Miasto

TABU DZISIAJ: o czym się w Europie nie mówi?

Czy europejskie społeczeństwa mają wspólne tabu? O czym się nie mówi w Polsce, a o czym w Niemczech? W jakiej formie „zakazane tematy” pojawiają się we współczesnej sztuce?

22 kwietnia 2014, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16/II piętro

TABU DZISIAJ: o czym się w Europie nie mówi?

Uczestnicy:
Andre Erlen – reżyser teatralny (Teatr Futur3, Kolonia/Niemcy),
Agata Diduszko-Zyglewska (Krytyka Polityczna),
Joanna Wichowska (East European Performing Arts Platform).
Prowadzenie: Paweł Soszyński (Dwutygodnik.com)

Czy europejskie społeczeństwa mają wspólne tabu? O czym się w Polsce nie mówi, a o czym milczy się w Niemczech? W jakiej formie „zakazane tematy” pojawiają się we współczesnej sztuce? Czy społeczne, historyczne, kulturowe sfery tabu trzeba bezwarunkowo rozbrajać? Czy dojrzałe społeczeństwo to społeczeństwo bez tabu?

Dyskusja w ramach projektu TABUROPA.
TABUROPA – TABUROPA jest międzynarodowym projektem teatralno-badawczym, który za pomocą narzędzi sztuk performatywnych zgłębia temat tabu i jego manifestacji we współczesnych europejskich społeczeństwach. Nad kulturowym, historycznym, estetycznym i codziennym znaczeniem tabu pracują reżyserzy, choreografowie, aktorzy i tancerze, a także eksperci kulturowi z Portugalii, Belgii, Niemiec i Polski.

Podstawą pracy artystycznej są badania prowadzone w każdym z uczestniczących krajów. Artyści i specjaliści, skupiając się na różnych przejawach i konsekwencjach istnienia sfer tabu w różnych miejscach Europy, badają odmienne „kanony wartości” i przetwarzają badania w artystyczne interwencje. Efekty pracy są konfrontowane z publicznością w kolejnych fazach projektu w formie m.in. warsztatów, prób otwartych, dyskusji panelowych, spotkań z widzami, wykładów, wideo instalacji, interwencji ulicznych. Premiery czterech autorskich przedstawień odbędą się w maju 2014 podczas Sommerblut Kulturfestival  w Kolonii. Jesienią 2014 spektakle zostaną zaprezentowane w Brukseli, Lizbonie i Warszawie. Warszawskim pokazom będzie towarzyszyć konferencja „Tabu i kultura”. 

Koordynacja projektu: Sommerblut Kulturfestival e.V. Partnerzy: kobalt.works (Bruksela, Belgia), Teatro Praga (Lizbona/Portugalia), Stowarzyszenie Praktyków Kultury (Warszawa/Polska)
www.taburopa.eu
www.praktycy.org/taburopa

Patronat medialny: Krytyka Polityczna. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij