Działania

Młodzieżowe Laboratorium Samorządowe

Przyglądamy się problemom, z którymi borykamy się na co dzień tu i teraz: wykluczenie transportowe, starzejące się społeczeństwo miasta itp.

O projekcie

Współpraca Świetlicy Krytyki Politycznej z młodzieżą zaczęła się prawie pierwszego dnia istnienia Świetlicy w Cieszynie. Z początku były to przede wszystkim projekty literackie, które realizowała Anna Cieplak. Od 2019 r. są to międzyobszarowe seminaria prowadzone przez czołowe postaci ze świata nauki i kultury oraz działania warsztatowe, które wspierają młodzież w ich zaangażowaniu społecznym.

Projekt Młodzieżowe Laboratorium Samorządowe zaczął się w październiku 2021 r. a skończy w czerwcu 2023 r. Łączy działania edukacyjne (seminaria i warsztaty), integrację młodzieży z regionu oraz działania praktyczne (w tym aktywność dziennikarską). Porusza tematy o znaczeniu globalnym (kryzys gospodarczy, kryzys klimatyczny, wojny) i bada ich wpływ na teraźniejszość i przyszłość lokalnych samorządów. Przyglądamy się w nim problemom, z którymi borykamy się na co dzień tu i teraz: wykluczenie transportowe, starzejące się społeczeństwo miasta itp. W ramach tego projektu współpracujemy z trzydziestoosobową grupą zaangażowanej młodzieży szkół ponadpodstawowych ze Śląska Cieszyńskiego, z którą dzielimy się wiedzą i umiejętnościami. Ale też od której sami się uczymy.

Wideo

W ramach projektu powstał m.in. cykl wywiadów pt. Młodzi w Samorządzie.

  • Rozmowa z Edwinem Bendykiem i Przemysławem Sadurą:
  • Z II Zastępcą Burmistrza Miasta Cieszyna Przemysławem Majorem:

Galeria zdjęć

Młodzieżowe Laboratorium Samorządowe Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego budżet to 83 442,90 EUR na działania merytoryczne oraz 18 214,29 EUR na rozwój instytucjonalny.

Projekt objęty Honorowym Patronatem Burmistrzyni Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz.

Z Cieszynawięcej
Rys. Łukasz Pyrka

Świadomość miejsca. O Świetlicy KP w Cieszynie

Rozmowa z Natalią Kałużą, kierowniczką Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, i Joanną Wowrzeczką, radną miejską Cieszyna i współzałożycielką Świetlicy.

Viktoria Krevska i Daria Krevska. Fot. Dawid Krawczyk

Po mieszkaniu w Mariupolu zostały tylko klucze

Domu nie ma, zostały tylko klucze. Nie mogę się zmusić, żeby je wyrzucić – mówi Viktoria, która po wybuchu wojny przyjechała do Cieszyna, gdzie od kilku lat studiowała jej córka, Daria.

Newsletter

Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.

Zamknij