Polskie instytucje sektora cyfrowego podlegające administracji publicznej są ofiarą brutalnej gry o polityczne strefy wpływów pomiędzy frakcjami, grupami towarzyskimi czy biznesowymi w „rodzinie Zjednoczonej Prawicy”.
ChatGPT, czyli sztuczna inteligencja w twoim domu. Czas na regulacje
Wiele wskazuje, że zima 2022/2023 roku to w historii technologii sztucznej inteligencji moment przełomowy. Nie chodzi jednak o nową rewolucję naukową.
Rok w big tech: giełdowy krach, masowe zwolnienia i wielki powrót regulacji
Pandemia oznaczała bonanzę dla cyfrowych korporacji. Ale po hossie zawsze przychodzi krach.
Premier czyta, rząd planuje, urzędnicy wdrażają? „Przedsiębiorcza Rzeczpospolita” dziś
Kaczyński przeczytał „Kapitał w XXI wieku” Piketty’ego, Morawiecki zachwycał się pomysłami Mazzucato. I co z tego wykorzystali albo dziś proponują wdrażać?
Być jak Elon Musk. Mesjasz czy patoinfluencer kapitalizmu?
Jeśli uznamy, że dotychczasowy porządek globalnego kapitalizmu potrzebuje przyspieszonego upadku, Musk może się jawić jako wybawiciel.
Cyfrowe Państwo Środka (płatniczego)
Chiny zapowiedziały wprowadzenie cyfrowej waluty emitowanej przez bank centralny. Zapomnijcie o papierowych i plastikowych pieniądzach. Nadchodzą e-juany.
Jak planować przyszłość „na kredyt”
Koronawirus działa jak katalizator i wzmacniacz – przyspiesza i zwielokrotnia to, co i tak prędzej czy później musiałoby nastąpić. Czy przez pandemię grozi nam kolejny światowy kryzys finansowy?
Gospodarka i państwo po koronawirusie. Instrukcja obsługi
Musimy sobie uświadomić, że choroba nie przeminie za 2 tygodnie, a powszechne doświadczenie pandemii zmieni to, w jaki sposób pracujemy, zarabiamy czy wydajemy pieniądze.
Warszawa w ogniu vs bojowy konserwatyzm, czyli Polska polityka zagraniczna po 11 listopada
Wzywając do obrony status quo, Tusk zwodzi swoich odbiorców, broni bowiem okopów porządku, który już niedługo może nie istnieć.
Gambit amerykański. Co oznacza spotkanie Dudy z Trumpem?
PiS stawia wszystko na jedną kartę – sojusz z Donaldem Trumpem w kontrze do Unii Europejskiej.
Imperium (unijne) kontratakuje, czyli Bruksela przeciwko Google
Unia Europejska coraz śmielej poczyna sobie z amerykańskimi korporacjami. Komisja Europejska nałożyła na Google gigantyczną karę.
Czy Chiny z Iranem podzielą Zachód?
I czy w porządku globalnym obowiązują (choćby symbolicznie) zasady prawa międzynarodowego ustanowione przez USA i resztę aliantów po II wojnie światowej?