Od redakcji

Wolna | Otwarta | Empatyczna. Księgarnia Krytyki Politycznej dla Grupy Granica

Cały dochód ze sprzedaży książek w księgarni online Krytyki Politycznej w dniu 11 listopada przeznaczymy na wsparcie działań Grupy Granica, zajmującej się pomocą osobom w kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej.

„Z dniem dzisiejszym ogłaszamy w Polsce całkowite polityczne i obywatelskie równouprawnienie wszystkich obywateli bez różnicy pochodzenia, wiary i narodowości, wolność sumienia, druku, słowa, zgromadzeń, pochodów, zrzeszeń, związków zawodowych i strajków”.

[Manifest Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej,
7 listopada 1918 roku]

Idee równouprawnienia i tolerancji od początku towarzyszyły atmosferze odzyskiwania niepodległości w 1918 roku. Wolna Polska miała być otwarta i empatyczna. Swoje miejsce w jej granicach znaleźć mieli wszyscy obywatele bez względu na pochodzenie, wyznawaną wiarę czy narodowość. Z okazji 11 listopada chcemy podkreślić te wartości Niepodległej, wrócić do patriotyzmu, który nie kieruje się strachem, ale empatią i troską.

Dlatego cały dochód ze sprzedaży książek w księgarni online Krytyki Politycznej z tego dnia przeznaczymy na wsparcie działań Grupy Granica, zajmującej się pomocą osobom w kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej.

Bo polskość to też uchodźstwo. Na przestrzeni wieków ok. 20 milionów Polaków musiało szukać schronienia poza granicami swojej ojczyzny. Doświadczenie uchodźstwa jest składową naszej tożsamości. Powinno być też wezwaniem do działania i pomocy osobom, które obecnie znajdują się w sytuacji migracji, wędrówki w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego życia.

Chcemy, żeby 11 listopada był dniem, który kojarzy się z wolną, otwartą i empatyczną Polską. Zapraszamy do zakupów i wsparcia Grupy Granica.

Grupa Granica jest koalicją kilkunastu organizacji pozarządowych, które od wielu lat działają na rzecz migrantek i migrantów i wraz z nimi, a także zespołów dokumentalnych, badawczych i prawniczych. W skład Grupy wchodzą: Stowarzyszenie Nomada, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie Homo Faber, Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Salam Lab, Dom Otwarty, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Chlebem i Solą, uchodźcy.info, Kuchnia Konfliktu, Strefa WolnoSłowa, RATS Agency oraz niezależni aktywiści, prawnicy i badacze.

Przejdź do księgarni online

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij