Kraj

Krytyka Polityczna w Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem

manifa0817-mmodzelewska

Krytyka Polityczna i ponad 70 organizacji i grup z całej Polski łączy siły, żeby działać na rzecz praw kobiet, w szczególności ich praw reprodukcyjnych.

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem powstała w reakcji na ofensywę środowisk antykobiecych. Projekty regulacji prawnych bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu kobiet, blokowanie dostępu do antykoncepcji awaryjnej, zastraszanie lekarzy w miejscach pracy, szokujące kampanie billboardowe, zwalczanie edukacji seksualnej, a także systemowe osłabianie ochrony kobiet przed przemocą w rodzinie – to fakty wymagające naszego aktywnego, zorganizowanego oporu. Potrzeba zjednoczonego głosu na rzecz kobiet jest dziś oczywistością.

Koalicja zrzesza ponad 70 organizacji i grup z całej Polski. Siłę czerpiemy z dwustuletniej tradycji kobiecych działań politycznych i obywatelskich, której Koalicja staje się częścią. Mamy kapitał wiedzy, praktyczne doświadczenie organizacji pozarządowych, wreszcie – społeczną energię protestów na rzecz praw kobiet z 2016 i 2017 roku.

Potrzeba zjednoczonego głosu na rzecz kobiet jest dziś oczywistością.

Celem Koalicji jest kompleksowa walka o prawa człowieka kobiet: szybkie identyfikowanie zagrożeń, koordynacja działań prawnych i budowanie społecznej świadomości. Chcemy rzetelnej edukacji seksualnej, dobrych standardów opieki okołoporodowej, pełni praw reprodukcyjnych i całkowitej eliminacji przemocy wobec kobiet.

Obecne przepisy prawne dotyczące przerywania ciąży w praktyce nie działają. Niemal każda próba wyegzekwowania legalnej aborcji napotyka na opór ginekologów albo dyrektorów szpitali. Trybunał Konstytucyjny w roku 2015 roku zwolnił lekarzy z obowiązku wskazania innego specjalisty mogącego wykonać zabieg. „Klauzula sumienia” przysługuje dziś całym publicznym placówkom ochrony zdrowia, a nawet województwom. Zdesperowane kobiety wyjeżdżają do zagranicznych klinik nawet, gdy teoretycznie przysługuje im prawo do zabiegu w Polsce. Będziemy z uporem dążyć do liberalizacji przepisów. Chcemy, alby Polki w XXI korzystały w kraju z takich samych standardów, jak inne Europejki. Na przeszkodzie temu stoi jedynie ideologia.

Religia ministra Radziwiłła twoim prawem, kobieto!

Antykobieca kampania fundamentalistów religijnych aprobowana i wspierana jest przez polski rząd. Prezydent RP nawołuje do nieprzestrzegania zapisów Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Urzędujący minister zdrowia składa publiczne zapewnienia, że nie będzie w polskich szkołach edukacji seksualnej. Deklaruje również, że uniemożliwiłby zgwałconej dziewczynie dostęp do antykoncepcji awaryjnej.

Działalność aktywistów antyaborcyjnych przenika coraz głębiej do codziennego życia obywatelek i obywateli. Istnieje systemowa presja na szpitale wykonujące zabiegi aborcji z przyczyn medycznych. Władze miast nie reagują na antyaborcyjną propagandę w przestrzeni publicznej – umieszczanie wielkich plansz z krwawymi szczątkami rozwiniętych płodów i podpisami, że tak się zabija dzieci w polskich szpitalach. Nierzadko obok tego umieszczany jest wizerunek Hitlera i wyjaśnienie, że przerywania ciąży to Holocaust czyli dziedzictwo nazizmu. Kampanie tego rodzaju kierowane są także wprost do dzieci. Na lekcjach w szkołach rozdawane są laleczki “Jaś”, mające symbolizować potencjalne ofiary aborcji. Organizowane są również antyaborcyjne konkursy plastyczne dla dzieci.

W szpitalach, mimo wielu skarg ze strony rodzących, nie ma reakcji na odwiedzanie porodówek przez tzw. „obrońców życia”. Jednocześnie lekceważone są standardy opieki okołoporodowej, co w ostatnich miesiącach doprowadziło do kolejnych zgonów kobiet, odnotowywanych jako tragiczne przypadki ewentualnie błędy medyczne. To nie wszystko. Brak edukacji i świadomości z dziedziny zdrowia seksualnego sprawia, że lawinowo wzrasta liczba zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS, rzeżączką czy – jak się wydawało – już wyeliminowaną kiłą. Likwiduje się programy badań przesiewowych w kierunku typowo kobiecych nowotworów, takich jak rak szyjki macicy.

Jako członkinie i członkowie Koalicji zorganizowani w całej Polsce, jesteśmy przekonani, że te szokujące zjawiska mają charakter naczyń połączonych. Demonizowanie oświaty seksualnej, moralne przyzwolenie na łamanie praw pacjentek, błędy i zaniedbania polityki zdrowia publicznego są aspektami dyskryminacji i łamania praw człowieka. Wielka Koalicja jasno widzi swoje cele. Chcemy Polski, w której kobiety są bezpieczne i wolne. Chcemy, aby kobiety i dziewczęta cieszy się poszanowaniem prawa do wiedzy, godności i zdrowia. Nie godzimy się na przemoc, łamanie praw człowieka kobiety. Żadna religia i żadna ideologia nie mają prawa tego usprawiedliwiać.

W szpitalach, mimo wielu skarg ze strony rodzących, nie ma reakcji na odwiedzanie porodówek przez tzw. „obrońców życia”.

Organizacje i grupy członkowskie Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem: (s)Prawa Kobiet, Akcja Demokracja, ASTRA Network, ASTRA Youth, BABA Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet, Black Brussels Balloons, Dziewuchy Dziewuchom, Dziewuchy Dziewuchom Berlin, Dziewuchy Dziewuchom Łódzkie, Dziewuchy Dziewuchom Warszawskie, Episkopat Polek, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Femini Berlin Polska, Feministyczne Stowarzyszenie Polonijne Elles sans Frontieres ASBL, Fundacja Centrum Praw Kobiet, Fundacja Czas Dialogu, Fundacja Edukacja – Równość – Aktywność – Dialog Era Dialogu, Fundacja Feminoteka, Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego, Fundacja Inicjatywa Kobiet Aktywnych, Fundacja Kobiety Zmieniają Świat, Fundacja na Rzecz Równości i Emancypacji STER, Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK, Fundacja Prawnikon, Fundacja Promocji Karmienia Piersią, Fundacja Przestrzeń Kobiet, Fundacja Przestrzenie Dialogu, Fundacja Rodzić po ludzku, Fundacja Równość.info, Fundacja Trans-Fuzja, Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton, Inicjatywa 100 lat głosu kobiet, Koalicja Karat, Koalicja Mam Prawo, Kobiety w Sieci, KOD Kobiety, Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet, Lambda Warszawa, Marsz Godności, Medical Students For Choice Warszawa, Most Kobiet Kraków, Nieformalna Grupa Inicjatywna z Bydgoszczy, Niezłomne-śląskie (Katowice), Ogólnopolski Strajk Kobiet, OSK Poznań, OSK Sanok, OSK Warszawa, OSK Zawiercie, Protest kobiet, Ratujmy Kobiety, Równość i Nowoczesność, Ściana Furii, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego – Krytyka Polityczna, Stowarzyszenie Inicjatywa Polska, Stowarzyszenie Klub XXI wieku, Lublin, Stowarzyszenie Kobiecy Słupsk, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Stowarzyszenie Koniński Kongres Kobiet, Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Stowarzyszenie Nasz Bocian, Stowarzyszenie ON/OFF, Tychy, Stowarzyszenie Poprawy Spraw Alimentacyjnych – Dla Naszych Dzieci, Stowarzyszenie Pro Femina, Stowarzyszenie Stop Stereotypom, Kielce, Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet, Katowice, Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej, Te Tematy, Tomaszowski Kongres Kobiet, Trójmiejska Akcja Kobieca, Wielkopolski Kongres Kobiet.

Będzie europejska inicjatywa ustawodawcza na rzecz praw i godności kobiet

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij