Kultura

Kim Lee & Dżastina Dżary w alternatywnej wersji „My, Słowianie”

„My, Słowianie” możemy zaoferować światu więcej niż wódkę, rumiane dziewczyny do spróbowania i tanią siłę roboczą.

Pomysł nagrania alternatywnego teledysku do piosenki My, Słowianie powstał w mojej głowie podczas występu Kim Lee na targach EROtrends 2014. Piosenka w wersji azjatyckiej drag queen przestawała być epatowanie cycem i zaproszeniem do turystyki seksualnej („Szukaj u nas idealnych żon”), stawała się czymś więcej. Pikanterii nagraniu dodaje jawna transfobia Donatana („Jak wiadomo ideały piękna zmieniają się ciągle Lubicie zarościk? Swoją drogą dziwna sprawa kiedy wychodzą nasze zdrowe dziewczyny Europa oskarża nas o seksizm…a gdy na scenie pojawia się baba z brodą wszystko jest OK Europa wszystko jest ok ?”). Tak, wszystko ok. „Europa wybrała ciało świadome i samokształtujące się”, jak mówiła Marta Konarzewska o zwycięstwie Conchity Wurst na Eurowizji. Naprawdę „my, Słowianie” możemy mieć do zaoferowania światu znacznie więcej niż wódkę, rumiane dziewczyny do spróbowania i tanią siłę roboczą, efekty pracy której można sobie zawłaszczać.   

W roli głównej: Kim Lee
Wokal: Justyna Jary
Reżyseria i montaż: Małgorzata Suwała
Zdjęcia: Marcin Łaskawiec
Współpraca montażowa: Szymon Karaszewski
Nagranie dźwięku: Sound Boom
Pomysł i produkcja: Jaś Kapela
Podkład użyty w nagraniu zakupiono na http://www.ising.pl

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jaś Kapela
Jaś Kapela
Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W 2020 roku w trakcie Obozu dla klimatu uczestniczył w zatrzymaniu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.
Zamknij