Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Klasyczni lewicowcy w Polsce nie mają zdolności koalicyjnej nawet między sobą
Biejatowczynie wydają się nie mieć żadnego planu. Może założą partię, może stowarzyszenie, zobaczy się. Miejmy nadzieję, że wcześniej się nie pokłócą i z biejatowczyń nie wyłonią się jeszcze, dajmy na to, olkowczynie.Piotr WójcikChoć decyzję o niewchodzeniu do rządu przy jednoczesnym poparciu dla jego działań różnie można było oceniać na początku kadencji, to z perspektywy czasu partyjny aktyw zweryfikował ją nad wyraz krytycznie – jako początek końca Razem, jakie znaliśmy.
Po roku od wejścia Lewicy do rządu wiadomo dwie rzeczy: nie wystarczy mieć racji i trzeba mieć cierpliwość.
Zandberg, Trela i Gawkowski w równoległym niedokończonym sporze o Lewicę
Czy najpierw trzeba być dużym, ważnym i u władzy, żeby wprowadzać zmiany, czy może po pierwsze należy pilnować programu zmian, a wprowadzać je, jak się urośnie i będzie miało gwarancję ich wdrożenia?Agnieszka WiśniewskaPrzez ostatni tydzień Lewica zachowywała się, jakby chciała przekonać resztkę żelaznego elektoratu, który ciągle na nią głosuje, że nie jest poważną siłą polityczną.
Jedno jest pewne – żadnego programu nie zrealizują i żadnej ustawy nie przeforsują politycy i polityczki, których nie ma w parlamencie.
Z 13 okręgów wyborczych, na jakie podzielona była Polska w tych wyborach, Lewica uzyskała poparcie przekraczające 5 proc. tylko w pięciu.
Rozmowa z Maciejem Koniecznym, posłem Lewicy Razem, kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Wyborcy mogą dość sceptycznie podejść do obietnic, że lewica załatwi im teraz w Europie to, czego nie załatwiła w kraju.
Lewica po raz kolejny udowodniła nam, że nijak nie da się połapać w tym, co robi. O co chodzi w walce o fotel wiceprezydentki między frakcjami NL w Krakowie?
Jakub Majmurek rozmawia z ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk o wyższości czterodniowego tygodnia pracy nad 35-godzinnym, pozycji związków zawodowych, ozusowaniu umów o dzieło i prawie pracy dla migrantów.
W sobotę Lewica przedstawiła liderów swoich list w eurowyborach. Wszyscy zdają sobie sprawę, że po słabym wyniku w wyborach samorządowych to będzie kolejna bardzo dla niej trudna elekcja, a może nawet początek wyprowadzania sztandaru.
O tym, czego brakuje w przedstawionym niedawno przez ministrów spraw wewnętrznych i obrony narodowej projekcie ustawy o OC rozmawiamy z Bartoszem Grucelą i Marcinem Gulczyńskim z Razem.
Lewicę łatwiej krytykować za hipokryzję, gdyż w przeciwieństwie do liberałów i pisowców ma całkiem sprecyzowane wartości, poglądy i rozwiązania programowe.
Propozycje „kompromisu” i referendum, a z drugiej strony projekt przedstawiony przez KO, są politycznie bardzo niekorzystne dla Lewicy.
Magdalena Biejat musi pokazać, że lewica potrafi podmiotowo konkurować z KO i przetrwać.
Jako Razem od początku tłumaczyliśmy, że bardzo silne wsparcie Ukrainy – również militarne – jest kluczowe dla bezpieczeństwa regionu i całej Europy – mówi senatorka Anna Górska z Razem.
Po porażce w wyborach parlamentarnych nikt w Nowej Lewicy nie poniósł konsekwencji. Czy teraz będzie tak samo?
Chcemy przypomnieć, że nawet jeśli niektóre lewicowe postulaty są podnoszone nie tylko przez Nową Lewicę i jej sojuszników, to żeby załatwić pewne rzeczy, lewica jest po prostu potrzebna.
W tegorocznych wyborach parlamentarnych Lewicy będzie trudno skutecznie zaakcentować swoją niezależność i dystans do KO.
Trudno być tylko anty-PiS-em, kiedy się z nim wygrało i zapowiada pojednanie. Ale też trudno być grzecznym demokratą w państwie, którego ramy ustrojowe i instytucje zostały tak dramatycznie rozregulowane.
Z Rafałem Chwedorukiem o przeszłości i przyszłości polskiej lewicy rozmawia Jakub Majmurek.
Problem z decyzją Razem polega na tym, że partia, zamiast przejść do opozycji, usiądzie okrakiem na barykadzie.
W piątek poznaliśmy umowę koalicyjną podpisaną przez Tuska, Hołownię, Czarzastego, Kosiniaka-Kamysza i Biedronia. Podpisu przedstawiciela albo przedstawicielki Razem pod dokumentem nie ma.
W Polsce nie ma już słabych ministerstw, które Lewica mogłaby sobie odpuścić.
O czym był doktorat, który wybrana na posłankę Dorota Olko obroniła na finiszu kampanii, i czy da się go przełożyć na język polityki parlamentarnej?
W 2019 roku Zandberg zebrał w okręgu warszawskim – łącznie z głosami z zagranicy – prawie 141 tysięcy głosów, w tym roku niecałe 64,5 tysiąca. To ponad dwukrotny spadek.
Lewicy nie udało się przyciągnąć nowych wyborców, a straciła ich ok. pół miliona. Czy względny sukces wyborczy partii Razem przełoży się na jej większą sprawczość w obrębie samej Lewicy?
Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoich 100 punktów programowych. Wyszło z tego właściwie ni pies, ni wydra, tylko coś na kształt świdra – mówi Magdalena Biejat.
No i co ta nudna Lewica, której posłanki według słów Magdaleny Biejat „stały się marką samą w sobie”, wydrapała w ostatniej kadencji?
Na świeckie państwo możemy jeszcze długo poczekać – ale Lewica musi podnosić ten sztandar.
Jasne, że największy kapitał polityczny na marszu 4 czerwca zbił Donald Tusk. Co mają zrobić inne partie opozycyjne, by nie musieć za chwilę prosić Tuska o wpuszczenie na wspólną listę albo chociaż do koalicji?
Lewicowy program dla rolnictwa ma naprawić pozrywane więzi między wsią i miastem.
Pomysły Donalda Tuska wreszcie rozgrzały opinię publiczną. Czy Tusk chce pomóc deweloperom, czy tylko uderzyć w polityczną konkurencję? I jakie są alternatywy?
PiS żegna się z władzą i o tym wie. Pan Kurski, który wsiada do samolotu i ewakuuje się do Stanów, to świetny przykład, że oni już wiedzą. Ucieczka z tonącego okrętu ruszyła. Rozmowa z Magdaleną Biejat i Adrianem Zandbergiem, współprzewodniczącymi partii Razem.
Promocja wyrazistych i pracowitych polityczek lewicy cieszy. Mam nadzieję, że nie będzie zaledwie ukłonem w stronę „poprawności politycznej”, ale trwałą zmianą. Może być też atutem w czasie wyborów.
Miarą libkowej bezczelności jest wycieranie sobie gęby ofiarami aborcji przez wszystkie te osoby, które popierają Platformę Obywatelską.
Wszystko wskazuje na to, że w relacjach Polski z Europą możliwy jest najgorszy scenariusz. Opozycja musi mieć przygotowaną odpowiedź.
Donald Tusk zapowiada pilotaż czterodniowego tygodnia pracy. Partia Razem projekt skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin ma już od dawna. Przypominamy rozmowę z Marceliną Zawiszą z 9 maja 2018 roku.
Lewica w miastach powiatowych pokazuje pakiet rozwiązań, które mają osłonić najsłabszych, takich jak druga waloryzacja emerytur, zamrożenie WIBOR-u, 20 proc. podwyżki dla budżetówki i obniżenie cen paliwa.
O tym, że brakuje mieszkań, mówią już niemal wszyscy politycy. Przejrzeliśmy dla was programy i propozycje partii dotyczące mieszkalnictwa.
Na podstawie sobotniej konwencji można powiedzieć, że gdyby Razem tworzyło samodzielnie rząd, byłby to najbardziej transformacyjny gabinet od czasów rządu Mazowieckiego i reform Balcerowicza.
Rozmawiamy z Maciejem Koniecznym, posłem partii Razem.
Imperium, które fizycznie zagraża Polsce, to putinowska Rosja. Kto nadal tego nie rozumie, ten już nie zrozumie.
Międzynarodówka Progresywna nie uważa imperializmu rosyjskiego za wspólny problem. Czy można więc powiedzieć, że jest prawdziwie międzynarodowa albo progresywna? – pyta Zofia Malisz z partii Razem.
Część zachodniej lewicy próbuje usprawiedliwiać agresję Putina obawami Rosji o własne bezpieczeństwo w obliczu „ekspansji NATO”. Nie tędy droga.
Czy wojna u naszych granic wymusi otrzeźwienie polskiej klasy politycznej?
Tusk pokazuje cały stadion palet z 58 miliardami euro. Robi wrażenie, prawda? To pieniądze, za którymi głosowała parlamentarna Lewica. Tak, wtedy, kiedy m.in. PO wyzywała ją od kolaborantów i pożytecznych idiotów PiS.
Zarząd chce strajkujących wziąć na przeczekanie, nie odpowiada na wezwania, prezes nie pojawia się w zakładzie pracy.
Droga do przełamującej PO-PiS-owy monopol polskiej Ampelkoalition daleka.
− Powiedzmy to jasno: obowiązkowe szczepienia to jedyna gwarancja bezpieczeństwa dla nas i dla naszych bliskich, to odpowiedzialność, to życie − mówił w sobotę Biedroń. Czy Platformie Obywatelskiej starczy odwagi, by jednoznacznie opowiedzieć się za obowiązkiem szczepień?
Lewica nie dlatego jest słaba, że atakuje ją Tusk, jest atakowana przez Tuska, bo jest słaba.
– Nie jesteśmy i nie będziemy przystawką PO. Jesteśmy w polityce po to, by reprezentować lewicowych wyborców – mówi Adrian Zandberg.
Rozmowa z posłanką Razem Pauliną Matysiak.
O wnioskach ze szczytu klimatycznego w Glasgow rozmawiamy z posłem Maciejem Koniecznym.
Czy Lewicę dopadł kryzys połowy kadencji? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z Jakubem Majmurkiem.
Bez Czarzastego lewicy nie byłoby dziś w tym kształcie w Sejmie, ale ma on problem z porywaniem za sobą tłumów. Za Biedroniem ciągnie się klęska Wiosny w wyborach do PE i fatalne wybory prezydenckie.
Działania PiS nie tylko są sprzeczne z troską o potrzebujących i prawami człowieka, ale i nie gwarantują również Polsce bezpieczeństwa – mówi nam poseł Razem, Maciej Konieczny.
Tusk i Hołownia mówią o obronie polskiej granicy, Konieczny przerzuca wodę i śpiwory uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Czy opozycja zdoła przedstawić wspólną alternatywę wobec tego, co na granicy robi PiS? Czy powinna mówić w tej sprawie jednym głosem?
Lewica nie ma większego wyboru, pozostaje jej dążenie do utrzymania przy sobie głównych segmentów elektoratu. Dopóki istnieje cień szansy na samodzielny start w wyborach, musi szukać tematów odróżniających ją od PO.
Tomasz Trela chce zawalczyć o przywództwo w naszej partii. To ktoś, kto ma autorytet wśród struktur i członków, z kim chętnie będą rozmawiać nasi partnerzy z partii opozycyjnych – mówi Andrzej Rozenek.
Struktury SLD od wielu miesięcy przypominały suchy las oczekujący na iskrę, która wznieci pożar. Ten właśnie wybuchł. A Leszek Miller tylko zaciera ręce.
Powrót Tuska znów zmienia politykę w walkę dwóch samców alfa. Jeśli Lewica ma być siłą upominającą się o prawa kobiet, to musi sama być zmianą, jaką postuluje.
Polska ma jeden z najniższych współczynników dzietności w Europie. Jak to zmienić? Odpowiada Daria Gosek-Popiołek.
Doświadczenie osób transpłciowych każe inaczej pomyśleć o tym, jak definiujemy tożsamość, płeć, ciało, orientację seksualną. Stąd konflikt między „sceptycznymi wobec płci kulturowej” radykalnymi feministkami a osobami trans.
Jak w przypadku HIV i malarii, ochrona patentowa szczepionek na COVID-19 musi zostać zniesiona. Dla ratowania życia.
Lewicowa młodzież domagająca się godnej pracy, tanich mieszkań czy prawa do decydowania o własnym ciele wzburzyła starsze pokolenie.
Biejat: Zakaz aborcji to nie zasłona dymna. PiS odbiera kobietom prawa świadomie, kawałek po kawałku
Lewica złożyła w Sejmie projekt „ustawy ratunkowej”, która depenalizuje zabieg aborcji. Do dziś nie doczekał się nadania numeru druku.
Adriana Zandberga i Marceliny Zawiszy nie ma już we władzach Razem – czy to coś zmienia? Jakub Majmurek rozmawia z nowymi osobami w zarządzie partii, Pauliną Matysiak i Bartoszem Grucelą.
Nie będę udawać, że kryzys na prawicy jakoś mnie szczególnie martwi – mówi Krytyce Politycznej jeden z liderów Razem Adrian Zandberg.
Rozmowa Pauliny Siegień.
Media alarmują, że w Razem zarabia się po 16 tys. miesięcznie. I że się kradnie. Albo jedno i drugie. No cóż, nie jest to prawdą.
Z Adrianem Zandbergiem rozmawia Kaja Puto.
Sejmik województwa łódzkiego dołącza do samorządowców, którzy idą na otwartą wojnę z osobami LGBT.
Piotr Wójcik prześwietla obiegowe mity o postulatach programowych partii Razem.
W polityce najbardziej skuteczny jest atak na najmocniejsze strony rywala. I dlatego ostatnie wystąpienia lewicy mogą zaboleć PiS.
Gdyby Razem w rozmowach z mediami nie podnosiło tak głośno kwestii przynależności do klubu poselskiego z SLD, fakt ten mógłby się wydawać wyborcom oczywistością.
Wspólny klub poselski daje dużo możliwości – mówi w rozmowie z Kają Puto posłanka elektka Paulina Matysiak.
Rozmowa Jana Smoleńskiego.
Lewica to realna siła, która nie chce wracać do świata sprzed 2015 roku – Jakub Majmurek rozmawia z Adrianem Zandbergiem.
Konwencja Lewicy pokazała, co łączy ten komitet wyborczy, jak różne są style SLD, Wiosny i Razem oraz jak te różnice można dobrze wykorzystać.
Droga lewico! Udało się wam dogadać przed wyborami. Doskonale. Jak by tu teraz tego nie spieprzyć?
Do wyborów jesiennych SLD, Razem, Wiosna i inni lewicowi partnerzy wystartują jako Komitet wyborczy Lewica.
Rozmowy o kształcie lewicowej koalicji trwają. Wszyscy jesteśmy otwarci na różne propozycje i zdecydowani na to, że startujemy wspólnie.
Rozmowa z Marceliną Zawiszą, kandydatką Lewicy Razem w wyborach do Europarlamentu.
Nigdy nie potrzebowaliśmy zjednoczonej Europy bardziej. Po to, żeby sprostać wyzwaniom klimatycznym, żeby skutecznie opodatkować wielki kapitał i dać ludziom realny wpływ na to, jak świat wokół nich jest urządzony – mówi Maciej Konieczny.
Lewica wciąż nie może się doczekać wyborczego sukcesu, za to lewicowe wartości weszły na dobre do debaty publicznej. Michał Sutowski rozmawia z Adamem Ostolskim.
Nie można robić ludziom egzaminu z „prawdziwej lewicowości” ani tworzyć atmosfery, w której trzeba zasłużyć, żeby móc zagłosować – rozmowa z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk.
Najbardziej dotkliwą konsekwencją ewentualnego zniknięcia karminowej lewicy z polskiej polityki będzie zmarnowanie całej tej energii społecznej, którą udało się zgromadzić.
Epitafium Adama Leszczyńskiego dla Razem, jest być może słuszną diagnozą problemów tej partii, ale proponowane przez niego rozwiązania przypominają raczej receptę na stworzenie nowej marki batoników niż lewicy.
Inna polityka w Polsce nie jest możliwa, zawsze jednak można założyć kolejną liberalną partię z progresywną wkładką.
Z przedwczesnych epitafiów można wyczytać, że Polsce jest potrzebna lewica, ale najlepiej, żeby nie była zbyt lewicowa.
Głosowałem na was w ostatnich wyborach. Potem przegraliście wszystko, co było można przegrać. Przyjrzyjmy się, co zrobiliście źle.
Udany populizm musi budować poparcie w poprzek podziałów klasowych.
PO zapowiedziało, że stanie po stronie kobiet. Razem i Ogólnopolski Strajk Kobiet reagują na to szybkim „sprawdzam”.
A może SLD dołączy wreszcie do Platformy i zrobi miejsce dla lewicy?
Razem postanowiło pokazać, że nie są zakapiorami, że widzą, co się dzieje dookoła, że do skutecznego dbania o prawa pracownicze, prawa kobiet itp. muszą połączyć siły z innymi podmiotami politycznymi.
Rozmowa z Justyną Drath, kandydatką na wiceprezydentkę porozumienia Wygra Warszawa.
– Co jeszcze mam zrobić, żeby oni byli zadowoleni? – pyta Włodzimierz Czarzasty w wywiadzie Michała Sutowskiego.
Jan Sowa uważa, że sojusz na trupie praw kobiet to dziś jedyna szansa na lewicowy projekt. Chyba ktoś tu nie zauważa potężnego trendu społecznego.
Koalicja z Kaczyńskim? Nie. Ze Schetyną? Bez sensu. Nie dopuścimy też do sytuacji, w której startują przeciwko sobie Adrian Zandberg i Jan Śpiewak.
Razem w sondażach trwale poniżej progu wyborczego. Spisane przez wszystkich na straty SLD zmartwychwstaje i przekracza próg 10 proc. Warto pomyśleć o sojuszu z Sojuszem. Paryż wart jest mszy.
Czy jest sens zarobki poselskie obniżać? Na tle statystyk europejskich – żadnego. A na poziomie odczuć społecznych?
Żeby walczyć o sprawy ważne dla Polek i Polaków, trzeba budować europejskie partnerskie sojusze – mówią Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Marta Tycner.
Dobrze wiemy, że chodzi tu o efekt propagandowy – mówi Damian Duszczenko z partii Razem.
Czy zatem cięcie po kieszeni parlamentarzystów to czysta demagogia? Pokażmy tę kwestię nie od strony odsetka wydatków publicznych, ale na tle wynagrodzeń Polaków.
Nasze drogi do Razem były różne. Łączy nas złość na dwadzieścia kilka lat liberalnych rządów. W tym rządów SLD.
Propozycje ustaw Razem nie układają się w spójną opowieść o nowej Polsce.
Wyciągnęliśmy wnioski z błędów. Działamy aktywnie w regionach, zbieramy podpisy, proponujemy zmiany w prawie. Jesteśmy lewicową, demokratyczną partią. Czego jeszcze trzeba, żebyśmy się dogadali? – pyta rzeczniczka SLD.
Grzegorz Sroczyński mówi Michałowi Sutowskiemu, że po lewej stronie potrzeba nowych sojuszy, nie starych wojen.
40 procent, tylko nie płacz proszę!
Czy wykluczenie z grona przemawiających na protestach czynnych polityków oraz robienie demonstracji bez emblematów partii wśród zgromadzonych ma sens?
Odpowiedzialność za dalszy los Rzeczpospolitej spoczywa też na społeczeństwie obywatelskim. I ono zdaje egzamin – komentuje Mateusz Trzeciak z Razem.
Lewicowcy i konserwatyści, liberałowie i socjaliści – stoimy dziś wszyscy ramię w ramię w obronie niezależności sądów.
Najciekawsze teksty tygodnia: jak partia Razem dociera do dresiarzy, nowak, który był uchodźcą i samozatrudnienie jak maszyna czasu
Społecznicy i aktywiści startują w wyborach politycznych.
Dlaczego Polska potrzebuje raczej więcej socjaldemokracji niż obalania kapitalizmu ustawą. Kolejny głos w sporze o partię Razem.
To apel do lewicowych liberałów – wasza retoryka się nie sprawdziła.
Europa, aby przetrwać, musi się radykalnie zmienić – o przyszłości UE opowiadają Maciej Konieczny i Kinga Stańczuk z Razem.
To nie jest nawet powrót do epoki Balcerowicza łupanego. To po prostu fuszerka.
Nacisk wywołany przez Razem i Inicjatywę Pracowniczą był im bardzo nie na rękę – mówi Mateusz Trzeciak z Razem.
Nie takie rzeczy już dawniej słyszeliśmy jako lewicowcy, stawiając się prawicy czy neoliberałom.
Trwają przepychanki we własnej piaskownicy.
„Jesteśmy w momencie przesilenia” – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w programie Roberta Kowalskiego.
Ale istotą demokracji jest różnica, a żeby móc się spierać potrzebujemy demokratycznego Sejmu. Rozmowa z Dorotą Olko z Razem.
Razem i Nowoczesna stracą część subwencji. Możliwe, że nie tylko oni. W polityce, jak w życiu, bogaci się bogacą.
Politycy mają reprezentować obywateli, czy rynki finansowe i prezesów prywatnych korporacji?
Co się ostało z obietnic prezydenta Dudy, że będzie mocno wspierał frankowiczów? Niewiele.
Okazuje się, że można po prostu przyjść i zabrać całe wsie.
Mamy pilniejsze potrzeby niż zwiększanie wydatków na wojsko, ale na ich zmniejszanie też nie możemy sobie pozwolić – mówią Jakub Danecki i Kinga Stańczuk z partii Razem.
Unia Europejska jako kartel biznesu i rynków finansowych właśnie upadła.
Czytając „Dość gry pozorów” można odnieść wrażenie, że autorzy swoje słowa kierują nie do ogółu młodych, a do młodych, jakich chcieliby widzieć.
O Kaczyńskim, partii Razem, KODzie i uchodźcach – opowiada Chantal Mouffe.
Spór między Sroczyńskim a Smolarem pokazuje kluczowy problem po stronie opozycji.
Razem szybko przeszło drogę od „jesteście tylko fanpejdżem na Fejsie” do „jak planujecie uratować świat”.
Stojący pod kancelarią premier Beaty Szydło nie udają, że rząd PiS jest pierwszym, który ich rozczarowuje. Nie walczą o powrót do demokracji, jaką mieliśmy. A o co walczą?
Dlaczego protestuję i domagam się publikacji wykonania wyroku Trybunału? Odpowiada Justyna Drath.
Jest nieźle. Genialnym w swej prostocie pomysłem Razemowcy ośmieszyli rząd. Dobrze by zrobił nam wszystkim wspólny namiot pod KPRM.
O DiEM25 mówią Mateusz Mirys i Radosław Koba z partii Razem.
Kaczyński wytresował swoich ludzi tak, że na polecenie: „Skacz!” Ziobro i Waszczykowski szybciutko odpowiadają: „Jak wysoko?”.
Słowo marksizm przestaje znaczyć cokolwiek, jeśli stosuje się je, mniej więcej losowo, wobec wszystkich wrogów.
Nie widzę powodu, by partię Razem, która chce spróbować czegoś nowego, traktować z paternalistyczną pogardą.
„Inna polityka” jest nam teraz potrzebna jak nigdy. Ale Razem wcale jej nie uprawia.
Panika jest złym doradcą – mówią Marcelina Zawisza i Piotr Barczak.
Po niezadowolonych z PiS sięgnie nie tylko lewica, lecz także jeszcze bardziej radykalna prawica.
Socjalne ściemy PiS osłonią już niedługo tylko parasolki BOR.
Wolę sensowną lewicę poza parlamentem niż bezsensowny projekt utrzymania średniaków na Wiejskiej.
W terenie liczy się skuteczność, a nie osobiste preferencje „środowisk opiniotwórczych”.
Po wielkim sukcesie Zandberga wielka szansa przed Razem. I jedna obawa.
Nie kalkuluję, nie oglądam się na sondaże. W niedzielę oddam głos na partię, do której poglądów jest mi najbliżej.
W końcu poczułem, że ktoś mnie reprezentuje w telewizyjnym prime time’ie.
Partia, która nie chciała mieć liderów, zaistniała w społecznej świadomości dopiero wtedy, gdy lidera pokazała.
Bardzo źle świadczy o kondycji polskich telewizji, że dały się wciągnąć w ten deal.
Zbliżają się wybory, a lewicowy wyborca może narzekać na… kryzys urodzaju.
Nie chcemy już tego politycznego teatrzyku i recyklingu znanych twarzy.
Przed nimi tylko trudne zadania – ale przecież te, którym już sprostali, proste wcale nie były.
Choć Razem i NowoczesnaPL chowają kwestie światopoglądowe, może uda się im zastąpić PO i PiS.
Skończył się czas partii dla wszystkich, gdzie niby chodzi o jakąś „lewicę”, ale potem w Sejmie lądują ludzie od prawa do lewa, liberałowie i neoliberałowie.