Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Zacznijmy od elementarza: nie jesteśmy przedsiębiorcami
W III RP nie udało się wytworzyć zbiorowej tożsamości pracowników. A raczej udało się rozbić wszelkie próby jej wytworzenia.Tomasz S. MarkiewkaW prekarnym świecie często nie ma czegoś takiego jak wypłata na koniec miesiąca. Są małe strumyczki dochodów, którymi należy nauczyć się zarządzać.
W magazynach Amazona rządzą algorytmy. Są inteligentne i bezlitosne.
Kolesie i nepotyzm? To zawsze u innych. Nam to stanowisko po prostu się należało
Wszyscy mamy tendencje do wyznawania ideologii, które najlepiej obsługują nasze lenistwo moralne i zaspokajają nasze potrzeby psychologiczne. O micie i prawdzie merytokracji oraz tym, jak zbajerować każdą komisję, opowiada dr Anna Gromada.Michał SutowskiPublikujemy manifest „Demokratyzujmy. Uspołeczniajmy. Uzdrawiajmy”, podpisany przez tysiące naukowców z całego świata i opublikowany przez media w 23 krajach na 5 kontynentach.
Powszechność pracy zdalnej zmieni świat. Ostry podział na pracujących w domu i „na zewnątrz” przyniesie nowe pęknięcie społeczne i wielkie przesunięcia w polityce.
Miałam napisać o tym, jak pracować zdalnie z domu, w którym są też dzieci. Po kolejnym dniu takiego doświadczenia mogę jednak napisać tylko o tym, jak tego nie robić.
Jak wszędzie w Polsce, także w warszawskiej kulturze instytucje buduje się na niskopłatnej pracy i wyzysku kobiet. Rozmowa ze współautorem raportu „Pełna kultura – puste konta”.
We wszystkich oddziałach logistycznych Amazonu w Polsce trwa referendum strajkowe.
Guy Standing postuluje Fundusz Dobra Wspólnego: podatek od prywatnych zysków czerpanych z eksploatacji tego, co wspólne – zasobów naturalnych naszej planety.
Pod pretekstem wolnorynkowego kapitalizmu powstaje skartelizowana, hierarchiczna globalna gospodarka, w pełni podporządkowana interesom sektora finansowego.
Z Markiem Szymaniakiem, autorem książki „Urobieni”, rozmawia Kaja Puto.
Lewica dalej będzie tracić poparcie i dryfować na polityczny margines, jeśli nie ucieknie od błędu, jakim jest zrównywanie pracy z pracą najemną.
Za moment na uprawianie nauki będą mogli sobie pozwolić tylko bogaci z domu.
O tym, jak Niemcy rozwinęły się w kierunku prekarnego społeczeństwa pełnego zatrudnienia.
UberEats, Dailyvery. Sukces tych i podobnych firm opiera się na wyzyskiwaniu niewidocznego prekariatu. Dziś, nieoczekiwanie, ich pracownicy w całej Europie mobilizują się w walce o swoje prawa.
„Irytuje mnie spłaszczanie problemu do dyskusji o wandalizmie”.
Najlepiej urodzić się w bogatej rodzinie i pouczać innych, że wysoką pozycję osiągnęłaś dzięki swojej ciężkiej pracy i wrodzonym, unikalnym zdolnościom.
Trzymasz się terminów? Rozmawiasz z innymi jak z partnerami do dyskusji i pytasz o ich preferencje? Natychmiast przestań.
W ostatnich miesiącach Sąd Najwyższy wydał dwa orzeczenia, które mogą w bardzo istotny sposób pogorszyć warunki wynagradzania artystów.
Teoria Keynesa może być nawet bardziej aktualna dziś niż kiedyś.
Rozwój kojarzymy z wielkim przemysłem i elastycznym zatrudnieniem. To nieporozumienie.
Ale dzisiaj może być ważną polityczną siłą, jeśli zmobilizuje się do działania – mówi niemiecki socjolog.
O klasie prekarnej podczas festiwalu im. Jacka Kuronia, rozmawiali Guy Standing, Klaus Dörre i Dorota Szelewa
To świetny wyrok Trybunału. Teraz musimy go obronić.
Czy sprzątnięcie korytarza na uniwersytecie jest dziełem?
Czyli wszystko, co trzeba wiedzieć, pracując w Polsce.
Dobrze by było, gdyby rodzice mieli wybór.
Budowlańcy, pielęgniarki, naukowcy, emigrantki, ochroniarze, sprzątaczki, opiekunki do dzieci, kelnerzy, kasjerki, ci ze specjalnych stref ekonomicznych i ci z korporacji…
Ale prekaryzacja życia, której doświadczają, wpycha ich w ramiona prawicy.
Prekariusz nie ma energii i czasu na aktywność artystyczną, polityczną i towarzyską. Jego życie jest skolonizowane przez pracę.