komentują Agnieszka Wiśniewska, Katarzyna Przyborska, Jakub Majmurek, Przemysław Sadura i Sławomir Sierakowski.
W obecnym tempie minie jeszcze pół wieku, zanim kobiety osiągną równą reprezentację w parlamentach całego świata.
Jeśli przesunięcie, jakie obserwowaliśmy w kampanii, okaże się trwalsze i głębsze, to postulaty polexitu zaczną być wkrótce zgłaszane przez postaci znacznie poważniejsze niż Stanisław Żółtek.
Zmiana równowagi sił w europarlamencie będzie także oznaczać powrót surowej polityki zaciskania pasa.
Może z punktu widzenia Europy nadrzędną wartością jest zakorzenienie Ukrainy w Europie jako demokratycznego kraju zintegrowanego z UE. I pozostawienie kwestii granic otwartą – mówi Piotr Buras, dyrektor Warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.
W 2019 roku mogłam być wysłuchana, teraz czuję, że nie mogę nawet dokończyć zdania.
Po ponad pół roku Holandia będzie miała nowy rząd – najbardziej prawicowy w jej powojennej historii.
Wyborcy mogą dość sceptycznie podejść do obietnic, że lewica załatwi im teraz w Europie to, czego nie załatwiła w kraju.
Lewica okazuje ostatnio tak mało sprawczości i energii, a tak wiele zdradza z tego, co dzieje się za kulisami, że tak jak pozostałe partie nie budzi zaufania. Tyle że nie z powodu widocznego cynizmu, a niedołężności.
W Portugalii święci triumfy zupełnie nowa, prawicowo-populistyczna partia. Czy wprowadzi posłów do europarlamentu?
Przed PiS stoi trudne zadanie. Musi wytłumaczyć wyborcom, że ani nie chce z Unii wyjść, ani jej osłabiać, ale wręcz przeciwnie – zmienić jej kierunek w taki sposób, aby działała na rzecz wzmocnienia Polski.
Gruzińska dziennikarka Marta Ardashelia relacjonuje z Tbilisi przebieg protestów przeciwko ustawie o agentach zagranicy.
Obywatele nie mają poczucia, że ich głos ma jakiekolwiek znaczenie. Nie wierzą też, że to od działań rządów zależy ich przyszłość.
Skutki cięć w sferze bezpośrednich transferów socjalnych dotknęły już ponad pół miliona osób (ok. 10 proc. populacji kraju), które od kwietnia otrzymują od KELA zmniejszone świadczenia.
Daniel Petryczkiewicz rozmawia z wiceministrem klimatu i środowiska Mikołajem Dorożałą o lasach, rzekach, mokradłach, quadach, polowaniach i protestach rolników.
Niezbyt wierzę, że deklaracje pokryją się z rzeczywistością. Ale deklaracje polityków też się nie pokrywają, więc czemu by sobie nie pościemniać?
W tym roku z rolnictwem zrównoważonym wygrało to wielkoobszarowe. Cała nadzieja w drobnych rolnikach – może następnym razem posłuchamy właśnie ich?
Istnieje spore ryzyko, że nowy skład unijnych instytucji nie będzie sprzyjający dla polityki na rzecz klimatu i bioróżnorodności.
Słowacy udowadniają, że o kraju nie powinni świadczyć jego rządzący, ale obywatele.
Największym problemem gruzińskiej polityki od lat jest brak atrakcyjnej alternatywy, która mogłaby stać się przeciwwagą dla elity rządzącej.
Ile palestyńskiej krwi ma jeszcze zostać przelane, zanim ta krew zmyje z Niemców zasłużone poczucie winy za Holocaust?
Kto trafi do europarlamentu? W Litwie ani partii politycznych, ani wyborców niespecjalnie to interesuje.
Przywódcy europejskich państw wykazują zdumiewający brak poczucia palącej konieczności działania.
26 tysięcy osób błędnie posądzono o wyłudzenie świadczeń opiekuńczych i nałożono na nie wysokie kary.
Europejczycy u sterów nie chcą zrozumieć, jak bardzo zawiódł unijny model gospodarczy i jak nieskuteczne okażą się stare rozwiązania w nowym opakowaniu.
Prawica wykorzystuje koszty społeczne wynikające z obecnego – neoliberalnego – kształtu polityki klimatycznej do podważenia sensu całej transformacji energetycznej. Nie idźmy tą drogą.
Podlasie, Polesie i Lubelszczyzna kojarzą się z czystością, naturą, zdrowiem. Są firmy, które na tych skojarzeniach budują swoją markę, niszcząc środowisko i nie realizując obietnic.
Donald Tusk przepowiada wojnę. Straszy, mówi prawdę czy uprawia polityczną grę?
Wyniki pierwszej tury pokazały, że wyborcy obu głównych kandydatów są mocno zmotywowani. Niemniej prognozy drugiej wskazują na rezultat leżący na granicy błędu statystycznego.
Za obniżające się ceny na giełdach międzynarodowych odpowiada nie ukraińskie ziarno, ale zalew taniego zboża z Rosji.
Nowe przepisy mają wejść w życie w maju lub czerwcu, a poszczególne postanowienia zaczną obowiązywać w ciągu kilku lat.
Nikt nawet nie próbuje odpowiedzieć na pytanie, co trzeba by zrobić, żeby ukraińska produkcja rolna nie doprowadziła do załamania rolnictwa w Unii.
To nie pierwszy raz, kiedy Niemcy próbują sprzedać swoją politykę zagraniczną w opakowaniu polityki UE.
Umowa międzypokoleniowa została zerwana – młodzi Hiszpanie i młode Hiszpanki już dawno przestali się łudzić, że będą żyć na tym samym lub wyższym poziomie co ich rodzice.
Alternatywa „bezpieczeństwo albo chleb” wydaje się z gruntu fałszywa. Niestety, nie dla polskiego rządu, który chce częściowo sfinansować zbrojenia podwyżką VAT-u na żywność.
Rdzeniem emocjonalnym niemieckiego podejścia do Rosji jest strach przed drażnieniem niedźwiedzia czy też pewien rodzaj nieśmiałości.
Europa pamięta o Holokauście, bo to część jej wewnętrznej „wspólnoty losów”. Wypiera za to pamięć kolonializmu, bo z niego musiałaby się spowiadać przed resztą świata.
Powstrzymać migrację i ograbić Afrykę z surowców naturalnych – czy taki jest zamysł włoskiej premierki?
Gdy minister Kołodziejczak zapewniał, że zeszłotygodniowa czterogodzinna narada rolników z premierem Donaldem Tuskiem była owocna, nie takich owoców się spodziewałam.
Ukraińców najbardziej bolą obrazki wysypywanego zboża. Uderzają w pamięć o Hołodomorze, wielkim głodzie urządzonym w latach 30. XX wieku przez wierchuszkę ZSRR.
Rolnicy nie tylko nie wydają się podatni na prawicową demagogię, ale sprawiają wrażenie nieufnych wobec wszystkich próbujących im mówić, co mają robić.
W przypadku protestów rolników nacjonalizm nakłada się na nierozpoznany do końca interes klasowy. Korporacje dosięgnąć trudno, zboże z wagonów wysypać łatwiej.
Już w dziewięciu europejskich państwach na czele sondaży są partie skrajnej prawicy. Sojusz z rolnikami przysparza im poparcia.
Czy naprawdę tak trudno zrozumieć, także politykom obecnego obozu rządzącego, że w tej rozgrywce chodzi o coś więcej niż o cenę tony pszenicy?
Europa zatracająca resztki własnej godności w swoim serwilizmie wobec USA i Izraela sama wbiła gwóźdź do trumny, w której zostanie pogrzebana jej emancypacyjna spuścizna.
Rolnicy chcieliby całkowitego wyłączenia ich działalności z polityki klimatycznej, chociaż na zmianach klimatycznych tracą także oni – jeśli nie przede wszystkim.
Gdy wybucha wojna, demokratyczny Zachód najpierw pyta, kto ginie. A raczej, z czyjej ręki.
Czy protesty rolników w krajach Unii oznaczają sprzeciw wobec polityki klimatycznej? To skomplikowane.
Ostatnie przełamanie węgierskiego weta jest dowodem wciąż istniejącej jedności unijnej i chęci wspierania Ukrainy przez UE. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wpaść w błogie samozadowolenie.
Dotąd Zachód pomagał Ukrainie z ociąganiem i opóźnieniami. Nie uchroniło to Europy przed byciem postrzeganą przez Rosję jako strona w tej wojnie, przyczyniło się natomiast do przejęcia przez agresora inicjatywy na froncie po paśmie ukraińskich sukcesów.
Wypłata wstrzymanych na razie miliardów dla Węgier zależy tylko od tego, czy rząd węgierski zajmie się zgłaszanymi wobec niego zastrzeżeniami i podejmie oczekiwane przez UE kroki – pisze Géza Jeszenszky, były szef MSZ Węgier.
Europę straszy widmo ponownego nadejścia trumpizmu.
Po reakcjach na trwające od kilku tygodni protesty rolników widać, że Francja i Unia Europejska chętniej poświęcą ekologię niż wolny handel i system premiujący najbogatszych.
Twórcy euro przewidzieli, że kiedyś nadejdzie poważny kryzys finansowy i postawi Unię przed trudnym wyborem. Ale gdy ten kryzys nadszedł, decyzja nie leżała w ich rękach.
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji.
Temperatura sporu politycznego jest zdecydowanie za wysoka i staje się już nieznośna, ale pod względem ogólnej jakości domeny publicznej oraz polityki na pewno nie odstajemy od innych krajów Zachodu.
W lipcu Węgry obejmą prezydencję w UE. Co może pójść nie tak?
Czy na pewno chcemy wmawiać Polkom i Polakom, że „Europa” i „Zachód” polegają na tym, że większości ludzi nie stać na mieszkanie?
Unia znów robi zwrot w kierunku zaciskania pasa – jeszcze surowszego niż przed pandemią.
Zgoda na koncesje wobec Kosowa pokazuje, że tylko obecna władza może doprowadzić do normalizacji relacji pomiędzy Belgradem a Prisztiną, a na tym obecnie Zachodowi zależy najbardziej.
Musimy zmienić definicję zgwałcenia na definicję opartą na zgodzie i konsekwentne karać sprawców. Zgwałcenie powinno zostać także kryminalizowane na poziomie unijnym.
Unia Europejska przedstawiła Chinom listę swoich gospodarczych skarg. Niestety, sama jest sobie winna.
Strategia UE wobec wojny w Ukrainie jest oparta na trzech filarach. Już wszystkie się chwieją.
O planach na politykę zagraniczną i komunikacyjną nowego rządu rozmawiamy z Pawłem Kowalem, przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych.
Skrajna prawica właśnie przegrywa w Polsce, ale nie w całej Europie, nie w USA i nie na świecie. Przyszły rok nie będzie spokojny.
W obecnym systemie sprawowania rządów władza obywateli jest zdecydowanie zbyt ograniczona. Możemy to zmienić.
Gdy młodzi martwią się, że zdestabilizowany klimat odbierze im bezpieczną przyszłość, seniorzy nie mogą spokojnie cieszyć się jesienią życia, bo ta zmienia się w śmiertelnie upalne lato.
Kto twierdzi, że musimy wybierać między unią państw narodowych a wspólnym państwem europejskim, stawia nas przed fałszywym wyborem.
Porozumienie, które miało uregulować gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji, w rzeczywistości cały ten sektor dereguluje.
Rozmowa z Marią Piechowską, analityczką ds. Ukrainy w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Postulat „nigdy więcej wojny” przepadł już na zawsze. Ale pragnienie wspólnego europejskiego obywatelstwa wciąż jest aktualne.
Powiecie, że to wina Tuska albo że nie ma przypadków, są tylko znaki, ale to odważne obywatelki, aktywiści, organizacje pozarządowe i prawniczki stoją za dwoma przełomowymi wyrokami, które wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Polska ma ogromne możliwości budowania koalicji na forum UE. Jeśli ktoś ich nie miał, to rząd PiS, a nie Polska jako taka.
Pierwszy krok do zażegnania kryzysu i odbudowy zaufania do państwa to zaprzestanie pushbacków.
Antybiotykooporność może pojawiać się naturalnie, jednak niewłaściwe i nadmierne stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych w ochronie zdrowia i w weterynarii powoduje wzrost skali tego problemu.
W trakcie kampanii unikano trudnych tematów, żeby nie powiedzieć o jedno zdanie za dużo, a po wyborach rząd PiS nie chciał się tym zająć. Po co na odchodnym psuć sobie wizerunek, skoro niewygodny problem można zostawić następcom?
Europejska unia monetarna bez unii politycznej i fiskalnej to przepis na katastrofę.
Pierwsza zasada dociekań dotyczących historycznego kontekstu toczącej się w Gazie wojny to: żadnych tabu.
Dyskusja o KPO przypomina o pięciu największych grzechach debaty publicznej w Polsce. Oto one.
Gdy uświadomiłem sobie skalę sprzedaży smakowych, jednorazowych e-papierosów, regularne świętowanie globalnego zwycięstwa nad plastikowymi słomkami straciło dawny blask.
W realiach pozornej niestabilności Włochy przeżyły swój cud gospodarczy. Jednak gdy zaczęły się problemy, chwiejny system parlamentarny stał się łatwym kozłem ofiarnym i różnej maści politycy, od Berlusconiego po Beppe Grillo, zdobywali poparcie na jego krytyce.
Pytana przez Krytykę Polityczną, czy czuje się osamotniona ze swoimi poglądami na temat tego, co dzieje się w Izraelu i Palestynie, Anna Maria Żukowska odpowiada krótko: „Tak”.
Podczas gdy większość niemieckich publicystów i ekspertek odbiera wynik polskich wyborów w kategoriach „powrotu do normalności”, niektórzy starają się wyciągnąć lekcję z krnąbrnej postawy PiS oraz błędów niemieckiej polityki wschodniej.
Teraz pojawi się pewnie nacisk na Polskę, by dołączyła do strefy euro. Uważam, że powinniśmy być zainteresowani tą perspektywą – mówi Piotr Buras.
Wielu Holendrów o różnych sympatiach politycznych uwierzyło Omtzigtowi i popiera NSC. W jego programie widać chęć pogodzenia zróżnicowanego elektoratu poprzez unikanie kontrowersyjnych stanowisk.
Premier Morawiecki chwali się zaś, że ograniczyliśmy zależność Polski od finansowania z zagranicy. Czy ma na myśli fakt, że zablokowane są również środki z Funduszu Spójności, w wysokości 75 mld euro?
Dlaczego inne państwa wprowadziły kontrole graniczne w ślad za Polską? Odpowiedź jest prosta – nikt nie chce zostać z czarnym Piotrusiem w ręce. Jeżeli my się zamykamy, migranci skierują się w ich stronę.
Kto decyduje o tym, co jemy? Nie my sami, nie rolnicy.
Nieudolne posunięcia i nieprzemyślane wypowiedzi prezeski EBC skutecznie zachęcają do głosowania na skrajną prawicę w krajach strefy euro.
Dopóki wiem, że wciąż wiele osób wierzy w chochoły w rodzaju „ideologii gender”, warto rozmawiać o tym, czym konwencja jest naprawdę i czego obawiają się jej przeciwnicy.
Przywódca młodzieżówki partii komunistycznej stwierdził, że „Zieloni są typem ludzi, którzy na imprezę przychodzą z pustymi rękami, wszędzie rzygają, niszczą rzeczy, a na koniec obrażają gospodarza i odmawiają pomocy w sprzątaniu”.
PiS wykonuje radykalny zwrot w polityce wobec Kijowa dlatego, że trochę więcej ludzi zadeklarowało oddanie głosu na Konfederację.
PiS nie zrobił nic w sprawie tranzytu zbóż z Ukrainy z tej prostej przyczyny, że destabilizacja rynku i pogorszenie sytuacji polskich rolników są mu zwyczajnie na rękę.
Wygląda to tak, jakby przedstawiciele mniejszych partii nie zrozumieli, co będzie oznaczać dla Słowacji rząd Fico, Uhríka i Danki.
Problem Europy bierze się z niechęci do przyznania, że w Ukrainie właśnie trwa ludobójstwo.
351 lat temu wściekły tłum zabił i zjadł holenderskiego premiera. Co było dalej?
Wielkie grupy mediowe krzyczą, że Unia nie powinna ingerować w media. A rządy domagają się prawa do inwigilacji mediów.
Sześć lat po podpisaniu konwencji stambulskiej w 2017 roku Unia Europejska wreszcie ratyfikowała tę międzynarodową umowę w czerwcu 2023 roku.
Żywność ekologiczna musi być droższa, dlatego że wymaga znacznie większego nakładu pracy i wiedzy.
Spokojne sierpniowe dni to dobry moment, by zastanowić się nad nadchodzącymi miesiącami. Spoglądam w swój kalendarz na przyszły rok: najważniejsze …
Po agresywnej kampanii wyborczej, wymierzonej m.in. w biurokratów z Brukseli, Meloni chętnie odwiedza europejskich przywódców, próbując udowodnić, że nie taki diabeł straszny.
Na warzywach jest napisane, skąd pochodzą, ale w taki sposób, żeby wyglądało, że są to produkty bezpośrednio wyhodowane w naszym gospodarstwie. A przecież wszystko poza sałatą i brokułami jest w tej sałatce kupione w tanich hurtowniach, oddzielane od zgniłych warzyw rękami polskich kobiet i umyte, żeby dobrze wyglądało na półce.
Europa przegrywa walkę o Afrykę na wszystkich polach – kulturowym, medialnym, intelektualnym. Nic więc dziwnego, że za tym idą również burzliwe przemiany polityczne.
Dziennikarka z Czech Saša Uhlová ujawnia kulisy i codzienność niskopłatnych miejsc pracy w niemieckim gospodarstwie rolnym prowadzonym przez Polaków.
Michał Sutowski rozmawia z Reinhardem Bütikoferem, posłem Parlamentu Europejskiego, byłym współprzewodniczącym Europejskiej Partii Zielonych.
Polityka zaciskania pasa (ang. austerity) nie tylko szkodzi najbardziej potrzebującym obywatelom, którzy zwłaszcza w ciężkich czasach powinni otrzymać wsparcie od państwa, lecz także tłumi inwestycje.
Bez mocy z OZE i technik oszczędzania energii nie dalibyśmy rady tak szybko przestać napełniać rosyjski budżet dolarami, za które oni potem mogli skuteczniej mordować Ukrainki i Ukraińców – mówi były premier.
Kto i dlaczego zagłosował przeciwko okrojonym przepisom dotyczącym odtwarzania zasobów przyrodniczych?
Radosław Sikorski w rozmowie z Michałem Sutowskim mówi o szczycie NATO w Wilnie, scenariuszach dotyczących końca wojny w Ukrainie i odpowiada na zarzuty z „Resetu”.
Spór o rolnictwo był dla rządzącej partii ryzykowny, więc premier Holandii postanowił zastąpić go sporem o migrantów.
Czytając panikarskie opisy ostatnich wydarzeń, można odnieść wrażenie, że Francja jest na skraju wojny domowej, a krew leje się strumieniami.
Nie pamiętam, by formacja Kaczyńskiego wystąpiła w kampanii z tak jednoznacznie antyzachodnim, antyeuropejskim, nacjonalistycznym przekazem jak w sobotę.
PiS ma swój pomysł na politykę migracyjną, Unia ma swój. Oba są fatalne.
Berlusconi wygrywał wybory tym, że wiele obiecywał i poprawiał Włochom nastrój. Z obietnic nic nie zostało, a nastroje są dziś we Włoszech niewesołe.
Ostry kurs na Zachód społeczeństwo Estonii przyjęło w 2014 roku – wobec ataku Rosji na Ukrainę.
Sprawa morderstwa dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej będzie się ciągnąć jeszcze długie lata, a społeczeństwo powoli zapomina, w jakich okolicznościach do niego doszło.
Za zasłoną nienawistnej kampanii PiS przeciw migrantom odbywa się ściąganie pracowników tymczasowych.
Szczucie na uchodźców już raz pomogło PiS wygrać wybory. Tym razem nie musi tak być.
„Przed ogłoszeniem decyzji musiałam oszacować swoje siły na następne, potencjalnie sześć lat. I po bardzo głębokiej refleksji dziś wiem, że nie starczyłoby mi sił na kolejną kadencję” – powiedziała Čaputová w oświadczeniu.
Dla migranta czekającego na dobrą pogodę, by powiosłować do Hiszpanii, morze to Europa, a więc wolność, ucieczka, uśmiech losu.
Każde ukraińskie miasto, które wciąż broni się przed najazdem wroga, jest dziś twierdzą graniczną Europy. Bo nie ma już dokąd uciekać.
Długo uczyłam się języka Europy. „Wakacje z plecakiem” oznaczały, że ma się paszport. Bycie „milenialsem”, że w domu był prąd.
Na skraju głodowej śmierci, ludzie w ostrzeliwanym Sarajewie podtrzymywali wolę życia nadzieją, że Europa, kaganek cywilizacji, przyjdzie im na ratunek.
O wyborach w Łotwie powiadają Bartosz Chmielewski z Ośrodka Studiów Wschodnich i Tomasz Otocki, dziennikarz „Przeglądu Bałtyckiego”.
Zorganizowana przestępczość żeruje na niechęci części obywateli wobec państwa, przez które czują się ignorowani lub szykanowani.
Czy jesteśmy w stanie porozumieć się co do wartości, które nie są na tyle ogólnikowe, by od razu było wiadomo, że sformułowano je tak, by nikogo nie urazić?
Na greckiej lewicy zapanowały grobowe nastroje. Ledwie 20 proc. to wynik poniżej wszelkich oczekiwań.
Europa wie, że walka z kryzysem klimatycznym wymaga odejścia do traktatów o ochronie inwestycji. Dlaczego karze kraje globalnego Południa, które idą w jej ślady?
Europa dostrzega kolonializm i poddaje go gruntownej krytyce – wszędzie, tylko nie na własnym kontynencie.
Rok po słynnym wystąpieniu kanclerza Niemiec Olafa Scholza rozmawiamy z Piotrem Burasem o tym, co zostało z zapowiadanego „epokowego zwrotu”.
Może to zabrzmieć gorzko, ale utrata miejsca pracy i pauperyzacja regionu to nie są rzeczy, które górnikom zrekompensuje świadomość, że dzięki temu klimat miałby się mieć trochę lepiej.
Koncepcja obwarzanka pozwala na czytelne pokazanie powiązań między kwestiami społecznymi i ekologicznymi. To właśnie dzięki temu jest tak dobrym narzędziem komunikacji.
Jeśli chcemy, żeby mieszkańcy Europy cieszyli się wysokimi dochodami, zdrowiem i czystym środowiskiem naturalnym, konieczne jest uzyskanie niezależności pod względem dostaw chipów. Ostatnie dwie dekady pod tym względem UE jednak przespała.
Unia dręczy polski rząd i społeczeństwo, co chwilę nakazując nam stosowanie reguł, które uderzają w nadwiślański porządek.
Nowe przepisy wymuszają na belgijskich firmach wypłacanie dodatkowych pieniędzy za każdy kilometr, który pracownicy w drodze do pracy i z powrotem pokonają na rowerze.
Skala zaniedbań i szkód, jakie wiążą się z aferą zbożową, jest tak wielka, że gdyby pół roku temu jakiś prorok mi ją rozrysował, tobym nie uwierzył.
Reakcja na nową dyrektywę Parlamentu Europejskiego dowodzi, że jeśli w jakiejś grupie społecznej znad Wisły rzeczywiście drzemie jeszcze tischnerowski homo sovieticus, to właśnie wśród pracodawców.
Europa ma realny problem z Chinami i amerykańską polityką wobec Chin, a jego częścią jest to, że sama pozostaje w tej kwestii głęboko podzielona.
Estończycy wiedzą, że nie są w stanie – nawet zachowując neutralność, przystając na naciski Rosji – zapewnić sobie niepodległości.
Kto zdecyduje o tym, jaka ma być powojenna Ukraina? Czyja opinia zostanie wzięta pod uwagę? I czy ukraińskie społeczeństwo jest skazane na kolejną odsłonę „doktryny szoku”?
Czym Unia Europejska rozsierdziła Solidarną Polskę? Między innymi wyrokiem orzekającym, że Lasy Państwowe powinny przestrzegać prawa.
Nowy czeski prezydent Petr Pavel krytykował Grupę Wyszehradzką jako format przestarzały i niedziałający. I miał rację. Czy powtórzy to dziś w Warszawie?
Gdzie kończy się zabawa, a zaczyna dezinformacja? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Komisja Europejska, pracująca nad regulacjami dotyczącymi AI.
Przekonanie, że ceny mieszkań kształtowane są przez prawo popytu i podaży, jest dziś czymś głęboko zakorzenionym – mimo iż jest ono błędne. Na dłuższą metę to władze kształtują ramy systemu mieszkaniowego na podlegającym im obszarze.
Czy wojna w Ukrainie nieodwołalnie oddala nas od realizacji celów i wartości ekonomii obwarzanka? Z Edwinem Bendykiem rozmawia Michał Sutowski.
Niecałe 21% fińskich wyborców zdecydowało, że krajem będą rządzić konserwatywni neoliberałowie.
O korupcję w Ukrainie pytamy dwie ekspertki: Olgę Popowycz, analityczkę polityczną z Fundacji Nasz Wybór, i Jadwigę Rogozę z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Czym jest jedyna słowacka progresywna siła polityczna i jakie ma szanse na wyborczy sukces?
Włoskie gazety pytają: „Ile jeszcze będą nas kosztować politycznie humory i dziwactwa dziadka Berlusconiego?”
Nawet jeśli wszystko odbyło się zgodnie z prawem, intuicyjnie czujemy, że coś jest nie tak. Warto zaufać tej intuicji.
To nie tak, że wyborcy PO nie wiedzą, czym jest konflikt interesów. Kilka dni przed aferą Sikorskiego słusznie grillowali Roberta Mazurka za obronę Willi Plus. Ale gdy chodzi o lubianego polityka…
O tym, dlaczego Ursula von der Leyen musi zrobić wszystko, żeby Unia w końcu ratyfikowała konwencję stambulską, mówi Sylwia Spurek w kolejnym odcinku swojego podcastu.
Scena polityczna w Czechach dzieli się dziś na trzy części, na trzy dominujące na niej tendencje polityczne.
Na przełomie roku w obszarze gospodarczym zaczęło się rysować potencjalne pęknięcie między Europą a USA. Wszystko za sprawą przyjętej przez amerykański Kongres ustawy o przeciwdziałaniu inflacji (Inflation Reduction Act, IRA)
Inflacja i skokowy wzrost cen energii to niejedyne zagrożenia dla europejskiego przemysłu. Ważniejszym może być brak kapitału w chmurze.
Na pytanie, czy chcieliby „mieć silnego przywódcę, który nie musi przejmować się parlamentem i wyborami”, aż 49 proc. Słowaków odpowiedziało, że byłoby to pozytywne dla ich kraju.
Z Wojciechem Woźniakiem, autorem książki „Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych”, rozmawia Michał Sutowski.
Wystarczy zerknąć na mapę bieżącej produkcji prądu, by się przekonać, że w Europie Środkowej węgiel płonie aż (nie)miło. Kryzys energetyczny przywrócił węgiel do łask na całym świecie.
Zbigniew Ziobro wygrał, choć przegrał. Mateusz Morawiecki wygrał po prostu. Opozycja dała się wykiwać.
Wzrost cen po wejściu do strefy euro to nie jest żaden mit, tylko fakt. Wystarczy zerknąć do danych Eurostatu. Zarabianie w euro daje do ręki twardą walutę, jednak trzeba się też liczyć z europejskimi standardami cenowymi w sklepach.
Dzięki unijnej dyrektywie Omnibus sieci handlowe muszą oficjalnie poinformować nas, że chcą nas wkręcić. W Czarny Piątek nie mogliśmy skorzystać jeszcze z tego dobrodziejstwa. Dobrze, że jest dostępne przynajmniej podczas wyprzedaży noworocznych.
Gdy tylko rozpocznie się proces pokojowy – jakkolwiek się on potoczy – Unia Europejska natychmiast przełamie się na część wschodnią i zachodnią, a to z kolei na nowo rozogni zadawniony konflikt między północą i południem Europy. Należy się spodziewać, że rola głównego fundatora odbudowy Ukrainy wywoła w Unii utarczki i osłabi ją o wiele poważniej, niż uczynił to kryzys z poprzedniej dekady.
To, co w tym roku naprawdę nas zaskoczyło, jest również tym, co może dawać odrobinę nadziei – podsumowanie Piotra Wójcika.
Europejskie elity obawiają się, że ujawniona właśnie afera korupcyjna może zaciążyć na wizerunku całej Unii Europejskiej – niechętne głębszej integracji siły polityczne z pewnością wykorzystają ją w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego wiosną 2024 roku. Eurosceptycy nie mają jednak racji.
Fakt, że rząd nie potrafi sięgnąć po przysługujące mu pieniądze, wypełniając warunki, które sam wcześniej wynegocjował, jest dowodem kosmicznej wprost niekompetencji.
Tak jawnej krytyki we własnych szeregach Orbán nie doświadczył już dawno. Prezes węgierskiego banku centralnego prognozuje, że jeszcze w przyszłym roku średnioroczna inflacja będzie sięgać tam 18 proc.
Sytuacja w Kosowie jest napięta, ludzie się boją. Boją się Albańczycy, którzy pamiętają o zbrodniach, i Serbowie, szczególnie w enklawach. Rozmowa z Martą Szpalą, ekspertką Ośrodka Studiów Wschodnich.
24 lutego historia powiedziała „sprawdzam”. Kilka państw tego egzaminu nie zdało, a niejedno mogłoby zrobić dla Ukrainy znacznie więcej.
To pierwszy tak daleko idący krok w walce z autokratyzacją państwa członkowskiego UE. Korespondencja Doroty Kolarskiej z Brukseli.
Jak długo Wielka Brytania będzie ślizgać się w dół w brexitowym amoku i na pomocarstwowym rauszu? Stawiajcie zakłady.
W kraju zarysowała się nowa oś sporu politycznego: między populistami a demokratami. Lewica albo może próbować rozbić tę dychotomię, albo będzie skazana na dołączenie do jednego z tych obozów i granie w nim marginalnej roli.
Pozycja Polski w Unii Europejskiej jest rzeczywiście bardzo słaba. Nie jest to jednak efekt knowań Niemców, tylko nieudolności polskiej klasy politycznej. W kraju potrafi być niezwykle wyszczekana, lecz na forum unijnym wychodzi cała jej mizerność.
Trzeba mówić i podkreślać: ten projekt ma poprawić sytuację wszystkich. Doraźnie wesprze Ukraińców uciekających przed wojną, ale zgłosić mogą się także Polacy, którzy szukają dla siebie miejsca. Rozmowa z ministrą Agnieszką Ścigaj.
Politycy i polityczki powiedzą, że przesadzamy, że na działania „przyjdzie czas, ale jeszcze nie teraz, musimy zaczekać”. Powołam się na historię – Polki, które 100 lat temu domagały się praw wyborczych dla kobiet, słyszały dokładnie to samo – mówi Sylwia Spurek.
O ile faszyści są dla rządu Włoch niewidoczni, nawet ci z nimi powiązani (a może zwłaszcza oni), o tyle młodzieżowe imprezy stały się jego naczelnym wrogiem.
Z ukraińskim politologiem i pisarzem Antonem Szechowcowem rozmawia Przemysław Witkowski.
Brak rozwiązania problemu z Łukaszenką w 2020 roku doprowadził do tego, że w 2022 roku Putin mógł go wykorzystać do zajęcia Białorusi i inwazji na Ukrainę. Bez Łukaszenki mogłoby w ogóle nie być wojny.
Porażka neoliberalnego porządku napędza sukces skrajnej prawicy, karmiącej się desperacją i upokorzeniem klasy pracującej.
Rządzący zachowują dobry humor, gdyż polska gospodarka prawdopodobnie uniknie recesji. Szkoda tylko, że za cenę głębokiej recesji w obszarze naszych dóbr wspólnych.
„Komisarz powiedział nam jasno: kasa czeka na Polskę, pieniądze są w gotowości. PiS kłamie, opowiadając, na co umówił się Morawiecki z przewodniczącą von der Leyen – to jest chyba ostateczny cel PiS” – mówi Krzysztof Śmiszek.
Minister z partii bez poparcia zobaczył rzeczy, którym wy, ludzie, nie dalibyście wiary. Oto jego świadectwo.
Z Markiem Leonardem, brytyjskim analitykiem, autorem książki „Wiek nie-pokoju. Współzależność jako źródło konfliktu”, rozmawia Michał Sutowski.
Wszystko wskazuje na to, że w relacjach Polski z Europą możliwy jest najgorszy scenariusz. Opozycja musi mieć przygotowaną odpowiedź.
Rosja jest dziś państwem zbójeckim z głowicami nuklearnymi. Skąd taka, a nie inna decyzja Putina? I dokąd nas to prowadzi?
Jest to najgłupsza kalkulacja polityczna polskich władz od czasu sprowadzenia przez Konrada Mazowieckiego Krzyżaków na swoje ziemie.
Facebook czy Twitter po prostu muszą być śmietniskiem idei, taka jest ich natura. Korzystaj z nich, jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia znajomych z wakacji, ale po informacje idź tam, gdzie podadzą ci je profesjonaliści.
Komisja Europejska chciałaby opodatkować nadmiarowe zyski spółek paliwowych stawką 33 proc. Jacek Sasin poszedł na całość i zaproponował stawkę 50 proc., i to od wszystkich branż jak leci.
Wątpliwe jest, żeby prawicowa koalicja zdołała rozwiązać trapiące kraj problemy społeczne, skoro najważniejsza jest dla niej walka z wyimaginowanymi zagrożeniami w rodzaju „lobby LGBT”.
Jedna piąta respondentów biorących udział w głośnym badaniu deklarowała, że życzy sobie zdecydowanego i szybkiego zwycięstwa agresora, a łącznie ku Rosji skłaniała się ponad połowa badanych. WTF Słowacjo?
62,3 proc. badanych Polaków mówi, że jest zmęczonych udzielaniem pomocy. Ponad 80 proc. uważa, że trzeba pomagać. Rozmowa z Maciejem Duszczykiem.
Komisja Europejska po raz pierwszy sięga po mechanizm wprowadzony na początku ubiegłego roku i grozi Węgrom odebraniem funduszy unijnych. Wyjaśniamy, na czym polega działanie mechanizmu, czego dotyczą zastrzeżenia KE i jakie będą konsekwencje decyzji.
Spróbujmy przeanalizować, czy Chiny i Rosja miałyby szansę w bezpośredniej konfrontacji z Zachodem.
Angielszczyzna, być może jako ostatni element spuścizny japiszonowych lat 90., wciąż w Polsce przesączona jest bardziej lub mniej uświadomionym klasizmem. Ale Patryk Jaki akurat nie jest jego ofiarą.
Francja: afera wokół przelotów drużyny piłkarskiej Paris Saint-Germain wywołała debatę publiczną na temat podróżowania małymi samolotami odrzutowymi.
W PiS nie widać żadnej refleksji na temat tego, jak kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i cywilizacyjnej przyszłości jest zakorzenienie w strukturach jednoczącej się Europy – jak niedoskonała by ona nie była.
Sport jako sposób na walkę z dewiacjami to przykład przywiązania Meloni do tradycji: przecież już Mussolini łożył na stadiony, przekonany, że sport będzie krzewił ducha jedności faszystowskiego narodu.
Tuż przed wyborami Szwecją wstrząsnęła strzelanina na placu zabaw w mieście Eskilstuna, w wyniku której postrzelona została matka i jej kilkuletnie dziecko. Prawica o wzrost przestępstw obwinia migrantów.
PKB odzwierciedla wzrost gospodarczy, ale coraz mniej mówi o tym, jak żyje się ludności. Potrzeba nowych wskaźników.
Nie da się obronić braku pieniędzy z KPO na gruncie obrony polskich interesów.
Nic nie wskazuje, by Liz Truss miała do zaproponowania jakiekolwiek długofalowe rozwiązania spiętrzonych kryzysów.
Prąd z węgla jest drogi, prąd z wiatru coraz tańszy. Ale wszyscy płacimy za niego taką samą, najwyższą cenę. Tak zadziałał „wolny rynek” dostaw energii.
Epoka beztroskiego zużywania energii właśnie się kończy – wiedzą o tym prawie wszystkie kraje Europy. Prawie.
Już za miesiąc we Włoszech odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne. Największe szanse, nieco ponad miesiąc przed 100. rocznicą marszu na Rzym, ma ugrupowanie nawiązujące do tradycji neofaszystowskich, a zmiana ordynacji zmniejsza szanse rozdrobnionej konkurencji.
Plan zablokowania wiz dla Rosjan w UE może rozbić się o opór Niemiec. Kanclerz Scholz nie ustaje w przekonywaniu, że „to nie wojna Rosjan, tylko wojna Putina”, co jest oczywistą nieprawdą, bo w rosyjskich czołgach nie siedzi prezydent Rosji, tylko właśnie tak zwani zwykli Rosjanie.
Czym uderzyć w polityczkę, która na tle Europy radzi sobie nad podziw dobrze w warunkach pandemii i wojny? Kij się zawsze znajdzie.
Jeszcze kiedy planowałem tę podróż, czytałem o siedemdziesięciu jeden migrantach, którzy zeszłego lata udusili się w ciężarówce z mięsem w Austrii, i obiecałem sobie, że nigdy nie wpakuję się w taką sytuację.
Zapewniał wprawdzie ciepłą wodę w kranie, ale niewiele zrobił dla rozwiązania problemów strukturalnych kraju.
Po raz kolejny z Unii Europejskiej płyną do nas dobre wzorce dla polskiego rynku pracy. Niestety, Polska znów ociąga się z wdrożeniem pozytywnych rozwiązań.
Można dziś odnieść wrażenie, że obóz władzy po prostu odpuścił walkę o odblokowanie środków z KPO.
Niezależnie od tego, czy chodzi o reżim Putina, Alijewa czy saudyjskich monarchów, państwa autorytarne nie będą naszymi wiarygodnymi partnerami.
Na początku września mamy dowiedzieć się, jak zagłosowali torysi i kto zostanie nowym premierem.
W parlamencie nie ma stabilnej większości rządowej i Włochom grożą przyspieszone wybory parlamentarne. Z tych zwycięsko może wyjść skrajna prawica.
Przewaga konkurencyjna Big Techów musi być stopniowo ograniczana na rzecz budowy bardziej zrównoważonego i służącego ogółowi społeczeństwa środowiska cyfrowego.
„Putin otwiera szampana”, „to mroczy dzień dla klimatu”. A może to „rozsądna decyzja”, która pozwoli pchać sprawy klimatu wbrew populistom?
13 lipca europarlamentarzyści zagłosują w sprawie zabójczego, nieprecyzyjnego prawa. Ruchy społeczne podkreślają, że kluczowa jest zmiana jednej z definicji.
Marihuana kupowana na czarnym rynku to nie zawsze konopie indyjskie.
Od startującego właśnie szczytu unijnego zależeć będzie, czy Ukraina, Mołdawia i Gruzja otrzymają status państw kandydujących do Wspólnoty.
Od września 2021 roku województwa wystraszone wizją utraty wielomilionowych funduszy zaczęły wycofywać się kolejno z dyskryminujących osoby LGBT+ uchwał. Decyzja podjęta przez KE prawdopodobnie doprowadzi do tego, że ich śladem pójdą również samorządy.
Najlepsze, co możemy zrobić dla Ukrainy, to wciąganie jej na wszelkie sposoby do Unii Europejskiej.
W poprzedniej kadencji francuskiego Zgromadzenia Narodowego partia Le Pen miała ośmioro posłów. Dziś ma 89.
Polacy na KPO trochę postękają, ale złość na uległych wobec Brukseli kaczystów może zmaleć, gdy okaże się, że „zielony komunizm” jednak nie jest taki najgorszy.
Najważniejsze państwa Europy Zachodniej opowiedziały się za tym, by natychmiast nadać Ukrainie status kandydata do UE.
Gdybym rządził, to przewodnicząca von der Leyen nie musiałaby do mnie dzwonić w sprawie praworządności w Polsce – mówi jeden z liderów Nowej Lewicy w rozmowie z Jakubem Majmurkiem.
Stwórzmy Rosji warunki, żeby mogła zmieniać się sama. Przestańmy traktować ją jak człowieka, którym trzeba się opiekować i wymyślać za niego sposób, w jaki urządzi się w świecie.
Co na to zachodnia lewica?
Rozmowa z Adamem Balcerem, dyrektorem programowym Kolegium Europy Wschodniej.
Jeśli dzięki Krajowemu Planowi Odbudowy toksyczność polskiego transportu samochodowego chociaż trochę spadnie, to nawet bez tej góry pieniędzy warto będzie ten plan wprowadzić.
Prawa zwierząt powinny stać się ważnym elementem polityki publicznej w każdym nowoczesnym państwie, bo przemysł mięsny, w tym mleczarski i jajczarski, stają się jednym z największych problemów politycznych XXI wieku.
Zjednoczona Prawica pozostaje w stanie „śmierci mózgowej” nie tylko, jeśli chodzi o Europę. Nie jest w tym sama. Poza Lewicą nikt na polskiej pozycji nie podjął się na serio zadania sformułowania nowego pomysłu na Europę po wojnie.
Nie można powiedzieć bezkarnie całemu narodowi, że tak naprawdę nie istnieje. Rozmowa z profesorem Stephenem Holmesem, współautorem książki „Światło, które zgasło”.
Zobaczyło ją nie we władczości politycznej, tak jak to sobie Jarosław Kaczyński wyobraża – że lider powie i tak ma być – ale w zdolności koordynacyjnej i umiejętności lewarowania rozproszonych zasobów.
Ponaglanie Ukraińców, by wywalczyli definitywne zwycięstwo nad Rosją, podczas gdy NATO stoi z boku, to hipokryzja i nieodpowiedzialność.
Zużycie toksycznych pestycydów w Europie miało spadać, a rośnie. Za przyczynę tego stanu rzeczy ekspertki uznają m.in. słabość rządów krajów UE wobec lobby rolniczego.
W koalicji rządowej marksiści zapewne nie wylądują, ale ich wpływ polityczny wzrośnie.
By zdusić inflację, banki centralne gwałtownie podnoszą stopy procentowe. Jeśli wywołają recesję, zamiast inflacji czeka nas bezrobocie.
Czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą już niekoniecznie? Rozmowa z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym „Le Monde Diplomatique”.
Musk wybrał zły moment na ograniczenie moderacji treści na Twitterze. Jak sobie poradzi z nowym prawem UE?
Rezygnacja z rosyjskich surowców może przynieść Europie niedostatek. Ale to cena, którą Europa musi zapłacić.
Europa traci właśnie wyjątkową szansę połączenia niemilitarnej presji na Rosję ze zrobieniem czegoś dobrego dla naszego środowiska.
Pomimo wszystkich okropności tej wojny trzeba ją postrzegać jako szansę na utrwalenie demokratycznego zwrotu Ukrainy i impuls do reform państwa.
Od Angeli Markel i Emmanuela Macrona po nowego premiera Słowenii „neutralni i skuteczni” technokraci odzierają politykę z tego, co w niej najważniejsze.
Rozmawiamy z Maciejem Koniecznym, posłem partii Razem.
Rosja jest bankomatem europejskiej skrajnej prawicy. Wojna w Ukrainie kiedyś się skończy, ale użyteczni idioci Putina zostaną między nami.
Eksperci z Forests Defenders Alliance ostrzegają, że jeśli nie zmienimy swojego podejścia do tego surowca, wkrótce nie będzie ani czym palić, ani czym oddychać.
Jak zmienił się świat przez ostatnie 50 dni?
Weteran francuskiej lewicy porównał siebie do żółwia, który zmierza do celu powoli, ale zdołał już po drodze zamęczyć niejednego zająca.
Dlaczego polski rząd zablokował porozumienie, chociaż sami bylibyśmy jego beneficjentami i wzmacniałoby ono całą UE?
W 2014 roku Unia nałożyła embargo na eksport broni do Rosji. Było dziurawe jak sito.
Wszystko to nastraja pesymistycznie. Pokazuje, jak krucha jest liberalna demokracja. Jak łatwo przekształcić ją w autorytarno-oligarchiczny system. Wszystko pod nosem Unii Europejskiej, a często nawet za jej pieniądze.
Podróż Kaczyńskiego i Morawieckiego do Kijowa była misją skierowaną przeciwko zjednoczonej Europie.
– Jeśli kandydat zjednoczonej opozycji Péter Márki-Zay wygra, to dopiero przywrócimy na Węgrzech politykę – mówi András Jámbor, kandydat progresywnego węgierskiego ruchu Szikra (Iskra).
Nie mają szefa, nie da się do nich zapisać. Do elitarnej grupy należą państwa uznane za najważniejsze dla światowej gospodarki, w tym Rosja. Polska proponuje podmiankę – wykluczmy z G20 Rosję, a zamiast niej dajmy… no nie wiem, może nas?
W normalnych okolicznościach transformację energetyczną blokowały różne grupy interesów, polityczny i biurokratyczny bezwład. Kryzys bezpieczeństwa jest szansą, by dokonać zmian, postawić na OZE i atom.
Rosyjskie społeczeństwo nie rokuje zbyt dobrze w kwestii zorganizowanego oporu, ale rosyjscy bogacze mogą wkrótce zacząć kręcić nosem.
Przejęcie długu zagranicznego Ukrainy to skuteczny sposób na zapewnienie jej pomocy gospodarczej i humanitarnej.
Barcelona nie ma sobie równych pod względem ilości używanej marihuany. Właśnie spłynęły coroczne wyniki unijnych badań ścieków.
Mafijno-policyjny model (niedo)rozwoju występujący w Rosji nie sprzyja tworzeniu zaawansowanych biznesów – w takim modelu można co najwyżej eksploatować własne zasoby naturalne oraz ludzkie.
Rozmowa z Robertem Biedroniem.
Spory polityczne powrócą, tylko dotyczyć będą innych kwestii niż przed wojną. Są trzy takie zasadnicze tematy.
Ukraina szła na eksportowy rekord w sektorze zbóż. 24 miliony ton pszenicy wyeksportowane w ubiegłym roku przy rekordowych zbiorach trafiały na rynki na całym świecie. Jednym ze strategicznych kanałów eksportowych były porty na wybrzeżu Morza Czarnego. Dziś całkowicie wstrzymały one pracę.
Kreml latami wlewał Słowakom do głów prawdy, które jak zdarte płyty powtarzali politycy, portale (dez)informacyjne i rosyjscy agenci wpływu: tzw. pożyteczni idioci oraz zwykłe ofiary tej propagandy.
Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński jadą do Kijowa, by przejść do historii. Czy możemy wybaczyć ten wielkościowy odruch starzejącemu się nieuchronnie mastermindowi polskiej polityki?
Kompromis nie wpisuje się w aktualne nastroje. Cały świat jest zbulwersowany perfidią Rosji i poruszony heroicznym oporem ukraińskiego narodu. Jednak przetrwanie Ukrainy będzie zależało od zwycięstwa roztropności nad prawością i męstwem.
Rozmowa z ekspertem ds. migracji Maciejem Duszczykiem.
Komisja Europejska proponuje plan, według którego Wspólnota wkrótce uniezależni się od energii z Rosji. Czy to realne?
Wojna się nie skończyła i oby stało się to jak najszybciej, ale już wyłania się spoza niej zarys nowego ładu.
Rozmawiamy z posłem Maciejem Koniecznym z partii Razem.
Obawy są przesadzone. Zerwanie relacji handlowych UE z Rosją zabolałoby Moskwę czternaście razy bardziej niż Zjednoczoną Europę.
Tak, trzeba jak najszybciej doprowadzić do zawieszenia broni i zatrzymania rozlewu krwi. Co jednak z pokojem? Za jaką cenę i na czyich warunkach?
Na dwa miesiące przed wyborami dwoje przyjaciół Putina znajduje się w wąskim gronie faworytów do zwycięstwa.
Ukraińcy zdołali, jak najbardziej słusznie, pokazać, że są narodem uniwersalnym, gotowym do samotnej walki o uniwersalne wartości.
Co nowy raport IPCC ma wspólnego z wojną w Ukrainie?
Rosjanie na własne życzenie fundują sobie inflację, zubożenie obywateli, dalsze zacofanie technologiczne, spadek płac i inwestycji.
Jeszcze nie wszyscy zdążyli wyrazić satysfakcję z powodu decyzji Berlina w sprawie sankcji i dostaw broni, gdy kanclerz Scholz ogłosił wręcz kopernikański przewrót w niemieckiej polityce.
Postawę społeczności międzynarodowej wobec agresji Rosji na Ukrainę komentują Paulina Matysiak z partii Razem i Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej.
Z Piotrem Burasem rozmawia Jakub Majmurek.
Nie było pomysłu, żeby embargo na import gazu włączyć do sankcji unijnych. Z tej perspektywy Rosjanie mogli poczuć się bezpiecznie.
Cezary Kulesza z kolegami z PZPN napisał pisemko z prośbą o neutralny stadion, okraszone dyplomatyczną nowomową obrażającą poczucie prawdy.
Przez niemieckie i międzynarodowe media przelała się fala krytyki pod adresem kanclerza Olafa Scholza.
Żaden liczący się europejski polityk nie powie dziś, że Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie „śmierci mózgowej”.
PiS-owskie spółki energetyczne, korzystając z zachomikowanych i kupionych po niższych cenach uprawnień, podniosły marże, zarabiając dodatkowe miliardy złotych.
Rozmowa z Adrianem Zandbergiem.
Nie ma zaskoczenia. Mechanizm praworządnościowy jest zgodny z traktatami unijnymi – orzekł TSUE. Teraz Ziobro oskarża Morawieckiego. Morawiecki się uśmiecha, ale gdyby tylko mógł, własnoręcznie utopiłby politycznie Ziobrę w łyżce wody.
W 2021 roku MDMA, kokainy i amfetaminy używaliśmy w Europie mniej niż przed pandemią. Dlaczego?
Czy to pierwszy raz, kiedy rządzący fałszywie oczerniają UE? Nie. A jednak w tej akcji jest coś nowego. I to coś już kiedyś widzieliśmy w Wielkiej Brytanii.
„Polityka klimatyczna UE = droga energia i wysokie ceny” – głoszą banery na mieście. Nie wspominają jednak, że pieniądze ze sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla trafiają w zdecydowanej większości do polskiego budżetu. Przypadek?
Rozmowa z posłem Pawłem Kowalem.
Taki wynik socjalistów jest zaskoczeniem.
Rozmowa z Radosławem Sikorskim, byłym ministrem obrony, ministrem spraw zagranicznych, marszałkiem Sejmu, a obecnie członkiem Parlamentu Europejskiego.
Zamiast integrować i stabilizować Unię, wspólna waluta pogłębia nierówności i przyczynia się do podziałów, które rwą ją na strzępy.
Przez całe lata PiS był nawet nie najbardziej antyputinowską, ale wręcz najbardziej rusofobiczną partią w Polsce. Tyle że to już przeszłość.
I znów obrodziło zagrożeniem, i znów wszyscy mówią o Rosji, Stanach, wojnie, inwazji. I znów Ukraina, Brama Smoleńska, Przesmyk Suwalski. Cholery dostać można.
Cotygodniowy newsletter korespondenta Krytyki Politycznej Jamiego Mackaya.
Terapia proponowana przez polskich wolnościowców wygląda bardziej jak rozprawka z wiedzy o społeczeństwie niż projekt ustawy, ale postawiona diagnoza jest słuszna.
Działania rządzących są obliczone na pokazanie wyborcom, że coś robią. A kto według nich ciągle w działaniu przeszkadza? Zła Unia.
O podsumowanie roku 2021 poprosiliśmy Roberta Biedronia, Różę Thun, Radosława Sikorskiego, Sylwię Spurek i Janusza Lewandowskiego.
Rosnące koszty emisji gazów cieplarnianych miały zachęcać do dekarbonizacji. I zachęciły – tylko nie Polskę.
Rozmowa Sławomira Sierakowskiego z Anne Applebaum i Donaldem Tuskiem, autorami książki „Wybór”, to spór o źródła populizmu i sposoby na jego pokonanie.
Parlament Europejski przegłosował sprawozdanie zawierające zalecenia dla Komisji Europejskiej w kwestii zwalczania cyberprzemocy ze względu na płeć. Co dalej?
Ryzyko utraty nawet 170 mld zł na zieloną transformację i odbudowę po pandemii z funduszy unijnych jest bardzo wysokie – oceniają eksperci z Fundacji ClientEarth.
Gdyby prawicowi sojusznicy PiS doszli w swoich państwach do władzy, mielibyśmy Europę bez wspólnego rynku i funduszy unijnych, za to z kontrolami na granicach i sporami terytorialnymi.
Frakcji skrajnej prawicy w Europarlamencie nie będzie. Na razie.
Wizja Polski rozgrywającej imperia jest kusząca dla rządzącej prawicy, ale w chaotycznym świecie jest niebezpieczna i może skończyć się na pasie ziemi niczyjej – między Unią a Rosją.
Aleksander Łukaszenka obnażył podwójne oblicze europejskiej polityki migracyjnej. Wpisane są w nią wzajemnie wykluczające się cele – wzmacnianie „twierdzy Europa” i jednoczesna ochrona praw człowieka.
Znaczna część uchodźców ucieka z krajów, gdzie trwają konflikty zbrojne. Nie przypadkiem są to te same kraje, do których Unia eksportuje broń.
Raport pokazuje, że skala przemocy wobec migrantów i migrantek jest ogromna. Ostatnio coraz częściej dochodzi też do szykanowania ludzi, którzy pomagają.
Rozmowa z posłanką Platformy Obywatelskiej Gabrielą Lenartowicz.
Ostatnie działania rządu Morawieckiego wyczerpały cierpliwość UE i głównych przywódców europejskich.
Im głębsza i dłuższa była recesja wywołana transformacją w krajach Europy Wschodniej, tym gwałtowniej spadało tam zaufanie społeczne. Dziś widzimy konsekwencje.
Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy premier powiedział, że jest trudno, ale dajemy sobie radę.
Odrzucili austerity, zaszczepili najwięcej obywateli na świecie, zatrzymali wzrost cen energii. Kto? Rządzący Portugalią socjaliści.
Rok 2027 jako data referendum polexitowego nie jest tak absurdalny, jak można by przypuszczać.
Mamienie mieszkańców powiatu zgorzeleckiego wizją dekad węglowej prosperity to strata miliarda złotych i ryzyko społecznej katastrofy.
O sytuacji na polsko-białoruskiej granicy rozmawiamy z posłem Frankiem Sterczewskim z Koalicji Obywatelskiej.
Lobbyści koncernów energetycznych wykonali swoją robotę. Niejasne wytyczne UE zostawiają otwartą drogę dla gazu i wodoru, który „zielony” jest tylko w biznesowych prospektach.
Nadchodzi kolejny szczyt klimatyczny, a razem z nim szykuje się kolejna polityczna klęska na froncie walki ze zmianą klimatu.
Obecny system produkcji żywności to system ofiar, które tracą życie, pieniądze, zdrowie, miejsce bytowania, środowisko naturalne.
W wywiadzie dla „Financial Times” premier Morawiecki brzmi jak człowiek, który nie umie już odróżnić propagandy od realnie prowadzonej polityki.
Maltańskie społeczeństwo stoi przed szansą na rewolucyjną zmianę w kwestii podejścia do użytkowników marihuany.
Wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim po raz kolejny potwierdza stojący przed Polską wybór: albo zmiana rządu, albo marginalizacja w Unii.
Nie ma obszaru świata, który byłby bliższy spełnienia lewicowych ideałów niż Unia Europejska. I zwykle to nie Wspólnota, ale kraje członkowskie są hamulcowymi reform socjalnych.
Ugrupowania tradycyjnej prawicy, które przez dekady dominowały w zachodnioeuropejskiej polityce, znalazły się w klinczu między partiami skrajnej prawicy a siłami liberalnego mieszczaństwa.
Kiedy straż graniczna przez telefon utrzymywała, że osoby nadal przebywają w placówce w Narewce, my dostawaliśmy od nich informacje, że są z powrotem prowadzone w las.
Niemcy podziękowali chadekom, większe nadzieje upatrując w liberałach, socjaldemokratach i Zielonych.
Polska polityka staje u progu bardzo niebezpiecznej gry.
Wyzwalając nas spod „dyktatu Brukseli”, PiS prowadzi nas pod dyktat kogoś innego, zupełnie przez nas niekontrolowanego.
Kaczyński zawraca Wisłę kijem i odrywa politykę od realnych procesów społecznych i zmian w świecie. A my nie mamy czasu toczyć kolejny raz wojny o pozostanie w Europie.
Działania PiS nie tylko są sprzeczne z troską o potrzebujących i prawami człowieka, ale i nie gwarantują również Polsce bezpieczeństwa – mówi nam poseł Razem, Maciej Konieczny.
Na coraz gorętszych konfliktach między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi najbardziej korzystają bezlitośnie pragmatyczne Chiny.
W 26 krajach Europy powołanie się na „klauzulę sumienia” pozwala odmówić wykonania aborcji. W 18 krajach nie udziela się kobietom rzetelnych informacji o przerywaniu ciąży.
Żeby wyzwolić Europę spod amerykańskiej hegemonii, unijni przywódcy musieliby wyrzec się części władzy. A tego, oczywiście, nie zrobią.
Polskie działania na granicy z Białorusią są zbieżne z polityką migracyjną Unii Europejskiej. Frontex tu nie pomoże.
W obliczu prawdziwej kłótni w „zachodniej rodzinie” francuski wiceminister spraw zagranicznych wezwał Europę do zbudowania własnej „autonomii strategicznej”.
Sprawę Turowa i olbrzymiej kary nałożonej na Polskę komentują prof. Zbigniew Karaczun i dr Andrzej Kassenberg, eksperci Koalicji Klimatycznej.
Polskie służby mundurowe znajdują kolejne ciała uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. A wydawało się, że ubiegły wiek nauczył nas, że ludzie potrzebują pomocy i mają prawo ją otrzymać.
Trochę to trwało, ale wygląda na to, że obóz polityczny Tuska wreszcie wpadł na jakiś politycznie sprytny pomysł.
Narkotyki w więzieniu czasem zdobyć łatwiej niż na wolności. Gorzej z pomocą w leczeniu uzależnienia.
Trudno powiedzieć, czy Polska rozwiązuje u siebie kluczowe problemy bezpieczeństwa, czy raczej je wzmacnia.
O tym, dlaczego ambitna propozycja unijna – Fit for 55 – powinna być traktowana jako niezbędne minimum Michałowi Sutowskiemu opowiada Adrianna Wrona, ekonomistka z Fundacji Instrat.
Źle się czuję z tym, że mój kraj jest węglandią, która sypie piach w tryby tej transformacji pod różnymi pretekstami. Michał Sutowski rozmawia z Marcinem Popkiewiczem, ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, analitykiem megatrendów.
Sceptycznym wobec klimatu prawicowcom coraz trudniej znaleźć miejsce na Ziemi, gdzie nie będzie ich prześladować zielony komunizm… czyli po prostu transformacja klimatyczna.
Sądy zależne od polityków, niezdolne kontrolować, czy działają oni w ramach prawa, gdzie każdy wyrok staje się kwestią polityczną, nigdy nie są w interesie obywateli.
Chińskie społeczeństwo będzie innowacyjne, oparte na zielonej gospodarce. Cele są ambitniejsze niż te postawione w porozumieniu paryskim. Wschód ściga się z Zachodem.
Żyjemy w okresie bezprecedensowych eksperymentów w zakresie polityki banków centralnych. Nie zawsze widać je gołym okiem.
Jako społeczeństwo nie mamy żadnej kontroli nad tym, co dzieje się w polskich lasach. Tymczasem Lasy Państwowe wzywają do oszczędzania papieru.
Unia namawia: jedzcie europejską wołowinę! Ma na to nawet całkiem spory budżet.
Kaczyński popełnia błąd, za który zapłacimy wszyscy.
Kaczyński polexitu nie chce. A przynajmniej jeszcze nie teraz.
Zapytani o przyczyny braku dobrej pracy francuscy respondenci dwukrotnie częściej winią globalizację i outsourcing niż nowe technologie.
To po prostu kolejna forma neokolonializmu, zachodnie państwo zrzuca bowiem odpowiedzialność za przyrodę i klimat na mniej zamożny podmiot.
Ekipa Kaczyńskiego powiedziała właśnie UE, że jeśli chodzi o prawo, to na terenie RP będzie obowiązywać polski, a nie europejski porządek prawny, chociaż konstytucja zobowiązuje nas do przestrzegania przyjętych norm prawa międzynarodowego.
Rozmowa z Dionisosem Sturisem, autorem książki „Zachód słońca na Santorini”.
W obliczu ataków na konwencję stambulską dyrektywa antyprzemocowa zapewniłaby kobietom w UE ochronę na podstawie przepisów prawa unijnego, a także umożliwiła zastosowanie wobec naruszających dyrektywę państw członkowskich odpowiednich mechanizmów egzekwowania zobowiązań.
UEFA monetyzuje naszą uwagę, sprzedając pasma reklamowe korporacjom z autorytarnych reżimów, które dzięki temu lewarują swoją pozycję geopolityczną, uwiarygadniając się w oczach opinii międzynarodowej.
Dopóki trwa reżim Putina, na żadne faktycznie nowe otwarcie i porozumienie z Rosją nie ma co liczyć, stan nowej zimnej wojny będzie trwał tak długo, jak długo Putin będzie zasiadał na Kremlu.
Kraje Północy nie wykazują poczucia współodpowiedzialności za przyszłość świata. Z Andrzejem Kassenbergiem rozmawia Paulina Januszewska.
Dla Brukseli zyski koncernów są ważniejsze niż życie milionów ludzi na świecie.
Prezydent Duda snuje się za prezydentem Bidenem po korytarzach NATO. Ten smutny obrazek jest symbolem tego, gdzie znajduje się dziś polska polityka zagraniczna.
Nie ma sensu szukać jednej idei, która rozwiąże wszystkie problemy, musimy szukać sposobów, żeby budować zasoby na dłuższy czas.
Rynki narkotykowe błyskawicznie dostosowały się do pandemicznych obostrzeń.
Im więcej wiemy o Europejskim Zielonym Ładzie, tym bardziej wygląda jak projekt wymyślony przez Orwella do spółki z Kafką.
Aktor w geście solidarności z Białorusią krzyczy w PE. – Krzyk to wypowiedź najbardziej adekwatna do obecnej sytuacji osób, które są poddawane represjom w Białorusi – mówi nam Bartosz Bielenia.
W kryzysie limity długu publicznego poszły w odstawkę. Dziś niejednemu politykowi Unii marzy się jednak powrót do surowego rygoru oszczędzania.
Berlin jest w zasięgu rosyjskich rakiet jądrowych, a nikt się tym w Niemczech zdaje nie przejmować. Widocznie uważają, że Rosja nie jest zagrożeniem. My mamy oczywiście inną wrażliwość.
Nagłe zamknięcie kopalni będzie dramatem dla regionu, który nie jest na to przygotowany. A jeśli rząd postanowi nadal prowadzić wydobycie, Polskę czekają dotkliwe sankcje.
Bez imigrantów przestałoby istnieć europejskie rolnictwo. Jednym z nich był Ousmane Diallo, który zginął w płomieniach.
Trwa Europejskie Badanie na temat Narkotyków. Do 13 maja możesz wziąć w nim udział.
„Doba na ogarnięcie się albo zaczynamy ogólnopolską akcję wybijania głupoty z głowy Lewicy” – napisał Strajk Kobiet. 24 godziny minęły. Co dalej?
Zanim Szkocja zdecyduje, czy odłączyć się od Zjednoczonego Królestwa, musi mieć gwarancję, że jako suwerenny kraj zostanie przyjęta do europejskiej wspólnoty.
Gdy Fundusz Odbudowy okaże się nagle tak sprawnie przeprowadzony jak 500 plus, bez rozdawania swoim, to PO będzie znowu zdziwiona: dlaczego PiS-owi poparcie wzrosło?
Rozmawiamy z posłanką Agnieszką Dziemianowicz-Bąk.
Równość płci jest czynnikiem sprzyjającym pokojowi i współpracy, stabilizacji politycznej, instrumentem do walki z populizmem.
Historia nie musiała toczyć się tak, jak się potoczyła. Janis Warufakis wyobraża sobie inną.
Na betonowanie polskich rzek poszły miliony euro, ale i bez pieniędzy z Brukseli, za to na koszt podatnika, rodzime instytucje niszczą rzeki w zatrważającym tempie.
Pomysł, by Nowego Ładu nie popierać z powodu zagrożenia, że ułatwi on utrzymanie się Kaczyńskiego przy władzy, nie tylko jest antyspołeczny, ale też nie zapobiegnie dalszemu szabrowaniu państwa.
„Paszport szczepionkowy” podzieli mieszkańców Europy na „bezpiecznych” i „niebezpiecznych”. Ci drudzy będą mogli się wkupić, jeśli będzie ich na to stać.
Zielona transformacja UE jest projektem ambitnym, ale jak najbardziej wykonalnym – choć akurat w Polsce będzie nam trudniej niż innym. Teraz trzeba jednak chcieć.
Mamy trzecią co do wysokości liczbę „nadmiarowych śmierci” w UE. Jest katastrofalnie. Ale rząd udaje, że winni są wszyscy, tylko nie oni.
Sytuacja, gdy zamożna Północ sama się szczepi, pozostawiając uboższe państwa samym sobie, tworzy polityczną próżnię, w którą już wkraczają autorytarne reżimy: Chiny i Rosja.
Eurosceptyczny raport Solidarnej Polski o Europejskim Funduszu Odbudowy składa się z przekłamań, przemilczeń oraz zwyczajnych błędów. To wstyd, że coś takiego opublikowała partia współrządząca naszym krajem.
Wolontariusze ratowali tonących migrantów na Morzu Śródziemnym. Władze Włoch skonfiskowały ich statek, a ratownikom wytoczyły proces karny.
Pogłoski o wprowadzeniu w Europie „prawa do naprawy” urządzeń elektronicznych są niestety mocno przesadzone.
Jaś Kapela ogląda konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy − Zielona energia i zrównoważona mobilność.
Jeśli fundusz przepadnie w polskim Sejmie, a przeciw zagłosuje cała opozycja i Solidarna Polska, to czeka nas kryzys polityczny, jakiego nie było jeszcze nigdy w Zjednoczonej Prawicy.
To już oficjalne! Decyzją Parlamentu Unię Europejską ogłoszono „strefą wolności osób LGBTIQ”.
W środę Polska stała się tematem aż dwóch debat w PE. Pierwsza dotyczyła zagrożenia dla wolności mediów w krajach „nowej Europy”, druga ogłoszenia Unii Europejską Strefą Wolną dla LGBTQI.
10 marca w Europarlamencie odbędzie się debata, a 11 marca głosowanie dotyczące przyjęcia rezolucji, że UE jest „strefą wolności dla osób LGBTIQ”.
Uchodźców na Lesbos przeniesiono na teren byłego poligonu. Czy do wszystkich ich nieszczęść dojdą jeszcze okaleczenia od niewybuchów i ołowica?
Unia Europejska daje nam środki m.in. na transformację energetyczną, ale nasi decydenci wolą budować drogi, rozwijać żeglugę i utrzymywać nierentowne kopalnie.
Stanu środowiska, kryzysu klimatycznego i zdrowia nie da się poprawiać w oderwaniu od siebie. Jeśli chcemy myśleć o budowaniu odporności na przyszłe pandemie, kwestie te muszą być rozwiązywane wspólnie.
Wspólnota wybrała strategię „zaciskania pasa” i targowała się o szczepionki jak o używane auto na bazarze.
Biedne, odizolowane, skazane na rozpad. Tak postrzegane jest Zjednoczone Królestwo po „wyswobodzeniu się” z objęć Unii Europejskiej.
Dla kraju takiego jak Polska, którego PKB jest kilkukrotnie niższy od Niemiec, solidarny model zakupu szczepionek jest bez wątpienia optymalnym rozwiązaniem.
Efektem nowej ustawy o służbie zagranicznej będzie to, czego nie chcieli albo nie mieli odwagi zrobić poprzedni dwaj ministrowie spraw zagranicznych PiS: zastąpienie dyplomacji Rzeczpospolitej ręcznie sterowaną polityczną służbą.
Czy przeznaczeniem Europy jest federalizm? Bez unii politycznej Europa może cofnąć się aż do poziomu zbiorowiska odrębnych państw narodowych.
Ani pandemia, ani bieda i niepewność – nic nie mogło powstrzymać Wielkiej Brytanii przed skokiem bez spadochronu, gdy w starciu dwóch odmian kapitalizmu wygrała ta bardziej bezwzględna.
Czy Unia nie zrzekła się aby swego prawa do realizowania polityki mającej chronić prawa człowieka, prawa pracownicze i bezpieczeństwo narodowe?
Armin Laschet został nowym szefem CDU, a ma szanse na fotel kanclerza Niemiec. Czy „Foreign Policy” słusznie sugeruje, że powinniśmy już zacząć tęsknić za Merkel?
Umowa o inwestycjach między UE a Chinami to dobre zakończenie koszmarnego roku.
Z Izabelą Zygmunt o klimatycznych ambicjach UE, szansach na polską zieloną transformację i roli kobiet w ratowaniu planety rozmawia Paulina Januszewska.
W tym roku Święty Mikołaj zostawił pod choinką 1246 stron porozumienia pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. To podwójny prezent. …
Unijne mechanizmy reakcji na przypadki łamania praworządności powstają w kontekście wyzwań i w reakcji na konkretne zagrożenia.
W Komisji Europejskiej „wodór rządzi”. A 90 proc. wodoru w UE wytwarza się przy spalaniu paliw kopalnych. Coś tu się nie zgadza!
Ostatni szczyt w ciągu jednego dnia rozwodnił kilka lat debaty dotyczącej praworządności. Pokazał, że najpierw można napinać muskuły, a potem zawierać kompromisy.
Śledztwo organizacji EEB ujawniło, że rządy Niemiec, Polski i Czech po cichu dotują przemysł węglowy − nie nakładając nań opłat wynikających z Ramowej Dyrektywy Wodnej UE.
Polski rząd zmarnował pięć miesięcy na bezsensowne konflikty, w których nie ugrał nic – ani dla Polski, ani nawet dla własnego politycznego obozu.
Porozumienie na szczycie UE nie oznacza końca eurofobii w Polsce. A dalsze bajdurzenia o polskiej potędze osiągalnej poza Unią Europejską będzie równie szkodliwe co picie metanolu – i także spowoduje ślepotę.
Jak PiS stworzył osobliwy sojusz Północy i Południa UE, zainteresowany wypchnięciem Polski na jak najdalsze europejskie peryferie.
Podczas gdy opinię publiczną w Polsce rozgrzewa debata o skutkach ewentualnego weta, znawcy polityki europejskiej ostrzegają, że mechanizm praworządności jest de facto bezzębny.
Europa to nie szkoła, my nie jesteśmy uczniami, tylko współgospodarzami. Powinniśmy zachowywać się jak dorośli − mówi Adrian Zandberg w rozmowie z Krytyką Polityczną.
Jeśli do Parlamentu Europejskiego wróci budżet pozbawiony reguły praworządności, nie zostanie przyjęty – mówi Robert Biedroń.
Europa oburzona wetem Polski i Węgier dla unijnego budżetu zdaje się nie zauważać, że ich śladem idą już inne kraje.
Belgijska policja zatrzymała ponad 20 osób na nielegalnej imprezie gejowskiej w centrum Brukseli. Co najmniej dwójka uczestników wylegitymowała się paszportami dyplomatycznymi. Do udziału w orgii przyznał się węgierski konserwatywny europoseł József Szájer.
Dotychczasowe mechanizmy świata już nie działają, mówi prezydent Francji, dlatego coraz więcej ludzi powątpiewa w demokrację. Europie potrzeba nowego Oświecenia.
EPP i PO postanowiły poprzeć rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji w Polsce. To dobry ruch. Być może to nawet historyczny moment dla praw kobiet w naszym kraju.
Unijne pieniądze uczyniły znajomych Orbána miliarderami. Ale europejskie firmy też korzystają z bliskich relacji z węgierskim autokratą.
Ten tydzień pracy PE w kontekście praw człowieka jest szczególny, bo będziemy zajmowali się trzema ich obszarami, w których UE do tej pory zrobiła najmniej.
Pogarsza się sytuacja pandemiczna, a Orbán jeszcze mocniej stawia na autorytarną politykę tożsamościową.
Dystans w poziomie rozwoju między Polską a UE jako całością zmalał o 21 punktów procentowych – to szósty pod względem wysokości wynik w UE. Ponad 15 proc. tego skoku było efektem polityki spójności.
Kaczyńskiemu brak szabel i respiratorów, zostały więc gaz, policyjne pałki i wreszcie unijne weto, ale nawet to może mu nie pomóc.
Jeśli uzależniasz zgodę na budżet unijny od możliwości prześladowania własnych obywateli, to nie jesteś patriotą, lecz po prostu zdrajcą polskich interesów – pisze Galopujący Major.
Fragment książki „Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej” Patricka Radden Keefe’a.
Rozmowa z Pawłem Marciszem z Wydziału Prawa i Administracji UW.
Czytamy unijny raport o narkotykach. Narkotyki są silniejsze, a wojna z nimi wciąż trwa.
Z Trumpem u steru amerykańskiej polityki wszelkie porozumienie było w zasadzie niemożliwe. Teraz trzeba będzie zacząć się dogadywać.
W Parlamencie Europejskim powstała komisja śledcza ds. transportu zwierząt.
Nazywanie produktów wegańskich stekami, jogurtami itp. jest solą w oku przedstawicieli branży mięsnej i mleczarskiej.
Niewidomy chłopak wpadł do lodowatej wody, bo nie widział, gdzie postawić stopę, żeby wejść na ponton. Młoda matka została popchnięta i upuściła do wody dziecko.
Wpojenie ludziom, że plastik to ekologiczne tworzywo, które można wielokrotnie odzyskiwać, to jedno z większych oszustw przemysłu naftowego.
Unia Europejska toleruje i wspiera nieliberalnych autokratów, bo ich rządy przynoszą korzyści ponadnarodowym przedsiębiorstwom.
A do tego jeszcze Morawiecki wytarł sobie buzię… Białorusinami. Komentarz Kai Puto.
O uchodźcach mówi się jak o klęsce żywiołowej: „fala zalewa Europę”. A na infografikach szlaki migracyjne to czerwone strzałki, jak na wojennych mapach.
Pożary w obozie Moria nie są nieszczęśliwym wypadkiem. To konsekwencja okrutnej, lekkomyślnej polityki – także polskiej.
Bez Polski Litwa nie bardzo może cokolwiek osiągnąć w polityce wschodniej na poziomie UE i NATO.
W obozie na wyspie Lesbos wybuchł nie jeden, ale dwa pożary. Uchodźcy stracili wszystko.
Unia Europejska nie obroni praw człowieka w Polsce ani nigdzie indziej. Nie po to powstała.
„Jest pewien autokratyczny kraj, który gra poniżej swojego potencjału. Tym krajem jest Polska”. Ziemowita Szczerka przegląd pisowskiego lamerstwa i bareizmu w polityce zagranicznej.
Jeśli nie potraficie być dziś solidarne i solidarni z osobami LGBTI, to lepiej nic nie mówcie.
Gdy powiedziałam znajomym, że lecę na wakacje na Lampedusę, pukali się w czoło. „Ty nie wiesz, co tam się dzieje?”
Polityka klimatyczna UE przyspiesza, a modernizacja naszej energetyki jest niezbędna tak czy inaczej. Rozmowa z Aleksandrą Gawlikowską-Fyk.
Morawiecki dostał w Brukseli tyle, ile wynikało z rozdzielnika, i ani centa więcej. Mógłby w ogóle na szczyt nie jechać i efekt byłby taki sam.
UE nie musi pozostać technologicznie uzależniona od USA i Chin. Ale jeszcze nie doszła do porozumienia, co „suwerenność technologiczna” miałaby właściwie znaczyć.
Budżet Wspólnoty na lata 2021–2027 został przyjęty. Jak zostanie sfinansowany? Za sprawą nowych podatków.
Pięciodniowe negocjacje dotyczące funduszu odbudowy europejskich gospodarek po pandemii koronawirusa zakończyły się porozumieniem państw Wspólnoty. Nie obyło się jednak bez tarć.
Gościem Michała Sutowskiego w „Podcaście Krytycznym” jest Adam Traczyk.
Niemal połowa państwowych środków przeznaczonych na pomoc w kryzysie ląduje w kieszeniach rentierów – właścicieli nieruchomości i banków.
Apple miał oddać Irlandii 13 miliardów euro. Komisja Europejska uznała, że ulgi podatkowe przyznane firmie przez rząd w Dublinie stanowią niedozwoloną pomoc publiczną i nakazała ich zwrot. Sprawa trafiła do TSUE.
Wojna klasowa, która już nadwątliła dochody większości mieszkańców Europy, teraz się nasili – ostrzega Janis Warufakis.
Nasi sąsiedzi zaczynają wydawać pieniądze na potęgę. Dla Polski pakiet stymulacyjny w Niemczech to świetna informacja.
Podczas gdy w Europie pokutuje długa tradycja bezwładu i prowizorycznych rozwiązań, najważniejsze geostrategiczne decyzje będą podejmować USA, Chiny i Indie.
Dług publiczny stanowi nieodzowne narzędzie nowoczesnego rządu. Zamiast go unikać, Europa powinna stawić czoła swoim zadłużeniowym demonom.
W Podcaście Krytycznym rozmawiamy z Martą Makowską, ekspertką Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Na ratowanie UE po pandemii Francja i Niemcy chcieli dać 500 mld euro, KE proponuje 750. Negocjacje wciąż przed nami.
Czy solidarność europejska rzeczywiście zawiodła i Włochy szykują się do odwrócenia sojuszy?
Zwołajmy Europejski Kongres Obywatelski w sprawie przyszłości Europy i zawiążmy republikę europejską, nową demokrację równych obywateli.
Sędziowie jednego z najbardziej szanowanych sądów na świecie właśnie podważyli jedną z podstaw unijnego prawa.
Apelując o solidarność wraz z wezwaniem do wprowadzenia euroobligacji, przywódcy dziewięciu państw przegrali spór, zanim się w ogóle rozpoczął.
Straciliśmy umiar w relacjach z USA. Zachowujemy się, jakby nasze powodzenie ekonomiczne zależało wyłącznie od dobrej woli Stanów Zjednoczonych. A przecież tak nie jest.
Luty tego roku był niezwykły podwójnie, bo raz, że miał 29 dni, a dwa, premier Morawiecki wyszedł z sensowną propozycją reformy Unii Europejskiej.
Południowe kraje UE zadały pytanie. Północ odpowiedziała przecząco. Cień bezduszności bogatych długo będzie padać na Europę.
Czy obserwujemy zmierzch i upadek Unii Europejskiej? Czy czeka nas dyktatura, ksenofobia i nacjonalizm? Kto na tym zyska: USA, Rosja, Chiny?
Unia Europejska znajduje się w historycznym momencie, a to, jak sobie z nim poradzi, zadecyduje o przyszłości Wspólnoty.
Na Bałkanach czekają na nadejście Godzilli.
Ogromna większość państw rozumie, że teraz jest czas na podłączanie przedsiębiorstw i ich pracowników pod kroplówkę. Mam nadzieję, że Polska jako papuga narodów zacznie i to naśladować.
Piotr Wójcik wyjaśnia, co zyskałaby Unia – a co Polska – na wprowadzeniu euroobligacji, czyli wspólnego długu publicznego krajów strefy euro.
Zalecenia, jak uchronić się przed zakażeniem, w obozach dla uchodźców brzmią jak ponury żart.
Dramatyczny spadek dochodów firm, pracowników i osób samozatrudnionych może pokryć państwo – bez ograniczeń i bez ryzyka inflacji.
Unia Europejska ma obowiązek wykorzystania wszelkich instrumentów finansowych albo stworzenia nowych, by zagwarantować, że kryzys przetrwają zarówno Włochy, jak i integralność całej Wspólnoty.
Potrzeba dziś politycznych decyzji, które wyprzedzą kształtowanie się wyobraźni ludów.
Kryzys ekonomiczny wywołany przez zarazę może stać się akuszerem instytucjonalnych rozwiązań, których strefa euro potrzebuje od dawna.
Wysoki Przedstawiciel do Spraw Zagranicznych UE o europejskiej odpowiedzi na kryzys COVID-19.
Przy niemieckim egoizmie, przykrytym dla niepoznaki unijną flagą, ryczący i ziejący egoizm pisowskiej Polski czy orbanowskich Węgier wydaje się gorejącą stodołą przy małym ognisku.
Europejczycy czują, że decyzje podejmowane za zamkniętymi drzwiami nie wykorzystują dostępnych zasobów w interesie większości mieszkańców Europy.
Nikt nie był dobrze przygotowany na ten kryzys – ani państwa centralistyczne, jak Francja, ani federalne, jak Niemcy.
Na pytanie, gdzie jest Unia Europejska w czasie pandemii, odpowiedzmy, że tam, gdzie pozwoliły jej państwa członkowskie.
My, obywatele Europy, apelujemy o niezwłoczne objęcie tymczasową ochroną istot ludzkich, których nędza i udręczenie rozlewają się wzdłuż granicy między Grecją a Turcją.
Rosja i Chiny wykorzystują sytuację epidemiologiczną do podkopania projektu europejskiego. Niestety, znajdują w tym popleczników również w Polsce.
Jak mamy oczekiwać respektowania praw człowieka od Turcji czy Libii, kiedy greccy funkcjonariusze strzelają do uchodźców przekraczających turecką granicę?
PiS bardzo dobrze czuje współczesny elektorat, ale nie ma kompetencji w działaniu wspólnym, koordynowanym – mówi Marek Belka w rozmowie Michała Sutowskiego.
Amnesty International wraz z ponad 30 innymi NGO-sami apeluje do władz UE i Polski o natychmiastową pomoc ludziom szukającym azylu w Europie.
Jeśli Polska kiedykolwiek rościła pretensje do miana lidera państw tzw. nowej Unii, to z pewnością nie uda się to na polu walki ze zmianami klimatu.
Mając do wyboru federację lub dezintegrację, unijni decydenci pokazali, że wolą kurs na katastrofę.
Czas się pożegnać z mrzonką, że Europa w kryzysie zawsze się jednoczy, jakby pod wpływem jakiegoś prawa fizyki.
W sytuacjach nagłych ujawniają się nasze rzeczywiste priorytety. Kiedy płonie nam dom albo do piwnicy wdziera się woda, chwytamy to, co cenimy najbardziej, a resztę zostawiamy za sobą.
Nie ulega wątpliwości, że klimatycznym wrogiem nr 1 – obok tradycyjnej energetyki – jest przemysłowa hodowla zwierząt.
Co na to europejskie prawo, które przyznaje dotacje i zabrania dyskryminacji?
Dla współczesnej skrajnej prawicy ideologia nie odgrywa dużej roli. Bardziej liczy się dla niej polityczny marketing.
Co jest gorsze od dezinformacji w sieci? Dezinformacja w szpitalu.
Unia Europejska powstała w opozycji do polityki siły. Jak więc ma poradzić sobie w świecie walki o globalną dominację, gdzie wiele podmiotów gotowych jest do użycia najtwardszej nawet siły?
O wyzwaniach związanych z regulacją nowej rzeczywistości cyfrowej opowiada Michał Boni.
Polsce przydałoby się więcej wyobraźni, Francji więcej otwartości. O wizycie Emmanuela Macrona w Polsce pisze Michał Sutowski.
Mołdawska SRR była jedną z najbogatszych republik. Każdy obywatel ZSRR chciał tam zostać wysłany do pracy. Wszystko posypało się w latach 90.
Premier Mateusz Morawiecki namawiał Polaków do powrotu nawet na antenie BBC, ale w rzeczywistości dla wsparcia masowej reemigracji z Brytanii do Polski nie zrobiono prawie nic.
Taka dyskusja na systemowym poziomie się nie toczy, a szkoda, bo najwyższy na nią czas.
Radost jest astrolożką amatorką. Wytworem rozmaitych współczesnych systemów autokontroli. Dieta, bieganie, medytacja, feng shui w domu, idealne stroje, jej mantra to: „ja tworzę swój świat”.
Piotr Buras: Niewiele wskazuje na to, by to Unia miała grać pierwsze skrzypce w toczących się wokół niej konfliktach, mających przemożny wpływ na jej bezpieczeństwo.
UE ma pomysł, jak realnie wyrównać szanse życiowe od Bułgarii po Portugalię. To nie radykalizm, to absolutne minimum.
UE musi się na takie zmiany zdecydować. Mamy wiedzę, technologię i środki, aby to zrobić.
Gościem podcastu Krytycznego jest Bartłomiej Kozek, polski korespondent „Green European Journal”. Rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski.
Klęska Corbyna jest klęską pewnego zyskującego w ostatnich latach popularność pomysłu na lewicowość. Wnioski z tej klęski powinna wyciągnąć także polska lewica.
Kto przejmie głosy po antyestablishmentowym Miroslavie Škoro?
Polityka EBC wobec Grecji przypominała strażaka krzyczącego w zatłoczonej sali: „Zaraz spłoniecie! Stopniowo zmniejszam dopływ wody do węża! Ratuj się, kto może!”.
UE czekała na moment, w którym wspólna decyzja o uznaniu Palestyny będzie mieć realny wpływ. Ten moment nadszedł właśnie teraz.
„Gdybym nie wierzył, że Unię da się zreformować, nie wstałbym rano z łóżka” – mówi Janis Warufakis w wywiadzie dla portalu A2larm.cz.
Przy tak łagodnej jak obecnie polityce Unii, cel redukcji emisji CO2 do 40 proc. jest nieosiągalny, tak samo jak osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej w połowie wieku.
Piotr Buras komentuje słowa Emmanuela Macrona o „śmierci mózgowej” NATO.
Rozmowa z Piotrem Burasem, ekspertem ds. polityki niemieckiej i europejskiej, dyrektor biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych w Warszawie.
Sprawców przemocy często się usprawiedliwia. Szukamy powodów, okoliczności, jakichś wyjaśnień ich zachowania, za to ofiarę osądzamy, obwiniamy ją i zawstydzamy.
Podsumowujemy dwie kadencje „prezydenta Europy” Donalda Tuska.
Na razie „polskiego Macrona” brakuje. Ale co by mógł powiedzieć, by przyciągnąć uwagę Polaków i świata?
Jeśli nie można usunąć z wyspy uchodźców, można usunąć organizacje pomocowe – wtedy uchodźcy znikną sami. A Polska nadal odmawia ich przyjęcia.
Jeśli ruchy postępowe chcą wygrać z wrogami tzw. ideologii gender, muszą najpierw zerwać z neoliberalizmem.
O tym, jak Unia radzi sobie z wyzwaniem migracyjnym, rozmawiamy z dr Martą Pachocką z SGH i Ośrodka Badań nad Migracjami na UW.
To chyba najgorszy możliwy moment, by zostać szefową Europejskiego Banku Centralnego.
EBC ratuje państwa i banki od niewypłacalności, ale robi to kosztem pogłębiania stagnacji i zaogniania napięć politycznych. Czas to zmienić.
Dyskutują: dziennikarz brytyjski David Goodhart, amerykanistka Agnieszka Graff, socjolog Maciej Gdula. Rozmowę prowadzi Michał Sutowski.
Za nami pierwsze przesłuchania w sprawie tzw. afery cum-ex, nazywanej przez media na Zachodzie „największą kradzieżą w historii Europy”.
Brukselę czeka poważna konkurencja ze strony Moskwy i rosyjskie próby podważenia europejskich wartości w krajach bałkańskich.
Zielony nowego ład i polityka klimatyczna mają być symbolem Unii Europejskiej, a Europa pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie.
Krytyka chińskich warunków produkcji byłaby bardziej przekonująca, gdyby Zachód dochowywał swoich własnych szlachetnych standardów.
O przyszłości unijnej polityki klimatycznej z Martą Tycner rozmawia Kaja Puto.
O złudzeniach stojących za wizytą wiceprezydenta Mike’a Pence’a w Polsce rozmawiają Radosław Korzycki, Adam Ostolski i Mateusz Luft.
Trump czynnie stara się zaszkodzić każdemu państwu, które nie spełnia jego żądań. Europa musi go wreszcie okiełznać.
Piotr Wójcik w „Podcaście krytycznym” Michała Sutowskiego.
Co szósta osoba próbująca przekroczyć Morze Śródziemne ginie. A ludzi, którzy wyławiają rozbitków, Europa stawia przed sądem.
Ewolucja niemieckiej polityki zagranicznej realizowanej w ramach UE oraz wobec USA i Rosji.
Czy Ursulę von der Leyen czeka pewny konflikt z polskim rządem? Komentarz Jakuba Majmurka.
Włochy rozważają alternatywny system płatności, który posłuży do rozbicia strefy euro.
W nowym Parlamencie Europejskim podwoiła się liczba posłów, którzy będą się sprzeciwiać prawom kobiet, edukacji seksualnej, konwencji antyprzemocowej czy prawom osób nieheteronormatywnych.
Po co nam Kodeks postępowania Unii Europejskiej w sprawie wywozu broni, skoro jest on bezceremonialnie ignorowany?
Za politykę oszczędności Europa płaci horrendalną cenę – tak w dzisiejszej Grecji, jak przed stu laty w Republice Weimarskiej.
Czy „zablokowanie Timmermansa” to sukces dyplomatyczny PiS-u i wyszehradzkiej czwórki?
Nie zamierzamy pozbawiać pracy polskich górników.
Z punktu widzenia ekonomii „zaciskanie pasa” jest jedną z głupszych rzeczy, jakie możemy zrobić w odpowiedzi na kryzys. Pytanie, dlaczego właśnie to robimy.
Nieokiełznana ekonomia supergwiazd produkuje wyłącznie przegranych.
Na wsi działa logika, że zwycięzca zgarnia wszystko, a słabi idą z torbami.
Była tak skuteczna, że przestraszyła własny rząd.
W wyborach przemówiła milcząca dotąd, proeuropejska większość i oznajmiła, że chce ocalić wartości, na których opiera się Unia.
Prawdziwym źródłem polaryzacji w Europie są nierówności ekonomiczne między krajami unijnego Zachodu a tymi na Wschodzie i na Południu Unii.
Eurowybory umacniają nowy podział Europy na wielkomiejskie, progresywne i silnie sfeminizowane mieszczaństwo i nacjonalizujący prekariat z mniejszych ośrodków.
Próby mobilizacji UE do współudziału i wsparcia finansowego zakończyły się fiaskiem. Włochy zostały pozostawione same sobie.
Wiele z realnych wyzwań związanych z pozycją Polski po 15 latach w UE nasi wyborcy mają nieźle uświadomionych.
Jak piszesz tekst, to jesteś odpowiedzialny tylko za swoje słowo. Jako polityk odpowiadasz za swoją partię przed wyborcami.
Assange powinien trafić do Szwecji i tam odpowiedzieć na zarzuty o molestowanie seksualne. Żeby tak się stało, trzeba zablokować jego ekstradycję do USA.
Fińskie wybory parlamentarne miały być przykładem dla europejskiego establishmentu, jak należy radzić sobie ze wzrostem tendencji nacjonalistycznych w społeczeństwie. Na nadziei się skończyło.
Czy nie będzie można już mówić o wyrobie seropodobnym? I co ze słynnym masłem roślinnym? Przetrwało PRL, a zniszczą je urzędnicy eurokołochozu? A wszystko to w trosce o obywateli.
Olbrzymie różnice w rozwoju gospodarczym między krajami UE są zarzewiem wielu konfliktów i napięć między krajami członkowskimi. Te różnice można stopniowo wyrównać – byle z głową.
Unia Europejska będzie wspierać egipski reżim zarówno materialnie, jak i politycznie, dopóki służy on jej interesom.
Zamiast polegać na biurokratach, którzy za nic nie ponoszą odpowiedzialności, tak jak to sugeruje Macron, nasz Nowy Ład oddaje władzę obywatelom.
Program Nowoczesnej przewiduje przyjęcie wspólnej waluty w 2024. Z punktu widzenia gospodarki byłaby to nieodpowiedzialność.
Europarlament to kolejna międzynarodowa instytucja, która wypowiada się na temat leczniczego zastosowania marihuany bez lęku i uprzedzeń.
Komentarz Adama Traczyka, koordynatora prac nad programem europejskim w partii Wiosna.
Im mocniej Unia każe Włochom zaciskać fiskalnego pasa, tym więcej zwolenników zyskuje rządząca populistyczna prawica.
Europa, jakby we śnie, zmierza ku otchłani. Mieszkańcy kontynentu muszą się obudzić, zanim będzie za późno.
Groźbę twardego Brexitu można oddalić: wystarczy uchylić termin przyjęcia umowy.
Ukraińscy pracownicy, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę, spędzają miesiące w kolejkach po dokumenty, trafiając przez to na czarny rynek, nie są też objęci żadnymi programami integracyjnymi.
Trwa zimna wojna, która może się przerodzić w otwarty konflikt. Istnieniu społeczeństw otwartych zagraża bezprecedensowe niebezpieczeństwo.
Silvio Berlusconi rządził Włochami za pośrednictwem swojej telewizji. Liderzy koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej rządzą przez Facebooka.
Ogólnoświatowa sieć korupcyjnych powiązań to jeden z najtrwalszych i najtragiczniejszych efektów globalizacji.
Najnowszą książkę Sikorskiego „Polska może być lepsza” recenzuje Michał Sutowski.
Każda licząca się w grze strona ma interes w tym, by cierpliwie czekać aż do gorzkiego końca.
Solidarność unijną możemy włożyć między bajki. Unia jest rajem dla technokratów i nieformalnych grup interesu. Maciej Wróblewski pisze o nowej książce Janisa Warufakisa.
„– Janis, popełniłeś wielki błąd. – Jakiż to błąd, Larry? – Wygrałeś wybory!” Fragment książki Janisa Warufakisa.
Polska pod rządami PiS osiągnęła poziom kraiku, który przesunął się w newsach z rubryki „świat” do rubryki „ciekawostki”.
Choć polityka populistów pewnie okaże się nieskuteczna, reagują oni na potrzeby pracowników i robotników w sposób, który lewica już zbyt długo ignoruje.
Jednoznaczne postawienie na USA, kosztem Europy, stawia nas w sytuacji, w której musimy co chwilę udowadniać Waszyngtonowi naszą sojuszniczą przydatność.
Cypr. Uśpiony konflikt Unii Europejskiej
Nie ma zgody wśród zwolenników Brexitu, nie ma zgody wśród przeciwników. Kiedy to się wreszcie skończy?
Wewnątrz każdego z państw Unii rozgrywa się najważniejsza bitwa: między siłami postępu a siłami autorytaryzmu.
Aspiracje i potrzeby są ogromne, a budżet żałośnie niski. Czas to zmienić.
Manifest podpisali m.in. Thomas Piketty, Jan-Werner Mueller, Ulrike Guerot.
Brytyjski rząd pogratulował sobie skutecznej walki z dopalaczami. Problem w tym, że nie ma się z czego cieszyć. A jak sytuacja wygląda w Polsce?
Na czele słoweńskiej armii stanęła właśnie kobieta. Jak to się stało, że wiele z feministycznych postulatów trafiło na podatny grunt właśnie na pograniczu Bałkanów?
Emmanuel Macron próbuje przekonać tysiące protestujących, że ekologia „nie jest tematem zarezerwowanym wyłącznie dla wielkich miast i bobo”.
Wspólny potencjał obronny krajów UE byłby jednym z najwyższych na świecie.
Skoro możemy wysłać człowieka na księżyc, to możemy też zbudować rezerwat dla „emerytowanych” dzikich zwierząt.
Sienkiewicz w polemice z Konopczyńskim unika konfrontacji z faktem, że zachowanie status quo w Europie mało kogo porywa.
Lewica jest przekonania, że na gruzowisku starego świata znajdzie się naturalne miejsce dla niej. Problem w tym, że jak Europa długa i szeroka, o wiele szybciej niż chadecy i konserwatyści więdnie lewica.
Wzywając do obrony status quo, Tusk zwodzi swoich odbiorców, broni bowiem okopów porządku, który już niedługo może nie istnieć.
W Wielkiej Brytanii Brexit wywołał poważny kryzys, ale w całej UE raczej powściągnął zapędy populistów.
Wspólnota europejska została oparta na hegemonii tandemu francusko-niemieckiego i budowie niekontrolowanej społecznie „brukselskiej administracji”. Dziś to nie starcza.
Pod rządami populistów zawsze kwitnie korupcja, której nie da się zwalczyć półśrodkami.
Jaka Polska w jakiej Europie? Polska demokratyczna, a z tym mamy ostatnio problemy. Polska z ludźmi i dla ludzi. A Europa? Taka sama – i z tymi samymi osobami.
Robert Schuman zwracał uwagę, że warunkiem powodzenia projektu integracji europejskiej jest przekonanie ludzi, iż przyszłość ekonomiczna ich dzieci będzie lepsza. Dziś nikt w Europie nie ma tej pewności, a Unia znalazła się na zakręcie.
Projekt europejski trzeba po prostu przemyśleć na nowo, poczynając od samych jego korzeni. Nie można ograniczać go do geopolityki, procedur, a nawet gospodarki oraz inwestycji
Zasadniczy problem z polską debatą o Unii Europejskiej polega na tym, że wciąż postrzegamy ją przez pryzmat doświadczeń PRL. Ten sam błąd popełniają politycy jednej i drugiej strony.
Może Polska powinna się zdecydować, jaką rolę chce w Europie odgrywać – architekta nowego ładu, amerykańskiego wasala czy wytrawnego europejskiego gracza?
W teorii obywatelom UE przysługuje swoboda przemieszczenia się po całej wspólnocie. A w praktyce?
238 naukowców wzywa UE do budowania gospodarki, która przyczyni się do wzrostu dobrobytu ludzi, a nie tylko wzrostu PKB.
Parlament Europejski zadecydował o uruchomieniu wobec Węgier artykułu 7. Co to oznacza dla Polski?
To w państwie narodowym jest zbawienie i poprawa jakości życia, a nie w jakiejś Unii Europejskiej.
Putinowi nic nie marzy się bardziej niż obrócenie UE w piekło na ziemi. Dziś pomaga mu w tym m.in. Polska.
Choć wyrok został wydany w sprawie przeciwko Rumunii, obowiązuje bezpośrednio wszystkie państwa członkowskie, a więc również Polskę.
Kim jest najsłynniejszy słowacki nacjonalista w oczach mieszkańców jego rodzinnego miasta?
Euro coraz mocniej dzieli Europę ekonomicznie i politycznie: jedni wygrywają, inni przegrywają, a przepaść między nimi rośnie.
Unia Europejska coraz śmielej poczyna sobie z amerykańskimi korporacjami. Komisja Europejska nałożyła na Google gigantyczną karę.
Spotkanie Putin – Trump w Helsinkach komentuje Michał Sutowski.
Konsekwencje tej dyrektywy unijnej mogą być dla nas wszystkich fundamentalne.
Duński rząd zadba o to, żeby mieszkańcy „25 gett” poznali i przyswoili duńskie wartości. Jak? Zmusi ich do tego prawem.
Co wynika ze słów premiera Morawieckiego, poza hasłem powrotu do Europy (narodowych) Ojczyzn?
Establishment Unii Europejskiej świętuje koniec kryzysu greckiego zadłużenia i francusko-niemiecki układ, który ma przebudować strefę euro. To pokazuje, jak elity UE są odklejone od rzeczywistości.
Janis Warufakis w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Francja i Niemcy chcą wspólnego budżetu strefy euro, który może zacząć obowiązywać już w 2021 roku.
Angela Merkel i Emmanuel Macron porozumieli się w sprawie stworzenia wspólnego budżetu strefy euro. Co wynika ze spotkania przywódców Niemiec i Francji?
Problem z wiarygodnością Unii Europejskiej bierze się z powszechnego podejrzenia, że zamiast naprawiać niedociągnięcia demokracji, uprzywilejowuje interesy wielkiego biznesu i wielkiej finansjery.
Z jednej strony Trump, z drugiej antyunijni populiści – wszyscy grają na rozkład UE.
Nie wiemy, czy USA wybiorą krwawą wojnę z Iranem, czy tylko wojnę handlową. Wiemy, że UE musi zapobiec jednej i drugiej ewentualności – pisze Jeffrey D. Sachs.
Jak nacjonaliści z Polski odnajdują się wśród nacjonalistów brytyjskich?
Z karania obywateli za niepraworządną politykę władz państwa nie wyniknie nic dobrego. Polemika Michała Sutowskiego z Guyem Verhofstadtem.
Gdyby Węgry albo Polska zgłosiły dziś chęć akcesji do Unii, ich wniosek zostałby odrzucony.
Populistyczna kontrrewolucja to efekt wypaczeń liberalizmu i centralizacji władzy – z prof. Janem Zielonką rozmawia Michał Sutowski.
Trump, Macron i May stanęli na straży wartości i warto ich w tej sytuacji bronić. Kiepski żart? Tym razem nie.
Nie tylko PiS wypycha nas na unijne peryferie, również my, mentalnie i intelektualnie, tracimy dziś kontakt z głównym unijnym nurtem.
Janis Warufakis w rozmowie z Anatolem Kaletskim.
Jakie są możliwe scenariusze stosunków Warszawy z Brukselą i stolicami państw członkowskich Unii w kolejnych kilku latach?
Namaszczenie Morawieckiego na premiera przez Jarosława Kaczyńskiego było częścią planu ocieplenia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Plan się wali.
Pokusa, by interpretować prawie każde większe wybory w Europie jako historyczny punkt zwrotny, jest doskonałą ilustracją niepewności, która wciąż przepełnia Europę.
Upolitycznienie finansów – zarówno z dobrych, jak i ze złych powodów – jest nieuniknione. Lepiej się z tym pogodzić.
Raczej „polityką” niż „ekonomią” przekonują nas polscy ekonomiści wzywający rząd premiera Morawieckiego do wznowienia przygotowań Polski do przystąpienia do strefy euro.
Lekcje z relacji ZSRR kontra Zachód. Sławomir Sierakowski rozmawia z Iwanem Krastewem.
Stąd bierze się mnóstwo napięć i politycznych nacisków na system, które go rozsadzają. Zamiast próbować zamieść je pod dywan, może zacząć wymyślać Europę na nowo.
Pora zacząć myśleć o Artykule 7 jako o normalnej procedurze dyscyplinującej. Przestrzegam też przed używaniem słowa „sankcje”, bo ono jest mylące.
Opozycja ma poważny problem. Opcja „suwerennościowa”, pod jaką podpisują się PiS i Kukiz, ma mocne poparcie połowy społeczeństwa. Komentarz Michała Sutowskiego.
Plan na przyszłość Unii Europejskiej, niezależnie od tego, jak długo jeszcze będzie odsuwany, może być tylko jeden, a Polska nie ma innego wyjścia i musi za wszelką cenę stać się jego częścią.
Wyjście Polski z UE? Może się wydarzyć w konsekwencji działań PiS. Co tam opinia międzynarodowa? Kto Erdoganowi czy Putinowi mówi, co ma robić?
„Europejska wojna domowa” to wojna, w której idee nacjonalistyczne, paradoksalnie, dzielą społeczeństwa.
Tradycyjny lewicowy błąd to idea Europy bez państw, natomiast tradycyjny prawicowy to tworzenie państw bez Europy.
Trwa starcie między obrońcami europejskiego status quo a populistycznymi siłami, które za cel obrały sobie rozsadzenie UE i po raz kolejny w historii wzięły na swoje sztandary państwa narodowe.
W Europie nie ma zgody. Ten kontynent jest w stanie „zimnego pokoju” – pisze niemiecka politolożka Ulrike Guérot.
Dekadę po kryzysie Europa wciąż jest gorszym miejscem niż była przed nim. Czas, aby ideę wzrostu gospodarczego oprzeć na wzroście płac.
W środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w dorocznym przemówieniu o stanie Unii Europejskiej rysował swoją wizję przyszłości Europy.
Strata 400 tysięcy polskich miejsc pracy to dopiero początek. Jak szybko czegoś nie wymyślimy, to nawet Tusk na białym koniu nam nie pomoże.
Unia szykuje się do użycia artykułu 7. przeciwko Polsce. Czy PiS ma się czego bać? A może znajdzie skutecznego obrońcę w Viktorze Orbanie?
Rozważania o wartościach to dziś nie zabawa dla pięknoduchów. Wartości to dziś wyborcza hard power i to za nimi idą elektoraty – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Szczyt Ukraina – Unia Europejska w mediach w Rosji i Ukrainie.
Im więcej integracji w Unii Europejskiej, tym korporacje mają gorzej, bo na UE – jako całość – trudno im wywrzeć nacisk, ale na Niemcy i Austrię – już całkiem prosto.
W 1974 roku stanęła naprzeciw francuskiego parlamentu i wygłosiła przemówienie, które miało zmienić życie francuskich kobiet. Nikt nie opisał osobliwości Holokaustu tak dokładnie jak ona. BHL wspomina Simone Veil.
W obecnym kształcie Unia nie przetrwa kolejnych wstrząsów w nadchodzącej dekadzie. Czy nam się to podobam czy nie, strefa euro nie przetrwa bez głębszej integracji – tłumaczy Kenneth Rogoff z Uniwersytetu Harvarda.
Nie warto naiwnie wierzyć, że federacja „light” Macrona rozwinie się jutro w prawdziwą federację demokratyczną. Spróbujmy więc czegoś innego.
Francja i Niemcy wciąż różnią się znacznie, mają odmienne priorytety i – co najważniejsze – do czego innego jest im Polska potrzebna.
Jeśli Macron za trzy miesiące przejmie jeszcze Senat, to będzie pierwszym od czasu de Gaulle’a absolutnym władcą Francji. De Gaulle potrzebował do tego wygranej wojny z Niemcami, a Macron?
Gościem PS On Air jest Bill Emmott, brytyjski dziennikarz i analityk, były redaktor naczelny „The Economist”.
Te wszystkie kraje Europy Środkowej są trochę wariantami samych siebie. To są takie Polski, w których się trochę inaczej historia potoczyła. Rozmowa z Ziemowitem Szczerkiem.
Polityka europejska rządu PiS jest niebezpieczna, ale aby powstrzymać to niebezpieczeństwo, trzeba je zrozumieć. A żeby je zrozumieć, trzeba opierać się na analizie, a nie na bon motach.
Jeśli w ciągu następnych pięciu lat Macron się nie sprawdzi, Le Pen powróci, i to z mocą, a populistyczni ksenofobi urosną w siłę w Europie i poza nią.
W Polsce utrwaliło się przekonanie, że Unia Europejska to wspaniały bankomat. Mało jest zrozumienia dla jej zasad.
Projekt Piketty’ego to szansa dla Europy. Niestety, dla Polski może nie być w tym planie miejsca.
O Unii myślę raczej słowami z piosenki Krawczyka i Bartosiewicz: „trudno tak, razem być nam ze sobą, bez siebie nie jest lżej”.
Z okazji brukselskiej klęski Jarosława Kaczyńskiego z całą mocą powraca europejski „patriotyzm Parady Schumana”.
Europa, aby przetrwać, musi się radykalnie zmienić – o przyszłości UE opowiadają Maciej Konieczny i Kinga Stańczuk z Razem.
25 marca w Rzymie DiEM25 ogłosi program Nowego Ładu dla Europy.
Wynik wyborów w Holandii sprawił, że Europa odetchnęła z ulgą. Czy rzeczywiście jest się z czego cieszyć? Pisze Adam Ostolski.
Polska poza Unią? Jest jeszcze nadzieja.
Prof. Marek Cichocki o międzynarodowej sytuacji Polski.
Swoimi działaniami Kaczyński na nowo politycznie zbudował Tuska.
Cenę za tę donkiszoterię zapłaci niestety nie Jarosław Kaczyński, a Polska.
Co dalej z Polską w Unii Europejskiej? Komentuje Adam Traczyk.
Europa poznała dziś nie tylko nowego przewodniczącego Rady Europejskiej, ale i osobliwość polskiej polityki.
Zadanie jest ambitne, by nie powiedzieć utopijne: trzeba Unię przejąć.
Do czego potrzebny jest JSW ten nieco żenujący flirt z dobrą zmianą? Sprawa jest całkowicie jasna.
Domagamy się upublicznienia opinii prawnej, w której ECB pyta, czy destabilizacja greckich banków w 2015 roku była… legalna.
Ten miesiąc będzie kluczowy dla politycznej przyszłości Donalda Tuska.
Tysiące uchodźców i migrantów zostało pozostawionych w niebezpiecznych i nieodpowiednich warunkach.
Ani globalizacja, ani podłączone do prądu płoty biedy nie naprawią.
Unia Europejska patrząc na Polskę i Węgry może śmiało powiedzieć: „byliśmy głupi”.
Implozja polityczna Turcji przyniesie chaos w Europe. Turcy to największa „nieunijna” diaspora w UE.
Głos na „nie” to żądanie prawdziwej demokracji, uczciwej gospodarki i końca polityki oszczędności. Zerwania z business as usual.
Skrajna prawica domaga się zamknięcia granic i strzelania do nielegalnych przybyszów. A CDU proponuje to samo, tyle że na granicach zewnętrznych UE.
W Austrii i Włoszech głosowano nad oceną całej dzisiejszej demokracji liberalnej.
Wyobraźmy sobie wygraną Partii Wolności w Holandii, Frontu Narodowego we Francji, Pięciu Gwiazdek we Włoszech i przegraną Angeli Merkel w Niemczech. Niemożliwe? Ależ całkiem prawdopodobne.
W niedzielę wybory prezydenckie w Austrii.
W Rumunii powstaje nowa partia polityczna. Czy pójdzie w ślady SYRIZY i Podemos?
„Dostęp do wody i kanalizacji jest prawem człowieka! Woda jest dobrem publicznym, nie towarem!”.
Jeśli uważasz, że klasa nie ma znaczenia, możesz skupić się na problemach rasowych albo rzekomej „głupocie” wyborców. Ale to pułapka.
Gdyby biedne węgierskie rodziny zajrzały w statystyki, dowiedziałyby się, że właściwie nie mają problemów.
Pytamy publicystów, aktywistów, działaczy politycznych.
Założyciele DiEM25 zaprosili nas do komitetu koordynującego działalność ruchu.
Unia naprawdę może nam odjechać. I chyba coraz bardziej chce.
„Norbert Hofer: Po wyborach Austriacy zdziwią się, jak wiele jest możliwe”.
Węgierskie referendum przeciwko uchodźcom raczej rządowi nie pomogło.
Wycieńczona mieszanką autorytaryzmu i nieudolności w gospodarce część lewicy nawołuje do Lexitu.
O nagich fotkach dla „Playboya” i planach Komisji Europejskiej wobec internetu. Czy to koniec linkowania?
O grzechach PiS-u, słabościach opozycji, aferze reprywatyzacyjnej i „traumie ośmiorniczkowej”.
Tak, Rosja może stanowić dla Europy zagrożenie. Ale wcale nie tam, gdzie się spodziewacie.
Kotki, leżący na stole Krul i selfie z zielonym ludzikiem. Partia rosyjska w Europie wydaje się niezłym folklorem, ale to całkiem poważna sprawa.
W następstwie Brexitu Włochy wyrastają na trzeciego po Niemcach i Francji lidera UE. Tymczasem kraj ten boryka się z dramatycznymi problemami finansowymi i politycznym impasem.
Czy włoski parlament zalegalizuje wreszcie marihuanę?
Gdyby karty w dzielnicowych rozgrywkach rozdano inaczej, wielu polskich chłopców chętnie by w tym biciu uczestniczyło – jako sprawcy.
Wielu polityków europejskich naprawdę jest „organicznie niezdolnych” do skumania, że w UE może funkcjonować kraj taki jak Polska.
Jego dyktatura to nie „prawo i porządek”, tylko korupcja, bałagan, totalny chaos.
Strzelanie w powietrze, „ukamienowanie” i niszczenie książek. Inicjatywa Martina Konvičky wywołała w niedzielę panikę w Pradze.
Do niedawna nikt nawet nie wiedział, że jest coś takiego, jak „europejskie ambicje Orbana”. Dziś trzeba się z nimi zacząć liczyć.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o narkotykach, ale nie chce się wam czytać.
Ostatni wywiad Pawła Szeremeta.
Jak oglądasz Tuska opowiadającego o zasiekach na granicy UE, to czujesz: A. Strach przed uchodźcami, B. Wstyd za polityków?
Po Brexicie polityka integracji „dwóch prędkości” stała się ostatnią szansą na ocalenie UE.
Czy wyjście z UE faktycznie może przywrócić komuś poczucie kontroli?
Mamy poważny i długotrwały kryzys europejskiego systemu bankowego.
Włoski system bankowy jest w wielkich tarapatach. Bliski upadłości jest najstarszy bank świata, 18 procent udzielonych przez cały sektor kredytów ma „toksyczny” charakter.
Wojsko to dziś jedyna dyscyplina, w której Rosja gra w pierwszej lidze i czynnik, który stawia Putina wśród liderów światowych mocarstw zamiast dyktatorów bananowych republik.
Pierwszy raz od czasów zimnej wojny natowskie wojska podchodzą pod rosyjską granicę. To historyczny moment.
Jak niby młody człowiek ma zainteresować się demokracją? Unią? Czytać traktat lizboński?
Jak długo Zachód może szukać wymówek, żeby odwracać się od Ukrainy?
Mamy pilniejsze potrzeby niż zwiększanie wydatków na wojsko, ale na ich zmniejszanie też nie możemy sobie pozwolić – mówią Jakub Danecki i Kinga Stańczuk z partii Razem.
Rosja może być rywalem, wrogiem, sojusznikiem lub partnerem. Czy na pewno?
Jeśli lewica ma w Polsce być poważną siłą polityczną, nie może być ruchem antywojennym.
Demonstrowanie solidarności po Brexicie będzie ważniejsze niż autorytarne ambicje prezesa PiS – pisze Sławomir Sierakowski w felietonie dla WP.
Raport o wojnie sprzed lat jest druzgocący dla premiera Wielkiej Brytanii. Kiedy my rozliczymy polskich polityków?
Nie widzimy, że winowajcą niedoli nie jest Unia Europejska.
Eksportowaliśmy nędzę poza granice Europy, a teraz się dziwimy, że przyjeżdżają do nas uchodźcy.
Jak wygląda dzisiejsza i przyszła Europa widziana oczami działaczy i działaczek z południa kontynentu, jego zachodniej i wschodniej części?
O jaki kontynent walczą międzynarodowe ruchy społeczne i środowiska politycznej lewicy kreujące sieci europejskiej współpracy?
Gdzie jest dziś władza? Czy Unia Europejska skazana jest na klęskę, a może to państwo narodowe trafi na śmietnik historii?
Gdyby kilka państw stworzyło Stany Zjednoczone Europy, to Polski tam nie będzie.
Wierzę w demokrację. A w Unii Europejskiej jej nie ma.
7 osób na 10, które głosowało za opuszczeniem Unii, sądziło, że ich głos nie ma znaczenia.
Próba uratowania sprawy w gabinetach to dziś najprostsza droga do rozwiązania Unii na ulicach.
Subiektywny wybór gorących analiz Brexitu w prasie zagranicznej – z Wysp i nie tylko.
Zbliża się katastrofa.
Brytyjczycy nie dali się zakneblować przez dyskurs ekspercki.
Wygrał Brexit, ponieważ establishment Unii Europejskiej sprawił, że wizja bardziej demokratycznej Europy okazała się dla Brytyjczyków niewyobrażalna.
Brexit na lata pozostanie lekcją porażki.
Zaczyna się nowa epoka nie tylko w historii Zjednoczonego Królestwa.
Związki zawodowe popierają głosowanie za pozostaniem w Unii.
Półśrodki wam nie wyszły, więc może weźmiecie się do pracy?
Po raz pierwszy w historii kobieta została burmistrzem Rzymu. Dobra zmiana nad Tybrem?
Nie ma już dłużej sensu bronić czegoś, co jest nie do obrony.
Jedną z przyczyn kryzysu jest nie tylko sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie, ale również nieprzemyślana polityka migracyjna Unii Europejskiej.
To instytucje europejskie położyły fundamenty pod ochronę środowiska, praw człowieka i standardów pracowniczych.
Rozbita Europa nie przetrwa globalnej konkurencji.
Jaka będzie (dla Polski) Europa po wyjściu Wielkiej Brytanii, a jaka przy pozostaniu wyspiarzy w UE?
U Ulrike Guerot nie znajdziemy instrukcji, jak szybko naprawić Europę, wskazane są za to zwiastuny Nowej Wspaniałej Europy.
Marzenia migrantów o ponownym otwarciu szlaku bałkańskiego są równie jałowe, jak marzenia Unii o masowych deportacjach do Turcji. Trzeba pomyśleć o Grecji.
Samym Brexitem utopii nie zbudujemy: ani socjalistycznej, ani liberalnej – mówi aktywista londyńskiej Labour Party.
Gdyby debatę o Brexicie poprowadzić inaczej, może ona jeszcze stać się debatą o demokratyzacji Europy.
Wygaszanie terroryzmu przez środki bezpieczeństwa ma swoje granice.
Przy obecnych założeniach program relokacji uciekinierów docierających do granic UE po prostu nie ma szans zadziałać.
Jednym z najpoważniejszych błędów Europy było umieszczenie uchodźców i imigrantów w gettach, w których rodzi się ekstremizm.
Mały uchodźca z kartką „Sorry for Brussels” i obywatele Europy tkwią w tej samej krwawej walce.
Kto jest wrogiem? Lektura polskich internetów daje jasną odpowiedź: uchodźcy i imigranci, a w tle islam.
Ukrainę na Eurowizji reprezentować będzie Dżamala, piosenkarka krymsko-tatarskiego pochodzenia.
21 marca to Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.
Donald Tusk postanowił wbić nóż w plecy być może najbardziej propolskiemu politykowi, jaki w historii objął urząd kanclerza Niemiec. Warto było?
Propozycje Grecji rzuciły wyzwanie europejskiemu konsensusowi oszczędności, Brytyjczycy stosują te same stare receptury.
Pojęcie liberalizmu zostało wielokrotnie skompromitowane – pisze Barbara Brzezicka z partii Razem.
O DiEM25 mówią Mateusz Mirys i Radosław Koba z partii Razem.
Niektórzy dziś za mesjasza lewicy uważają np. Pabla Iglesiasa. Moim zdaniem to niebezpieczne.
O wielkiej karierze samozwańczych „mediów alternatywnych” i grup z nimi związanych.
W momencie, kiedy Europa podzielona jest na państwa narodowe, wojna jest nieunikniona.
Chcą zmian w jakości kształcenia i zarządzaniu szkołami.
Segregacja romskich dzieci w szkołach, eksmisje, nadużycia ze strony policji to nie są oderwane od siebie problemy.
Varoufakis napisał już książkę o gospodarczym Minotaurze. Jeśli uda mu się zbudować ruch, który potwora ujarzmi, to o nim historia będzie pisać legendy.
W najbliższy wtorek w Berlinie Janis Warufakis ogłosi powstanie paneuropejskiego ruchu politycznego na rzecz demokratyzacji UE.
Orban zmienia konstytucję? Skandal. Ale kiedy wyrzuca się na bruk ludzi, panuje cisza.
Węgierski rząd chce, żeby na wypadek stanu wyjątkowego zamknąć media i zabronić kontaktów z obywatelami innych krajów.
Miliardy euro zostaną w Polsce zainwestowane w walkę ze zmianami klimatu. Na co je wydamy?
Dzisiaj Polska jest zakładnikiem słabszych od siebie Węgrów. Czy to jest wstawanie z kolan?
We wtorek 19 stycznia w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o sytuacji w Polsce. Przed debatą rozmawialiśmy z posłanką do PE Różą Thun.
Kryterium przestrzegania norm liberalnej demokracji będzie coraz istotniejsze dla Unii.
Polska przez ostatnie działania PiS na długi czas ustawiła się w roli „chorego człowieka Europy”.
Dlaczego Orbán wygrywa, a lewica nie jest w stanie odbić się od dna?
Musimy być po stronie sędziów, dziennikarzy, po stronie ludzi organizujących protesty…
Jak jednocześnie dotować przemysł samochodowy i udawać bohatera walki z globalnym ociepleniem?
Po pięciu latach miał wrócić jak Anders na białym koniu ratować Polskę przed PiS-em. Ale co będzie, jeśli wróci już za półtora roku?
Układ UE z Turcją niczego nie rozwiązuje.
Zagrożeniem dla Europy nie są imigranci, tylko jej antyimigranccy, populistyczni obrońcy.
PiS sam strzela sobie w stopę.
W centrum Berlina zbudowaliśmy sobie lager.
Nadzór nad społeczeństwem „poprawiono” we Francji tak bardzo, że trudno będzie teraz to przebić.
Nie znają arabskiego, nie czytali Koranu, ale słyszeli, że teraz w Syrii można walczyć i jest fajnie – to częsty profil nowych „radykałów”.
Można w nich magazynować CO2.
Bez silnej wspólnej politycznej reprezentacji europejskie państwa będą wobec globalizacji bezsilne.
Luca Cafagna z Esc Atelier (http://www.escatelier.net/) we Włoszech
Na przykładzie Chorwacji doskonale widać, że dobre chęci bez ogólnoeuropejskiego wsparcia nie wystarczą.
Eksperymentujemy z ideą związku zawodowego i ruchu społecznego – mówią Francesco Raparelli i Alberto De Nicola z CLAP Roma.
Nie chcemy jałmużny, tylko współpracy – mówi Jutka Lakatosné, bezdomna aktywistka z Budapesztu.
Jednostronne ogłoszenie niepodległości to bardzo stroma droga – mówi dziennikarz i analityk Arturo Puente.
Dlaczego niektórzy w Niemczech chcą pomagać Rosji?
Dzięki uchodźcom Orbán znów stał się wodzem.
Madryt może skazać prezydenta Katalonii na karę więzienia, jeżeli ten ogłosi niepodległość regionu. Na Katalończykach nie robi to wrażenia.
Władze Barcelony mają emocjonalną więź z mieszkańcami – mówi Pantxo Ramas z Barcelona en Comú.
Pomimo szlachetnych odruchów w sprawie uchodźców Merkel nie przestała być pragmatyczką.
O kryzysie uchodźczym w Grecji opowiada dr Angeliki Dimitriadi.
Tak, Tsipras musi zrezygnować z radykalnie lewicowej polityki. Ale lepsze to niż nierobienie polityki wcale.
Ani lewica, ani prawica nie są intelektualnie gotowe, by zmierzyć się z kryzysem uchodźczym.
Pięć, dziesięć, piętnaście i dwadzieścia tysięcy – rośnie liczba uchodźców na terytorium Chorwacji.
Tsipras straci mój głos, ale zyska wiele innych.
Powraca podział wewnątrz zjednoczonej Europy. Dotyczy naszej zdolności do współczucia i pomocy zdesperowanym uciekinierom.
Źle się stało, że się znaleźliśmy po tej wschodnioeuropejskiej stronie debaty o uchodźcach.
Umoralniające żale liberalnej lewicy – że „Europa jest obojętna na cierpienie innych” – są rewersem antyimigranckiej przemocy.
Apel podpisali już m.in. Ada Colau i Robert Biedroń.
Zasieki i ogrodzenia na Węgrzech nie zatrzymają fali uchodźców.
Słowem-kluczem podczas wrześniowego Euronomade była „koalicja”.
Ale czy zaczął się corbynizm?
Do granicy węgiersko-austriackiej wciąż docierają tysiące uchodźców.
Czyli „Stan Unii Europejskiej” co najmniej niepokojący.
„Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, to nie zabieraj naszych miejsc pracy”.
W końcu to Unia Europejska [reportaż].
Węgierskie państwo nie robi dla uchodźców nic.
Ci, którzy uznają europejski ład i sami korzystają z zasady europejskiej solidarności, w tym Polska, muszą także współdzielić brzemię odpowiedzialności.
To może być ostatnia szansa laburzystów na wyleczenie kaca po Tonym Blairze i Gordonie Brownie.
Tsipras miał do wyboru: samobójstwo lub kapitulację. I – dzięki Bogu! – wybrał to drugie.
„Męska” redakcja przygotowuje materiały pod wpływem „męskiego widzenia świata”.
Światem rządzą silniejsi, uczciwością i współczuciem nic się nie wskóra.
Partia Pracy nigdy nie była partią socjalistyczną, choć zawsze byli w niej socjaliści. Najprawdziwszy z nich ma teraz szansę zostać jej szefem.
Co masz odpowiedzieć, gdy pani z wyższej klasy pyta, czy nie wsadziłbyś jej z dziećmi na pakę i nie przewiózł przez Bułgarię do Niemiec?
Poza Europą, jakakolwiek by była, Polskę czeka jedynie dumny i durny nacjonalizm upokarzanych peryferii.
Widok zatopionego, zardzewiałego trawlera pełnego ofiar ludzkich byłby wstrząsającą ilustracją braku skoordynowanych działań Europy.
Polityka oszczędności nie działa, ale instytucje greckiego rynku i państwa też są w tyle za europejskim standardem.
Austerity nie ma prawa działać. No chyba że na korzyść krezusów.
Grecji nie prosi się o przełknięcie gorzkiej pigułki, prosi się ją o przetrzymanie bólu, by reszta Unii mogła dalej śnić swój sen w spokoju.
Deficyt demokracji nie jest „wypadkiem przy pracy” w konstrukcji Unii, ale od początku stanowi część jej projektu.
Upaść miał już po zamknięciu banków i po referendum.
Moja obrona Unii Europejskiej sprowadza się coraz bardziej do obrony status quo.
Tusk wciąż wierzy w starcie dwóch „systemów”.
Można stłamsić głosy wołające o inną Europę, ale nie powstrzyma się w ten sposób jej rozkładu.
Przetrwał najtrudniejszą – trudniejszą nawet niż negocjacje – noc w swoim politycznym życiu.
A miała szansę wejść do panteonu wielkich europejskich konserwatystów.
Plan upokorzenia Syrizy – w przeciwieństwie do planu oszczędnościowego – zdaje się przynosić skutki.
Nie widzę żadnej szansy na zwrot polityczny w Europie, który wyrwie Grecję z błędnego koła recesji.
To smutne, że dziś musisz należeć do „radykalnej” lewicy, żeby bronić socjaldemokratycznych wartości.
Nawet jeśli nie można już podsłuchiwać swoich obywateli, zawsze można sąsiada. Amerykanie i Niemcy robią to w Europie wspólnie.
Piketty, Sachs, Rodrik, Flassbeck i Wren-Lewis: czołowi ekonomiści piszą do przywódczyni Niemiec.
W wielu europejskich krajach odbyły się demonstracje poparcia dla greckiego „nie”.
Krytycy cięć nie chcą zniszczyć strefy euro, tylko wyzwolić ją z autodestrukcyjnej ideologii.
Przemówienie premiera Grecji po ogłoszeniu wyników referendum.
To nie jest sprzeciw wobec UE; to sprzeciw wobec dyktatu bankierów.
Tych miliardów nikt nigdy nie spłaci i wszyscy o tym wiedzą.
Liderzy i liderki Europy – pozwólcie Grecji zacząć na nowo!
Grecja, gdzie narodziła się demokracja, daje Europie szansę na powrót do jej ideałów w XXI wieku.
W ramach Festiwalu im. Jacka Kuronia przestrzeń warszawskiej siedziby Krytyki Politycznej wypełniły memy – transparenty Marty Frej która jest jedną …
Mechanizm arbitrażu między państwami i korporacjami generuje wiele problemów, a płacimy za niego wszyscy.
Angela Merkel ma wielką szansę przejść do historii – albo jako odnowicielka Europy, albo ta, która pogrzebała jej spójność i solidarność.
Panie i panowie, eksperci z telewizora – jeśli nic sensownego nie wiecie o Grecji, to zróbcie nam wszystkim przysługę i się zamknijcie.
Szkoda czasu na pompowane symbole, kiedy ludzie wyrzucani są z domów.
Ale ceną za „klauzulę ochrony inwestorów” może być regulacyjne zamrożenie UE.
Trojka ściąga długi skuteczniej i brutalniej niż filmowi windykatorzy.
Nie jestem bezkrytycznym obrońcą TTIP, ale Polska może na traktacie zyskać.
Anglikom zbyt głęboko wpojono zasadę, że „nie istnieje coś takiego jak społeczeństwo”.
Żadna „reszta świata” nie zastąpi Anglikom Unii Europejskiej. Ale czy oni o tym wiedzą?
Referendum o nas, bez nas – tak mogą nazwać Brexit unijni mieszkańcy Zjednoczonego Królewstwa.
Polska nie może się wyłamywać z solidarnej polityki wobec uchodźców.
Co dalej z projektem centrolewicy?
To złe wieści dla Wielkiej Brytanii, Europy i Polski.
Cieszy mnie tak naprawdę jedna rzecz: może Russell Brand, komik i neofita rewolucji, w końcu się zamknie.
Nie stoimy przed wyborem „Zachód a Chiny”, lecz „społeczeństwo a kapitał”.
18 kwietnia uczniowie z Ostrowca i Szewnej wzięli udział w niezwykłych warsztatach na temat zaufania, które odbyły się w Pracowni Otwartej Kontrola Jakości w Ostrowcu Św.
Gorsze standardy, osłabienie praw pracowniczych, kosztowne pozwy przeciwko państwom – to oznacza umowa TTIP dla nas wszystkich.
Nadzieję na nową jakość w brytyjskiej polityce symbolizują liderki trzech lewicowych partii.
Jaki ma sens domaganie się dalszych cięć, skoro porażka tej strategii widoczna jest gołym okiem?
Gdyby Unia realizowała nacjonalistyczne hasło „moje pieniądze muszą wrócić do mnie”, Polska nie miałaby swego planu Marshalla po 2004.
Bezpardonowy atak na Syrizę uniemożliwia podjęcie rzetelnej dyskusji na temat przyszłości UE.
Grecy wygrali bitwę, ale wojna trwa dalej. Odpowiedź krytykom Syrizy.
Przeciwko polityce cięć, ale za Unią, za demokracją, za wspólnotowością i solidarnością. Dlatego wygrali.
Poziom konfliktu pomiędzy Syrizą i UE może obniżyć wyłącznie zmiana polityki europejskiej socjaldemokracji.
Dokładnie rok temu 14 osób utonęło kilka metrów od plaży Tarajal w Ceucie, hiszpańskiej enklawie graniczącej z Marokiem.
Między oficjalną linią polityczną a społecznymi nastrojami jest głębokie pęknięcie.
Obywatelski sprzeciw nie wziął się z „histerii” i „niedoinformowania”.
Dyskusję o naszym otwarciu na świat odbyliśmy już 25 lat temu.
To nadzieja na odrodzenie się kontynentalnej lewicy i na transformację Europy w stronę socjalną i demokratyczną.
Jej wyniki w sondażach już zmieniły ton przestraszonych europejskich elit. Po niedzielnych wyborach może popchnąć na nowe tory całą europejską politykę.
Choć na pewno mamy do czynienia z pewnym końcem: różnych znanych opowieści o niej.
Jaką strategię w tej sprawie powinna wybrać europejska socjaldemokracja?
Myślenie, że za globalnym kapitalizmem idzie jakaś globalna kultura, pochodna amerykańskiego konsumpcjonizmu, jest całkowicie błędne.
Trudno skakać z radości, kiedy wybór przed którym jest się postawionym, można zamknąć w formule: Unia albo śmierć.
Ministrowie finansów UE powinni zacząć myśleć, jak można zmniejszyć ciężar greckiego zadłużenia.
Wypchnięcie zarządzania migracją poza własne granice nie jest niczym nowym dla Europy.
Czy szef Rady mówi w „języku europejskim”?
…usłyszała Joanna Kostka, badając unijne wsparcie dla Romów.
Czy możliwa jest unijna polityka, którą odczułyby przeciętne gospodarstwa domowe?
Na Zachodzie skrajna prawica jest silnie sprofesjonalizowana.
Dzięki protestom polityka wróciła do życia, a życie do polityki – mówi Lara Otonicar, słoweńska badaczka i publicystka.
„Musicie zaufać władzy”, powtarzają urzędnicy.
Czas, żeby przedsiębiorcy zaczęli konkurować uczciwie – mówi przewodniczący „Solidarności”.
Skoro pracy jest coraz mniej, dlaczego pracujemy coraz dłużej i coraz więcej? Najwyższy czas porozmawiać o pracy.
Farage nie musi wygrywać wyborów. Wystarczy, że jest i straszy, a reszta polityków już zaczyna realizować jego pomysły.
Nie chodzi o to, by większość łaskawie tolerowała mniejszość.
16 grudnia w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16 odbyła się premiera długo oczekiwanego drugiego tomu wywiadu-rzeki Kazimiery Szczuki z prof. Marią Janion.
Idea integracji europejskiej jest dziś poza zasięgiem polskiej polityki.
Nie widzę powodu, dla którego ludzie mieliby otrzymywać wciąż malejącą część wytworzonego dochodu!
Jest dokładnie tak źle, jak wam się wydaje. I niestety potwierdzają to zebrane właśnie dane statystyczne.
Negocjujmy go – z Zielonymi, z europejską lewicą, z ekonomicznymi ekspertami. Dopiero wtedy mamy naprawdę szansę na New Deal.
W Europie nie brakuje dzisiaj pieniędzy, ale zaufania.
Przestańmy naiwnie powtarzać, że każdy jest naszym „strategicznym” partnerem.
Z całego programu edukacji technologicznej istotne jest jedno: myśleć krytycznie.
Hiszpania pokazuje, że na kryzysie nie muszą korzystać partie ksenofobiczne.
To cięcia, a nie migranci, są prawdziwym problemem gospodarczym i społecznym, który nęka Wielką Brytanię.
„Więcej Europy” to frazes, jeśli nie wiemy, co to właściwie znaczy.
I sprawdzamy, jak nowy Parlament Europejski odbija zróżnicowanie i podziały w Europie.
Jeśli nie przestaniemy emitować CO2, skutki będą tragiczne.
Ale prawica też nie jest dla kryzysu UE rozwiązaniem, to jasne. Zieloni walczą o inną Europę.
O tym, w jaki sposób obywatele Europy mogą się kontaktować z Brukselą i przekazywać jej swoją wolę.
Pomimo globalizacji wyzwanie wcale nie polega dziś na tym, żeby ktoś zaproponował nową wielką ideę, która pociągnie nas wszystkich: w Polsce, w UE, na świecie.
W ostatnich latach emisje CO2 znowu wzrosły za sprawą boomu węglowego.
Reformy i regulacje wymuszające oszczędności osłabiły demokrację w Europie – nic innego nie udało się osiągnąć.
Poczet szefów Komisji Europejskiej według Jakuba Majmurka.
Sama Komisja Europejska ma spory problem, żeby odróżnić je od zwykłych grup lobbingowych.
Berlin: trwa świętowanie rocznicy upadku muru berlińskiego. Granica bułgarsko-turecka: setka aktywistów próbuje zniszczyć mur europejski.
Czy ten kapitał zaparkuje w Polsce, z negatywnymi tego konsekwencjami?
Krótki kurs przyczyn i skutków unikania podatków.
Przed nami ciężka batalia, której wynik absolutnie nie jest przesądzony.
Ale są też inne argumenty przeciw.
Ponad 100 tys. ludzi protestowało w piątek na ulicach szesnastu włoskich miast przeciwko polityce cięć.
Brukselscy lewicowcy traktują nowe partie w Grecji czy Hiszpanii jak niesfornych wnuków. Idzie nowe.
Rządy tracą kontrolę nad podatkami i sektorem finansowym, a w reakcji na to obywatele tracą zaufanie do ich polityki.
Unia Europejska chętnie umożliwi migrantom przemieszczanie się. W jedną stronę: z powrotem do Afryki.
O szczelny system podatkowy trzeba walczyć w imię bardziej cywilizowanego świata, ale i oświeconego interesu własnego.
Nie zamkniemy nagle rynku.
„Naftowy lobbysta komisarzem ds. klimatu” – można było przeczytać w prasie po nominacji Cañete.
Wzrost PKB? Raczej niepewności, cięć i samozatrudnienia.
Trwa walka o szczątki naszej demokracji. Czas się przyłączyć.
Nie brakuje pytań, komu bardziej będzie służył Jean-Claude Juncker: Europejczykom czy korporacjom?
Energetyka to jedna z tych dziedzin, w której badania naukowe odgrywają największą rolę. Zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych.
Zacznijmy o tym myśleć, eksperymentujmy.
W listopadzie drugą kadencję na stanowisku szefa Komisji Europejskiej kończy José Manuel Barroso. Jaki jest bilans tych dziesięciu lat?
Czy 133 tys. uchodźców to naprawdę takie zagrożenie dla liczącego 500 milionów ludzi kontynentu?
Obecna polityka gospodarcza doszła do ściany.
Mają jasny cel: jak najwięcej czasu na przemówienia i jak największe pieniądze na partię.
Aresztowania, przeszukania biur – to codzienność organizacji pozarządowych na Węgrzech.
Nowy Teatr w Warszawie zaprasza na spektakl „Apokalipsa” w reżyserii Michała Borczucha.
Viktor Orbán tak uwierzył w swoją moc, że postanowił rozszerzyć swoją władzę na internet. Węgrzy wyszli na ulice.
Eurosceptycy nie wzięli się znikąd
W Brukseli wygrało tak naprawdę lobby węglowe.
Kogo Komisja Europejska zaprosiła do współpracy nad kształtem traktatu handlowego z USA? Tak, dobrze się domyślacie.
I dlaczego Polska jest hamulcowym tej transformacji.
Dorastałam w poczuciu lęku, braku zaufania do społeczeństwa. Musiałam to zmienić. Dlatego zostałam polityczką.
Niektórzy woleliby się mierzyć z kłopotami bez scentralizowanego państwa, któremu już nie ufają.
Zamiast na wzmacnianie granic, wydajmy te miliardy euro na bezpieczne, legalne trasy migracyjne.
Pakiety oszczędnościowe forsowane przez Brukselę w trakcie kryzysu pokazały, jak poważne mogą być konsekwencje marginalizacji społecznych praw podstawowych.
Politycy wciąż mówią o konieczności cięć wydatków na pomoc społeczną. Rzadko wspomina się natomiast o państwowej pomocy dla wielkich korporacji.
Komisja Europejska jest gotowa na wszystko, żeby tylko zawrzeć tę umowę.
Zapis debaty prowadzonej przez Sławomira Sierakowskiego.
A armia turecka blokuje dostawy amunicji dla Kobane.
Cło na rosyjskie surowce to najmocniejszy argument w rękach UE.
Juncker od samego początku stara się walczyć o swoją niezależność od Berlina i Angeli Merkel. Dowody? Choćby nominacja dla Pierre’a Moscovici.
Proszę mi powiedzieć, jakież to korzyści gospodarcze z euro odniosła Portugalia? Albo Grecja?
Tuska wybrano na Przewodniczącego Rady Europejskiej, aby zapobiegł rozpadowi UE
Gdybym był carem Rosji, jak dziś Władimir Putin, chciałbym dołączyć do Zachodu i Chin jako przeciwwaga, trzecia siła. To na dłuższą metę racjonalny pomysł.
Czy ceną za możliwość „zniknięcia z sieci” musi być oddanie jeszcze większej władzy internetowym pośrednikom?