Ewolucja nekrosfery, czyli co niesie dron dla Ukrainy

Po wybuchu pełnoskalowej wojny, kiedy Ukraina otrząsnęła się z szoku, jej armia zaczęła wykorzystywać tureckie drony Bayraktar, które okazały się skuteczną bronią. W Ukrainie powstawały piosenki wychwalające bayraktary, a w Litwie czy w Polsce organizowano wielkie publiczne zbiórki na ich zakup.

Wojciech Siegień
Ukraiński operator drona na froncie. Fot. facebook.com/zelenskyy.official

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji.

Republikanie od miesięcy blokują pakiet pomocowy dla Ukrainy, a ogarnięty przedwyborczą populistyczną gorączką Donald Trump przyznaje, że zachęcałby Putina do ataku na te kraje w Europie, które nie dopłaca do budżetu NATO, czyli w jego rozumieniu: wiszą mu kasę. Dla walczącej Ukrainy oznacza to rosnący głód amunicji i stawia pod znakiem zapytania jej możliwości obronne, o planowaniu ofensywy nawet nie wspominając. W tej dramatycznej sytuacji jedyną nadzieję na powstrzymywanie wroga dają drony.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

SŁUCHAJ NA SPREAKER:

We współczesnej wojnie drony są wszechobecne. Noszą ładunki wybuchowe, pomagają w rozpoznaniu, prowadzą walkę radioelektroniczną. W kolejnym odcinku podcastu Blok wschodni zastanawiamy się, czy na ukraińskim froncie mamy do czynienia z dronową rewolucją, ale przede wszystkim, co poza funkcjami bojowymi mieszczą w sobie wojskowe drony. Jaki naddatek symboliczny niosą bezzałogowce?

Po wybuchu pełnoskalowej wojny, kiedy Ukraina otrząsnęła się z szoku, jej armia zaczęła wykorzystywać tureckie drony Bayraktar, które okazały się skuteczną bronią. W Ukrainie powstawały piosenki wychwalające bayraktary, a w Litwie czy w Polsce organizowano wielkie publiczne zbiórki na ich zakup. Niosły bowiem dodatkowy silny ładunek nadziei na pokonanie wroga w sytuacji niezdecydowania i faktycznego braku wsparcia militarnego przez sojuszników.

Wojna w Ukrainie. Co możemy zrobić jako lewica?

czytaj także

Po dwóch latach wojny Ukraina, Rosja, ale i cały świat już wiedzą, że jej oblicze zmieniło się fundamentalnie właśnie w wyniku umasowienia użycia dronów. To nie oznacza, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie staje się wojną wysokich technologii. Przeciwnie – to nie jakościowy, a ilościowy skok, technologiczna simplifikacja w duchu nekroewolucji, opisywanej przez Lema w powieści Niezwyciężony z 1964 roku. Rozmawiamy o tym, co wspólnego z nekrosferą mają smartdust, utility fog oraz Hugh Grant, i zastanawiamy się, co wyniknie z hybrydyzacji człowieka i maszyny.

Jeśli chcecie wesprzeć Ukrainę w pozyskiwaniu dronów na potrzeby armii, to prostym i sprawdzonym sposobem, żeby to zrobić, jest ciągła zbiórka blogera Sternenki, którą znajdziecie na jego profilu YouTube.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij