Gospodarka

Ignacy Morawski: Trzy lata rządów PiS w polskiej gospodarce

Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska. Fot. Krystian Maj (KPRM)

500 złotych na każde dziecko, zwolnienia podatkowe dla młodych, emerytura obywatelska dla wszystkich. Czy Polskę na to wszystko stać?

500 złotych na każde dziecko, zwolnienia podatkowe dla młodych, emerytura obywatelska dla wszystkich. Początek roku przyniósł cały szereg programów i postulatów socjalnych, zarówno ze strony PiS, jak i ruchu Roberta Biedronia. Czy Polskę na to wszystko stać, a liberalni krytycy słusznie rwą włosy z głowy? Aby poważnie dyskutować na ten temat, musimy odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest polska gospodarka po trzech latach rządów PiS. Z jakiego budżetu rząd ten i następny wypłacać będą transfery socjalne? Jak mocne są fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki? Na te pytania odpowiada twórca portalu SpotData, analityk rynków i gospodarki, Ignacy Morawski.

Czytaj całą analizę Instytutu Studiów Zaawansowanych:

 

Seria Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych to odpowiedź na kolejne wyzwania: rosnącą złożoność konfliktów i nowe trendy społeczne, które czynią współczesny kryzys demokracji jeszcze mniej przejrzystym. Każda z analiz powstaje w toku seminariów analitycznych z udziałem najwybitniejszych ekspertów i ekspertek w swoich dziedzinach: ich autorskie teksty w wersjach roboczych zostają poddane krytyce dwojga recenzentów oraz dyskusji z udziałem publiczności. Intencją seminariów jest rozpoznanie najważniejszych problemów współczesności z punktu widzenia wartości i celów lewicy, a o doborze tematów decyduje miara ich skomplikowania i waga polityczna dla Polski i świata. Prosimy ekspertki i ekspertów – praktyczki i teoretyków – o diagnozę procesów, mechanizmów, gier sił i dyskursów. Wierzymy bowiem, że żeby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze objaśnić.

Gospodarka nie potrzebuje szarpnięcia cuglami

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij