Kraj

Gdula: Ludowi damy religię, a polityka będzie dla tych, którzy potrafią

Dyskusja o Leszku Kołakowskim w radiowej Jedynce.

Kołakowski występował z pozycji mędrca, kogoś bardzo ważnego, kto mówi:spokojnie, spokojnie, nie krytykujcie, tak po prostu musi być. W ten sposób legitymizował system i powstrzymywał debatę o rzeczywistości po 1989 roku. Starał się trzymać lud z dala od polityki:ludowi damy religię, a polityka będzie dla tych, którzy potrafią się nią zajmować” – mówił Maciej Gdula w audycji “Naukowy zawrót głowy” w radiowej Jedynce.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Maciej Gdula

| Poseł Lewicy
Poseł Lewicy, socjolog, doktor habilitowany nauk społecznych, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Auto szeroko komentowanego badania „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta”. Opublikował m.in.: „Style życia i porządek klasowy w Polsce” (2012, wspólnie z Przemysławem Sadurą), „Nowy autorytaryzm” (2018). Od lat związany z Krytyką Polityczną.