Wsparcie Wspieraj Wydawnictwo Wydawnictwo Dziennik Profil Zaloguj się

Agorafobia konta agorafilia

Seminarium prof. Grzegorza Klamana w czwartek, 17 kwietnia o godz. 19.00 w Świetlicy KP w Trójmieście.

 

Najbliższe spotkanie zatytułowane Agorafobia konta agorafilia odnosić się będzie do sztuki w przestrzeni społecznej oraz do krytycznego zaangażowania sztuki domeny publicznej. Gościem rozmowy będzie Rafał Jakubowicz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

 


Cykl czterech seminariów ma na celu prześledzenie kilku wybijających się wątków dotyczących funkcji sztuki społecznie zaangażowanej i krytycznej. Niegasnące konflikty i nieporozumienia – lub też narastający opór i niechęć – wywoływane przez różnorodne gesty artystyczne wydają się więzić nas w pętli narastającej społecznej agresji. Zerwanie komunikacji, zmieszanie pojęć i języka w niebezpieczny sposób uwalnia lęki i uprzedzenia. Przepracowane w burzliwych latach 90-tych spory ideologiczne nie wygasły i wracają ze zdwojoną siłą. Dekada względnego spokoju okazała się pozorem konsensusu kulturowego i ponownie dzisiaj potrzebujemy krytycznego wglądu i wysiłku przywracającego nam sferę publiczną.

 


Sztuka jest niezbywalnym składnikiem naszego życia i zarówno artyści jak i politycy ponosimy odpowiedzialność za jakość performatyki społecznej, sztuka często ma większą siłę oddziaływania od politycznych normatywów lecz jest też niezwykle wrażliwa i podatna na zawłaszczenie i deformację – mówi prof. Grzegorz Klaman. Liczę, że te spotkania staną się jeszcze jedną składową i kolejnym narzędziem do weryfikacji i przewartościowania materiałów, do pogłębionej publikacji na temat sztuki krytycznej w Polsce – dodaje.  

 


Gośćmi seminarium będę artyści i kuratorzy, którzy w istotny sposób mieli wpływ na przebieg debaty dotyczącej roli artysty jego praw i odpowiedzialności w przestrzeni wspólnej, wywołali swoim działaniem kontrowersje lub spory ideologiczne przewartościowujące zastane status quo.

 

 

Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego prof. Grzegorza Klamana pt. Agorafobia konta agorafilia odbędzie się w czwartek, 17 kwietnia o godz. 19.00 w Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Gościem spotkania będzie Rafał Jakubowicz. WSTĘP WOLNY

 


Kolejne seminaria prof. Grzegorza Klamana zaplanowane są w następujące czwartki:

 

15 maja, BIO ART – SYMBIOTYCZNA PRZYSZŁOŚĆ ;

 

5 czerwca, RUINY TRANSFORMACJI, Gość: Staszek Ruksza, Galeria Kronika w Bytomiu.

 

Pierwsze spotkanie w ramach seminarium, Mięso – ciało – klon odbyło się 20 marca.

 

 

Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

 

 

Komentarze

Krytyka potrzebuje Twojego głosu. Dołącz do dyskusji. Komentarze mogą być moderowane.

Zaloguj się, aby skomentować
0 komentarzy
Komentarze w treści
Zobacz wszystkie