Kraj

Gdula: Ludowi damy religię, a polityka będzie dla tych, którzy potrafią

Dyskusja o Leszku Kołakowskim w radiowej Jedynce.

Kołakowski występował z pozycji mędrca, kogoś bardzo ważnego, kto mówi:spokojnie, spokojnie, nie krytykujcie, tak po prostu musi być. W ten sposób legitymizował system i powstrzymywał debatę o rzeczywistości po 1989 roku. Starał się trzymać lud z dala od polityki:ludowi damy religię, a polityka będzie dla tych, którzy potrafią się nią zajmować” – mówił Maciej Gdula w audycji „Naukowy zawrót głowy” w radiowej Jedynce.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Maciej Gdula
Maciej Gdula
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, socjolog, doktor habilitowany nauk społecznych, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Autor szeroko komentowanego badania „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta”. Opublikował m.in.: „Style życia i porządek klasowy w Polsce” (2012, wspólnie z Przemysławem Sadurą), „Nowy autorytaryzm” (2018). Od lat związany z Krytyką Polityczną.
Zamknij