Obejrzałam materiał TVP o JP2 i zgadzam się z tym, co mówił papież

Tego Westerplatte to chyba za długo się obronić nie udało.
pomnik Karola Wojtyły
Pomnik Karola Wojtyły w Świebodzicach. Fot. tomasz przechlewski/flickr.com

Gdyby na serio potraktować wszystkie te wypowiedzi, to trzeba zakasać rękawy i obalić jutro wszystkie jego szpetne pomniki rozsiane po całej Polsce.

Na Twitterze wyskoczył mi filmik z TVP Info zatytułowany Atak na Jana Pawła II. Papież wyznawał zasadę „zero tolerancji” dla pedofilii w Kościele. Przyznam, że od razu kliknęłam go z ciekawości, cóż to za dowody na politykę „zero tolerancji” dostarczy telewizja słynąca z kłamstw i manipulacji. Nie przedstawiła żadnych – z pustego nawet TVP Info nie naleje.

Coś tam różne gadające głowy opowiadają, głównie nieprawdę. Jeśli interesuje was prawda na temat tego, że Karol Wojtyła wiedział o pedofilach w Kościele i w jaki sposób przez lata ich krył, obejrzyjcie reportaż TVN.

Bestia z Wadowic wchodzi do kampanii cała na czerwono

Mimo wszystko zaintrygował mnie jednak zestaw cytatów z JP2, jaki przywołano w dość długim materiale mediów rządowych. Bo gdyby na serio potraktować wszystkie te wypowiedzi, to trzeba zakasać rękawy i obalić jutro wszystkie jego szpetne pomniki rozsiane po całej Polsce.

„Jan Paweł II powiedział: Nie ma miejsca w Kościele dla tych, którzy krzywdzą młodych” – mówi niepodpisana na pasku pani. Skoro nie ma miejsca, to papa JP2.

JP2: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Ta wypowiedź została zacytowana w kontekście tego, że JP2 był papieżem młodych, więc możliwe, że mówił to do młodzieży. Ale kto tam wie, z jakiego kontekstu TVP wycięła tę wypowiedź.

Jednak skoro papież mówi, że musimy od siebie wymagać, to może ci, którzy do tej pory go bronią, dowiedziawszy się o ochronie pedofilów w Kościele, powinni posłuchać osoby uważanej przez nich za świętą – i domagać się prawdy.

„Nie lękajcie się” – premier cytuje JP2, premiera cytuje TVP. Skoro sam papież mówił, żeby się nie lękać, to może rzeczywiście nie ma co się bać prawdy o tym, co wiedział i co ukrył.

TVP przywołuje również film, który na Twitterze opublikował premier Mateusz Morawiecki. W tym filmie też cytowany jest JP2. Co mówi?

„Przyszłość Polski zależy od was”. Nie wiem, do kogo papież to mówi, ale pewnie do tych, którzy chcieli go słuchać – na jakieś mszy, pielgrzymce, spotkaniu. A może mówił do Polek i Polaków?

Skoro przyszłość zależy od nas, to domagam się przyszłości, w której nikt nie będzie wybielał obrońców pedofilii. Papież wiedział. Dziś nie da się tego zbyć żadnymi wymówkami, że był stary, chory, a koledzy z Watykanu mu naściemniali, że nic się nie dzieje. Jeśli przyszłość zależy od nas, to zależy od tych, którzy domagają się uznania faktów dotyczących działań Karola Wojtyły – faceta, który chronił kolegów pedofilów.

Papież przymyka oko, gdy księża gwałcą dzieci

„To jest moja matka ta ziemia, to jest moja matka ta ojczyzna”. To też słowa papieża z filmiku premiera, który pokazała TVP. No ba, jasne, że to jest moja matka, ta ziemia czy ojczyzna (może matczyzna bardziej by pasowało w tym kontekście?), i była to matka JP2. Z matką jak to z matką, różne ludzie mają relacje, więc ten cytat uznaję za bezużyteczny. Za to ostatnie cytowane w filmiku premiera słowa papieża użyteczne już być mogą. „Wreszcie jakiś porządek praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić. Tak jak to Westerplatte”.

Tego Westerplatte to chyba za długo się obronić nie udało, tak jak ORP Orzeł. Nie wiem, o jakim porządku praw i wartości mówił papież: może o porządku praw pedofilów w sutannach do tuszowania ich zbrodni i przenoszenia z parafii na parafię? Może o jakichś wartościach, które kazały Kościołowi latami ukrywać przestępstwa tylko po to, żeby dobre imię watykańskiej marki nie zostało zszargane? Watykańskie prawa i wartości obrony pedofilii właśnie padły. Tak jak to Westerplatte.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij