Kraj, Weekend

Nie żyje Szewach Weiss

Przeprowadzał nas przez proces pojednania, także wtedy, gdy nasz wielki i bezbłędny naród zapierał się rekami i nogami przed zmądrzeniem i honorowym uznaniem swoich licznych win.

Zmarł Szewach Weiss. Bardzo przykra wiadomość. Weiss, dla którego język polski był ojczystą mową, był naszym wielkim przyjacielem, ambasadorem naszego kraju i naszej kultury. Bronił nas i naszych świrów, gdzie tylko się dało i nie dało. Fantastyczny człowiek.

Poznałem go ze dwadzieścia lat temu i od razu się czułem jak jego rodzina, którą później też dobrze poznałem. Taki kontakt z drugim człowiekiem jak miał Szewach mają tylko ludzie wielkiego serca.

Był ważnym politykiem Izraela, zasiadał przez dwie dekady w Knessecie, a nawet był jego przewodniczącym. Był też ambasadorem Izraela w Polsce, służył swojemu państwu, ale i naszemu społeczeństwu w trudnym czasie tuż po publikacji Sąsiadów. Przeprowadzał nas przez proces pojednania, także wtedy, gdy nasz wielki i bezbłędny naród zapierał się rekami i nogami przed zmądrzeniem i honorowym uznaniem swoich licznych win.

Teraz będziemy musieli sobie radzić sami, choć przyjaciół wśród Żydow na całym świecie nam nie brakuje. Oby nam zawsze towarzyszyli.

Żegnaj Szewachu.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Sławomir Sierakowski
Sławomir Sierakowski
Socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej
Współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Socjolog, publicysta. Ukończył MISH na UW. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda oraz Robert Bosch Academy w Berlinie. Jest członkiem zespołu „Polityki", stałym felietonistą „Project Syndicate” i autorem w „New York Times”, „Foreign Policy” i „Die Zeit”. Wraz z prof. Przemysławem Sadurą napisał książkę „Społeczeństwo populistów”.
Zamknij