Kultura

Maria Janion Komandorką francuskiego Narodowego Orderu Zasługi

Odznaczenie przyznano m.in. za propagowanie w Polsce francuskiej literatury i kultury.

Z radością informujemy, że profesor Maria Janion, wybitna literaturoznawczyni i nauczycielka akademicka została odznaczona przez ambasadora Republiki Francuskiej Narodowym Orderem Zasługi tego kraju.

Jak w swej laudacji podkreślił ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, autorka Niesamowitej słowiańszczyzny uhonorowana została „za zasługi w szerzeniu wiedzy o francuskiej literaturze i kulturze”, m.in. jako autorka „licznych publikacji poświęconych twórczości Flauberta czy Chateaubrianda”, a także intelektualistka, która „zwróciła uwagę w Polsce na francuskich autorów i myślicieli takich jak Jean Genet, Georges Bataille czy Michel Foucault”. Odznaczenie stanowi wyraz uznania nie tylko za dokonania naukowe, ale również za obywatelskie zaangażowanie na rzecz ideałów wolnościowych w okresie PRL, a później „służbę nowemu, demokratycznemu społeczeństwu” poprzez uczestnictwo „w rozwoju intelektualnego ruchu feministycznego w Polsce” oraz patronowanie „wielu inicjatywom społecznym na rzecz otwartego społeczeństwa polskiego” i walkę „z wszelkimi formami uprzedzeń”.

Pani Profesor serdecznie gratulujemy!

Fotorelacja z uroczystości autorstwa Krzysztofa Krauzego

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij