Nasza płyta za twój głos

  • 15 października weź udział w wyborach parlamentarnych
  • Zrób sobie zdjęcie pod znakiem obwodowej komisji wyborczej lub przy urnie
  • Przyślij je nam do 25 października, a my wyślemy ci kolekcjonerskie wydanie płyty #CośTrzebaWybrać

Prosimy o przesyłanie zdjęć przez formularz zgłoszeniowy. Wypełnienie formularza wymaga konta Google. Jeżeli go nie masz, prosimy o wysłanie zdjęcia na adres: [email protected]

REGULAMIN AKCJI

Mamy moc!

Dziewięć polskich artystek nagrało płytę o swoich życiowych decyzjach. Wyślemy ci ją, jeśli weźmiesz udział w wyborach.

#CośTrzebaWybrać to projekt muzyczny Krytyki Politycznej, w którym kobiety zachęcają kobiety do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. W projekcie wzięło udział dziewięć artystek. Wywodzą się z różnych pokoleń i środowisk, reprezentują rozmaite style muzyczne. Łączy je przekonanie o tym, że podejmowanie wyborów w życiu jest ważne.

#CośTrzebaWybrać to dziewięć singli nagranych przez: Karolinę Czarnecką, Martynę Jakubowicz, Paulinę Przybysz, Alicję Julię Boratyn, Ej!, Majkę Jeżowską, Karolinę Cichą, Małgorzatę „Teklę” Tekiel i Zuzannę Wrońską.

Piosenki

Karolina Czarnecka, Fin-de-siecleistka

Martyna Jakubowicz, Armagedon w każdej chwili

Paulina Przybysz, Krople

Ala Zastary, Wszystko, co masz

Ej!, Ijo ijo – Edycja specjalna

Majka Jeżowska, Mamy moc

Karolina Cicha, Wszystkieśmy wybrane

Zuzanna Wrońska Superstar, Głos

Małgorzata „Tekla” Tekiel, Wybór

Artystki

Karolina Czarnecka – aktorka, wokalistka, autorka tekstów. Współtworzyła grupę teatralno-kabaretowej Pożar w burdelu, a później jej kobiecy odłam Żelazne Waginy. Nagrała albumy Córka (2014), Feminopolo (wspólnie z Gangiem Śródmieście, 2017), Solarium 2.0 (2018) i Cud (2019).

Martyna Jakubowicz – wokalistka, gitarzystka i kompozytorka łącząca wpływy folku, bluesa i rocka. Zaczynała w latach 70., wykonując aranżacje piosenek Joan Baez. Współpracowała m.in. z zespołami Robotnik Sezonowy, Krzak, Oddział Zamknięty. Nagrała kilkanaście albumów, docenionych zarówno przez zagraniczną prasę (recenzje w „Rolling Stone” i „Guitar Player”), jak i krajową branżę muzyczną (nominacje do nagrody Fryderyk: 1995, 2011). Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem, który jest autorem większości jej tekstów.

Paulina Przybysz – z siostrą Natalią w latach 2001-2013 tworzyła zespół Sistars, występowała także solowo pod pseudonimami Lil’Sista i Pinnawela. Gra z zespołem Rita Pax i Sonar Soulem, wraz z Markiem Pędziwiatrem tworzy duet Minimal. Wydała pięć albumów solowych, ostatnio Wracając (2023, Def Jam Recordings).

Ala Boratyn z formacji ALA ZASTARY – Ala Boratyn współtworzyła wraz z Tolą Szlagowską duet Blog 27. W 2007 roku wydała debiutancki solowy album Higher, później występowała z formacjami Wicked Giant, New People i Ala Zastary. W 2020 roku, w duecie z Jakubem Sikorą, wydała płytę Jutro?

Zespoł Ej! – nowy, niezależny, wyrazisty głos kobiecy oraz migrancki.

Majka Jeżowska  – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Stworzyła takie przeboje jak jak: A ja wolę moją mamę, Wszystkie dzieci nasze są, Kolorowe dzieci, Laleczka z  saskiej porcelany, On nie kochał nas (duet z Krystyną Prońko), Kolor serca (pierwszy hymn WOŚP) na których „wychowała” kilka pokoleń słuchaczy. Sojuszniczka społeczności LGBTQ+.

Karolina Cicha – piosenkarka, aktorka, kompozytorka, multiinstrumentalistka, literaturoznawczyni. Nagrywała piosenki do tekstów Tadeusza Gajcego (Gajcy!, 2010, wyd. Muzeum Powstania Warszawskiego), zajmowała się muzyczną spuścizną kultury żydowskiej, karaimskiej i tatarskiej. Na Uniwersytecie w Białymstoku obroniła doktorat o poezji Adama Zagajewskiego.

Małgorzata „Tekla” Tekiel – muzyczka, basistka, kompozytorka. Związana m.in. z zespołami Morświn, Janerka na basy i głosy, Pochwalone. Współpracowała z zespołami Będzie Dobrze, Pudelsi, Deuter, Szum, Pati Yang, Karpaty Magiczne. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych, działań performatywnych, poetyckich spotkań autorskich.

Zuzanna Wrońska Superstar – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, znana z duetu Ballady i Romanse, który tworzyła wraz z siostrą, Barbarą, i z którą nagrała m.in. muzykę do filmu Córki dancingu. Z kolei z Marcinem Macukiem stworzyła ścieżkę dźwiękową dramatu Silent Twins. Współtworzy duet ROZMOWA z Kubą Czubakiem. Teraz pracuje nad solową płytą z Igorem Nikiforowem.

Wybory pójdą śpiewająco!

Piosenki z projektu #CośTrzebaWybrać dostępne są w serwisach streamingowych (Spotify, Apple Music, Tidal). Podziel się nimi ze znajomymi przed 15 października, zachęcając do pójścia na wybory.

Wspieraj nasze działania i nie zapomnij wziąć udziału w drugiej kampanii profrekwencyjnej Krytyki Politycznej, #wybierzmysię.

Zamknij