Kultura

Maria Janion Komandorką francuskiego Narodowego Orderu Zasługi

Odznaczenie przyznano m.in. za propagowanie w Polsce francuskiej literatury i kultury.

Z radością informujemy, że profesor Maria Janion, wybitna literaturoznawczyni i nauczycielka akademicka została odznaczona przez ambasadora Republiki Francuskiej Narodowym Orderem Zasługi tego kraju.

Jak w swej laudacji podkreślił ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, autorka Niesamowitej słowiańszczyzny uhonorowana została „za zasługi w szerzeniu wiedzy o francuskiej literaturze i kulturze”, m.in. jako autorka „licznych publikacji poświęconych twórczości Flauberta czy Chateaubrianda”, a także intelektualistka, która „zwróciła uwagę w Polsce na francuskich autorów i myślicieli takich jak Jean Genet, Georges Bataille czy Michel Foucault”. Odznaczenie stanowi wyraz uznania nie tylko za dokonania naukowe, ale również za obywatelskie zaangażowanie na rzecz ideałów wolnościowych w okresie PRL, a później „służbę nowemu, demokratycznemu społeczeństwu” poprzez uczestnictwo „w rozwoju intelektualnego ruchu feministycznego w Polsce” oraz patronowanie „wielu inicjatywom społecznym na rzecz otwartego społeczeństwa polskiego” i walkę „z wszelkimi formami uprzedzeń”.

Pani Profesor serdecznie gratulujemy!

Fotorelacja z uroczystości autorstwa Krzysztofa Krauzego

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij