Od redakcji

Krytyka Polityczna żegna się z X/Twitterem

Nadszedł czas pożegnać się z serwisem X. Od teraz przestajemy udostępniać treści na oficjalnym koncie @krytyka na platformie Elona Muska. Nie my pierwsi i na pewno nie ostatni się na to decydujemy.

Kto czyta Krytykę Polityczną, ten wie, że o Elonie Musku pisaliśmy sporo i niezbyt przychylnie. Elon Musk. O miliarderze, który brzydził się transportu miejskiego (luty 2018); Być jak Elon Musk. Mesjasz czy patoinfluencer kapitalizmu? (luty 2021); W imię wolności słowa Elon Musk pogrąży Twittera (październik 2022); Elon Musk kupił Twittera. To zagrożenie, a nie nadzieja dla wolności słowa (październik 2022); Elon Musk dokłada do pieca prawicowej paranoi (grudzień 2022); Elon Musk podsyca przemoc polityczną (październik 2023); Elon Musk w Auschwitz. Fotobudka dla prorosyjskiego antysemity (styczeń 2024) – to tylko wybrane tytuły z ostatnich kilku lat.

Elon Musk w Białym Domu

Nieraz pisaliśmy, że Twitter Elona Muska – teraz przemalowany na czarno X – to przestrzeń szerzenia teorii spiskowych, hejtu i dezinformacji. Kiedyś mieliśmy tam sporo funu, postując z oficjalnego konta Krytyki Politycznej treści mniej i bardziej poważne, a z czasem zaczęliśmy wrzucać linki do tekstów i ich krótkie zajawki. Nie chcieliśmy się wdawać w dyskusje na tym forum, bo to zawsze kopanie się z koniem o milionie kopyt.

Elon Musk jest cool, a lewakami zajmie się wojsko. The Best of Donald Trump

Publikowanie na X to jednak nie tylko słowne utarczki. W ostatnich miesiącach – również przepychanki z algorytmami, na które już zupełnie szkoda nam czasu i energii. Podobnie jest z Facebookiem, na którym jeszcze jesteśmy, chociaż pewnie i tak nas nie widzicie, bo nie płacimy Markowi Zuckerbergowi za promocję postów. Nie tak chcemy wydawać pieniądze, które powierzają nam darczyńcy.

Wiele naszych autorek i autorów szeruje na X swoje artykuły. Widzimy, że wklejacie je też często w dyskusjach, jako argument. Bardzo to doceniamy.

My jednak, jako organizacja, w której zawierają się dziennik internetowy, wydawnictwo książek, instytut badawczy i świetlice, nie będziemy tam już aktywni.

Przez lata obecności na X/Twitterze dorobiliśmy się 144 tys. obserwujących. Mam nadzieję, że znajdziecie nas w innych miejscach. Polecam wchodzenie bezpośrednio na stronę KrytykaPolityczna.pl (najlepiej z listy ulubionych stron) oraz zapisanie się na newslettery KP – bądźmy w kontakcie mejlowym.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij