– Sytuacja w Czeczenii, która jest związana ze społecznością LGBTIQ na Kaukazie, to jest bezpośrednio odwołanie do okresu nazistowskiego – mówi dr Joanna Ostrowska.

Shorts, Świat

Obozy koncentracyjne dla gejów w Czeczenii

– Sytuacja w Czeczenii, która jest związana ze społecznością LGBTIQ na Kaukazie, to jest bezpośrednio odwołanie do czasów historycznych z okresu nazistowskiego, czyli do sławetnego paragrafu 175 – mówi dr Joanna Ostrowska.

Media na całym świecie informują o zatrzymaniach homoseksualistów w Czeczenii. Według doniesień osoby choćby podejrzewane o orientację homoseksualną są łapane, przewożone do tajnych obozów i poddawane torturom.

Rosyjski dziennik „Nowaja Gazieta” pisze, że łapanki zaczęły się pod koniec lutego, a w marcu nadeszła ich kolejna fala. Władze Czeczenii miały zatrzymać ponad stu mężczyzn, trzech z nich miało zostać brutalnie zamordowanych.

– To jest chyba pierwszy moment w historii społeczności LGBTIQ na całym świecie współcześnie, który tak bardzo zbliża nas do tego okresu przełomu pomiędzy Republiką Weimarską a okresem nazistowskim, czyli do tak zwanego zaostrzenia paragrafu 175, który od końca XIX wieku penalizował w Niemczech relacje homoseksualne. W czasach nazistowskich wystarczyło podejrzenie o relację homoseksualną pomiędzy mężczyznami – to jest dość istotna kwestia także dzisiaj w Czeczenii – aby kogoś wsadzić do więzienia i rozpocząć całą ścieżkę penalizacyjną. Bardzo niewiele wiemy o tej sytuacji współcześnie w Czeczenii.”

Podpisz petycję na avaaz.org

***

Produkcja: Dominika Wróblewska

Realizacja: NewMediaProject

Tego trybunału nie wygasicie. Geje i lesbijki skarżą Polskę w Strasburgu

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij