Kraj

To my dbamy o uczniów i uczennice

strajk-nauczycieli-1

We wtorek, 23 kwietnia, pod siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się ogólnopolska manifestacja nauczycieli. Do Warszawy przyjechali z całej Polski. W czasie protestu głos zabrała m.in. Justyna Drath, nauczycielka i aktywistka, wielu z was znana jako publicystka Krytyki Politycznej. Publikujemy tekst przemówienia, które Justyna wygłosiła pod MEN.

Szanowni Państwo! Kochani i Kochane, Koleżanki i Koledzy! Nauczyciele!

Jestem ogromnie wzruszona. To dla mnie zaszczyt, że mogę być z wami, kiedy wieje wiatr historii, dzisiaj bardzo porywisty! Byłam tutaj wielokrotnie, także na mrozie, tak jak i wielu z was, kiedy protestowaliśmy przeciwko „deformie” edukacji, przeciwko strasznej, chaotycznej „deformie” Anny Zalewskiej.

 

To nie jest przypadek, że jesteśmy tutaj akurat teraz, z determinacją i siłą protestując w obronie naszych praw i naszej godności. Nasze płace były niedofinansowane od lat – ale protestujemy właśnie teraz, bo nasza cierpliwość się już wyczerpała. To, co rządzący zrobili ze szkołą, to, w jaki sposób potraktowali nasze uczennice i naszych uczniów – gorzej niż pionki na planszy – jest świadectwem tego, że ten rząd ma gdzieś uczniowskie dobro.

To my dbamy o uczniów i uczennice, to my musimy na co dzień zmagać się z przeładowaną podstawą programową, z przeładowaniem szkół, z podwójnym rocznikiem. To my musimy na klatę wziąć cały ten bałagan, cały ten chaos, który zostawiła po sobie minister Anna Zalewska.

Nauczyciele, opowiedzmy naszą historię!

Teraz na dodatek kłamliwa propaganda wmawia obywatelom, że robimy ten strajk kosztem dzieci. Ale oni mają gdzieś dobro dzieci. Jarosław Kaczyński ma gdzieś dobro dzieci, Anna Zalewska ma gdzieś dobro polskich uczniów i uczennic! Dlatego nie wierzcie nigdy w takie komentarze. Robimy to wszystko także dla dzieci, i dobrze o tym wiemy. I to my musimy wziąć tę odpowiedzialność, podjąć ten wysiłek. To my bierzemy na siebie odpowiedzialność za dobro uczniów i polskiej szkoły. To nie jest strajk tylko w obronie interesów nauczycieli – dobrze to wiecie, wszyscy, którzy tutaj jesteście dzisiaj! Wszyscy, którzy tutaj stoicie, zorganizowaliście się, przyjechaliście tutaj z wszystkich stron Polski, wynajęliście autokary, podjęliście ten trud!

Dziemianowicz-Bąk: Solidarność wymaga zaufania

czytaj także

Zrobiliście to, bo to wam zależy na przyszłości polskiej szkoły. To wy jesteście zmianą! Ta zmiana już tu jest. Niezależnie od tego, jakie będą losy tego strajku – my już wygraliśmy!

Pamiętajcie, jesteście wspaniali, jesteście silni, jesteście wartościowi. To wy jesteście zmianą, której potrzebuje polska szkoła!

strajk-nauczycieli-pikieta-8
Pikieta pod MEN, 23 kwietnia. Fot. Magda Majewska
strajk-nauczycieli-pikieta-2
Pikieta pod MEN, 23 kwietnia. Fot. Magda Majewska

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Justyna Drath
Justyna Drath
Nauczycielka
Absolwentka polonistyki i filmoznawstwa na UJ. Nauczycielka, działaczka społeczna, członkini ZNP i uczestniczka Kongresu Ruchów Miejskich. Była członkinią partii Razem. Broniła Krakowa przed likwidacją szkół i Młodzieżowych Domów Kultury. Współtworzyła kampanię referendalną komitetu Kraków Przeciw Igrzyskom. Organizowała działania na rzecz demokracji lokalnej, kierowała klubem Krytyki Politycznej, pomagała w organizacji Manify.
Zamknij