– Sytuacja w Czeczenii, która jest związana ze społecznością LGBTIQ na Kaukazie, to jest bezpośrednio odwołanie do okresu nazistowskiego – mówi dr Joanna Ostrowska.

Subskrybuj program
Shorts, Świat

Obozy koncentracyjne dla gejów w Czeczenii

– Sytuacja w Czeczenii, która jest związana ze społecznością LGBTIQ na Kaukazie, to jest bezpośrednio odwołanie do czasów historycznych z okresu nazistowskiego, czyli do sławetnego paragrafu 175 – mówi dr Joanna Ostrowska.

Media na całym świecie informują o zatrzymaniach homoseksualistów w Czeczenii. Według doniesień osoby choćby podejrzewane o orientację homoseksualną są łapane, przewożone do tajnych obozów i poddawane torturom.

Rosyjski dziennik „Nowaja Gazieta” pisze, że łapanki zaczęły się pod koniec lutego, a w marcu nadeszła ich kolejna fala. Władze Czeczenii miały zatrzymać ponad stu mężczyzn, trzech z nich miało zostać brutalnie zamordowanych.

– To jest chyba pierwszy moment w historii społeczności LGBTIQ na całym świecie współcześnie, który tak bardzo zbliża nas do tego okresu przełomu pomiędzy Republiką Weimarską a okresem nazistowskim, czyli do tak zwanego zaostrzenia paragrafu 175, który od końca XIX wieku penalizował w Niemczech relacje homoseksualne. W czasach nazistowskich wystarczyło podejrzenie o relację homoseksualną pomiędzy mężczyznami – to jest dość istotna kwestia także dzisiaj w Czeczenii – aby kogoś wsadzić do więzienia i rozpocząć całą ścieżkę penalizacyjną. Bardzo niewiele wiemy o tej sytuacji współcześnie w Czeczenii.”

Podpisz petycję na avaaz.org

***

Produkcja: Dominika Wróblewska

Realizacja: NewMediaProject

Tego trybunału nie wygasicie. Geje i lesbijki skarżą Polskę w Strasburgu

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

  1. Nie jestem dobrze rozeznany w sytuacji w Czeczenii, ale wiem na pewno, że to nie ma żadnego związku z islamem.

    1. Ta wypowiedź to chyba ignorancja, lub ironia. Rozumiem, że przywódcy religijni z Czeczenii organizują wiece poparcia dla prześladowanych, rzucają fatwy na katów, a ludzie naciskają tłumnie władzę, by przerwała ten nieludzki proceder…

  2. Lewacy, hipokryzja jakaś czy co? Przecież kochacie islam! Parę dni temu wasz naczelny gimnazjalista ogłosił tekst, w którym postawił znak równości między katolikiem a męskim bokserem, a teraz dowalacie islamowi? Jakże to tak? Przecież nawet wasz przyszły kandydat na prezydenta – Biedroń – kocha muzułmanów (i może nawet naiwnie wierzy, że oni też pokochaliby go ). Nie sądzicie, że wasza petycja i krytyka Czeczenii to islamofobia i czepianie się religii pokoju? Istotnie islam jest religią pokoju: gdy zapanuje w Europie, nastanie wspaniały islamski pokój. Co pan na to, panie Kapela?

  3. jak mozna traktowac powaznie kogos, kto ma na twarzy kilkanascie kolczykow i wyglada jak jakas zulica spod dworca? Ot, lewackie autorytety. Tfu, zgin, przepadnij wywloko! Ohyda!!!

  4. Homoseksualizm jest w wielu krajach muzułmańskich uważany za przestępstwo. Kara śmierci grozi homoseksualistom m.in. w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Pakistanie, a także w Sudanie. W większości krajów muzułmańskich homoseksualizm karany jest więzieniem Religia miłości i pokoju, nie patrzy przychylnym okiem na nieheteronormatywne kontakty seksualne , a Czeczeni, cóż należą do radykalniejszych, należało się tego spodziewać. Naciski społeczności międzynarodowej, jak najbardziej, ale czaro to wszystko widzę…