Kultura

ArtWiki. Projekt Pita Schulza

ArtWiki jest platformą na bazie silnika Wiki, która umożliwia artystom wgranie swoich profili. Każdy, kto chce zaprezentować swoje prace w cyfrowej przestrzeni 7. Berlin Biennale, może to uczynić.

W listopadzie 2010 roku, Artur Żmijewski ogłosił Open Call do artystów, którzy chcieliby wziąć udział w wystawie. Oprócz standardowych pytań odnośnie ich dokonań, pojawiło się pytanie, dotyczące ich preferencji politycznych. W odpowiedzi przyszło ponad 5000 zgłoszeń. Zespół Biennale poszukiwał sposobu, by – w związku z dużym zainteresowaniem prezentacją swoich prac – wszyscy artyści, którzy odpowiedzieli na Open Call mogli wziąć udział w wystawie. Intencją Żmijewskiego było w tym – jak i w wielu innych przypadkach – osłabienie pozycji kuratora, który podejmuje się gestu selekcji artystów na godnych i niegodnych zaprezentowania. Z idei pokazania wszystkich zgłoszonych prac, zrodziła się inicjatywa artysty i działacza sieciowego Pita Schulza, by utworzyć internetową bazę ArtWiki jako cyfrową przestrzeń prezentacji prac na 7. Berlin Biennale. ArtWiki jest platformą na bazie silnika Wiki, która umożliwia artystom wgranie swoich profili. Każdy, kto chce wziąć udział w 7. Berlin Biennale i zaprezentować swoje prace w cyfrowej przestrzeni wystawy, może to uczynić. Przeglądanie profili i prac artystów możliwe będzie w specjalnie przygotowanej do tego sali.

 

 

ArtWiki to nie tylko sposób na stworzenie wielkiej bazy danych dokonań artystycznych i prezentowania ich na 7. Berlin Biennale. Jest to również głos w sprawie osłabienia rynkowego obiegu sztuki oraz na rzecz idei wolnej wymiany własności intelektualnej i kulturalnej, która wobec szykowanych regulacji ochrony praw autorskich jest realnie zagrożonym dobrem. Włączenie się do inicjatywy ArtWiki jest gestem poparcia dla swobodnego obiegu sztuki i kultury.

 

 

ArtWiki zostanie upublicznione w dniu otwarcia Biennale – 26 kwietnia 2012 roku – pod adresem internetowym www.artwiki.org. Na stronie internetowej 7. Berlin Biennale obejrzeć można wideo z wywiadem, jakiego Pit Schulz udzielił na potrzeby ogłoszenia jego inicjatywy.

 

Projekt ArtWiki będzie tematem czwartego spotkania organizowanego przez Krytykę Polityczną w ramach obecności na 7. Berlin Biennale. Zapraszamy we wtorek 13 marca o godz. 19.00 do KW Institute for Contemporary Art.

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij