Multimedia, Sterniczki

Sterniczki: Kowalski, Nowacka, Piechna-Więckiewicz

Sterniczki to autorska audycja Roberta Kowalskiego. W studio radiowej „Jedynki” spotykały się ekspertki, polityczki, uczestniczki i komentatorki życia publicznego. 11 stycznia 2016 roku, po 135 odcinkach, audycja została zdjęta z anteny przez nowe kierownictwo 1 Programu Polskiego Radia. Teraz wraca w wersji wideo w Krytyce Politycznej.

W pierwszym odcinku Sterniczek w Krytyce Politycznej Robert Kowalski rozmawiał z Barbarą Nowacką i Pauliną Piechną-Więckiewicz.

– Nadszedł już czas, aby ludzie tacy jak my, 30-, 40-letni, wzięli odpowiedzialność za politykę, jaka jest tworzona wokół nich. Za przyszłość Polski – mówiła Barbara Nowacka w audycji Sterniczki. Współprzewodnicząca Twojego Ruchu w programie Roberta Kowalskiego zapowiedziała powstanie na lewicy nowego stowarzyszenia – kongres założycielski odbędzie się w sobotę 20 lutego w Warszawie.

– [W stowarzyszeniu] będą politycy, ale też ludzie, którzy do żadnej partii się nie zapiszą. Działają w ruchach miejskich, organizacjach pozarządowych. Będzie dużo osobowości oraz indywidualistów, samorządowców, ale też osób, które z polityką w wersji „hard” nie chcą mieć nic wspólnego – dodaje Paulina Piechna-Więckiewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

– Jako obywatele chcemy za cztery lata mieć na kogo i na co głosować. Chcemy wspólnie wypracować program, który będzie odpowiedzią dla neoliberalizmu i konserwatyzmu, jakie dominują w Polsce – deklaruje Nowacka.

Poza Nowacką, która ma stanąć na czele stowarzyszenia, w nowy projekt zaangażowali się m.in. Grzegorz Napieralski, Andrzej Rozenek i Dariusz Joński. Podstawowym celem, jaki stawiają przed sobą członkowie stowarzyszenia, będzie propagowanie idei wolności i swobód obywatelskich, równouprawnienia oraz sprawiedliwości społecznej.

– Razem poszukamy wspólnych tematów. Wspólnych dla osób, które myślą tak, jak my, o demokracji, Europie, polityce społecznej, ale i o równości, prawach, równych szansach – zapowiada Nowacka.

Nowa inicjatywa ma być ponadpartyjna – stowarzyszenie ma łączyć ludzi lewicy o zbliżonych poglądach i doświadczeniach. Nowacka uważa, że „w Polsce ludzie chcą działać społecznie, ale niekoniecznie afiliować się partyjnie”. – Łączy nas generacyjność, pokoleniowość myślenia o Polsce – za dwa lata, za pięć lat, ale i za dziesięć czy dwadzieścia. O Polsce fajnej dla naszych dzieci – mówiła Nowacka w Sterniczkach.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij