Kultura

Kim Lee & Dżastina Dżary w alternatywnej wersji „My, Słowianie”

„My, Słowianie” możemy zaoferować światu więcej niż wódkę, rumiane dziewczyny do spróbowania i tanią siłę roboczą.

Pomysł nagrania alternatywnego teledysku do piosenki My, Słowianie powstał w mojej głowie podczas występu Kim Lee na targach EROtrends 2014. Piosenka w wersji azjatyckiej drag queen przestawała być epatowanie cycem i zaproszeniem do turystyki seksualnej („Szukaj u nas idealnych żon”), stawała się czymś więcej. Pikanterii nagraniu dodaje jawna transfobia Donatana („Jak wiadomo ideały piękna zmieniają się ciągle Lubicie zarościk? Swoją drogą dziwna sprawa kiedy wychodzą nasze zdrowe dziewczyny Europa oskarża nas o seksizm…a gdy na scenie pojawia się baba z brodą wszystko jest OK Europa wszystko jest ok ?”). Tak, wszystko ok. „Europa wybrała ciało świadome i samokształtujące się”, jak mówiła Marta Konarzewska o zwycięstwie Conchity Wurst na Eurowizji. Naprawdę „my, Słowianie” możemy mieć do zaoferowania światu znacznie więcej niż wódkę, rumiane dziewczyny do spróbowania i tanią siłę roboczą, efekty pracy której można sobie zawłaszczać.   

W roli głównej: Kim Lee
Wokal: Justyna Jary
Reżyseria i montaż: Małgorzata Suwała
Zdjęcia: Marcin Łaskawiec
Współpraca montażowa: Szymon Karaszewski
Nagranie dźwięku: Sound Boom
Pomysł i produkcja: Jaś Kapela
Podkład użyty w nagraniu zakupiono na http://www.ising.pl

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Jaś Kapela

| Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor trzech książek z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka, „Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.