Od redakcji

Wolna | Otwarta | Empatyczna. Księgarnia Krytyki Politycznej dla Grupy Granica

Cały dochód ze sprzedaży książek w księgarni online Krytyki Politycznej w dniu 11 listopada przeznaczymy na wsparcie działań Grupy Granica, zajmującej się pomocą osobom w kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej.

„Z dniem dzisiejszym ogłaszamy w Polsce całkowite polityczne i obywatelskie równouprawnienie wszystkich obywateli bez różnicy pochodzenia, wiary i narodowości, wolność sumienia, druku, słowa, zgromadzeń, pochodów, zrzeszeń, związków zawodowych i strajków”.

[Manifest Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej,
7 listopada 1918 roku]

Idee równouprawnienia i tolerancji od początku towarzyszyły atmosferze odzyskiwania niepodległości w 1918 roku. Wolna Polska miała być otwarta i empatyczna. Swoje miejsce w jej granicach znaleźć mieli wszyscy obywatele bez względu na pochodzenie, wyznawaną wiarę czy narodowość. Z okazji 11 listopada chcemy podkreślić te wartości Niepodległej, wrócić do patriotyzmu, który nie kieruje się strachem, ale empatią i troską.

Dlatego cały dochód ze sprzedaży książek w księgarni online Krytyki Politycznej z tego dnia przeznaczymy na wsparcie działań Grupy Granica, zajmującej się pomocą osobom w kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej.

Bo polskość to też uchodźstwo. Na przestrzeni wieków ok. 20 milionów Polaków musiało szukać schronienia poza granicami swojej ojczyzny. Doświadczenie uchodźstwa jest składową naszej tożsamości. Powinno być też wezwaniem do działania i pomocy osobom, które obecnie znajdują się w sytuacji migracji, wędrówki w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego życia.

Chcemy, żeby 11 listopada był dniem, który kojarzy się z wolną, otwartą i empatyczną Polską. Zapraszamy do zakupów i wsparcia Grupy Granica.

Grupa Granica jest koalicją kilkunastu organizacji pozarządowych, które od wielu lat działają na rzecz migrantek i migrantów i wraz z nimi, a także zespołów dokumentalnych, badawczych i prawniczych. W skład Grupy wchodzą: Stowarzyszenie Nomada, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie Homo Faber, Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Salam Lab, Dom Otwarty, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Chlebem i Solą, uchodźcy.info, Kuchnia Konfliktu, Strefa WolnoSłowa, RATS Agency oraz niezależni aktywiści, prawnicy i badacze.

Przejdź do księgarni online

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij