#Dział Krajowy Lokalny

Ma za zadanie wsparcie edukacyjno-rozwojowe dziennikarzy_rek lokalnych. W realizację projektu zaangażowanych jest pięć redakcji, które od lat współpracują jako nieformalna grupa Spięcie. Spięcie tworzą: Krytyka Polityczna, Nowa Konfederacja, Kultura Liberalna, Klub Jagielloński i magazyn Kontakt.

Na przełomie marca i kwietnia 2023 odbyło się seminarium, w którym udział wzięli uczestnicy_czki projektu oraz przedstawiciele redakcji zaangażowanych w projekt. Spotkaliśmy się na pięciu sesjach warsztatowych, poznaliśmy wzajemnie. Po seminarium grupa 30 osób (po sześć w każdej z pięciu spięciowych redakcji) uczestniczy w programach wsparcia, przygotowanych przez redakcje, w indywidualnych konsultacjach.

Na łamach partnerskich redakcji ukazują się materiały przygotowywane przez uczestniczki_ków projektu. Ponadto wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę o pracy dziennikarskiej, regularnie zapraszamy na webinary. Projekt będzie trwał do wiosny 2024.


Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy
— finansowanie z Funduszy Norweskich.

Dział Krajowy Lokalny
Nika Rukavina. Performans "In the end it’s all about the money". Fot. Jakub Szafrański

Do koleżanek i kolegów, lubelskich animatorów kultury

Lublinianie na pewno dostaną dzięki temu kultury pod korek, jakby im jeszcze było mało. Ale koniec końców chodzi o pieniądze. Można o tym mówić śmiało.

Fot. ed. KP

Władza samorządowa nie może prowadzić swoich mediów

Obrona obecnego stanu rzeczy przez przedstawicieli organów samorządu lokalnego lub związki samorządów jest nadużywaniem prawa do wolności słowa w interesie utrzymania władzy, nawet kosztem potrzeb lokalnych społeczności.

Kraków. Fot. Mariusz Cieszewski/www.polska.pl

Koniec rządów Majchrowskiego w Krakowie. O jego fotel powalczy 9 kandydatów

Tegoroczna kampania w Krakowie jest wyjątkowa, ponieważ kandydaci zazwyczaj startują przeciwko urzędującemu prezydentowi. Tym razem jednak polityczna rozgrywka rzeczywiście kręci się wokół wizji przyszłości miasta.

Panorama Gdańska. Fot. Sylwester Ch./Flickr.com

Gdańsk. Lewicowo-prawicowa koalicja przeciwko obecnej prezydentce

Start koalicji Wspólna Droga łączącej Nową Lewicę, Polskę 2050 i ruchy miejskie ma pozwolić na przekroczenie progu realnego, wynoszącego podczas wyborów samorządowych w dużych miastach od 12 do 15 procent, który premiuje tylko dwa największe ugrupowania.

Fot. Gdynia Moje Miasto

Żyją w najszczęśliwszym mieście w Polsce, a narzekają

Za rosnący dług Gdyni odpowiadają m.in. pożyczki, które mają służyć pokrywaniu różnicy pomiędzy dochodami a wydatkami budżetu miejskiego i współfinansowanie realizacji inwestycji publicznych. Gorzej, jeśli pieniądze zostają wydane, a inwestycje niezrealizowane lub znacznie opóźnione.

Siedziba Polskiego Radia Regionalnej Rozgłośni w Katowicach. Fot. Adrian Tync/Wikimedia Commons

„Odpolitycznianie mediów”: lokalny samorząd chce kupić Radio Katowice

Na brak przestrzeni do politycznej autopromocji samorządowcy nie mogą narzekać: w 2021 roku w Polsce wydawanych było 728 tytułów niezależnych gazet lokalnych i 868 tytułów należących do samorządów.

Nocna panorama Warszawy. Fot. Radek Kucharski/Flickr.com CC BY 2.0 DEED

Sen o Warszawie koszmarem dla reszty Polski

Uczymy dzieci, że stolicą Polski jest Warszawa. Zapominamy jednak dodać, że jest nie tylko miastem, ale również Słońcem, wokół którego kręci się reszta państwa.

Samos w Grecji. Fot. Bonum Vinum/Flickr.com

Dział Krajowy Lokalny: Przez węch do sedna, czyli o zmyśle, którego utrata odbiera nam świat

Jak utrata węchu zmienia nasz ogląd świata? Czym jest ten subtelny zmysł? I jakie ma dla nas znaczenie?

Zbigniew Ziobro. Fot. Przemysław Stefaniak

Dział Krajowy Lokalny: Ziobro upolitycznił prokuraturę? Problem leży gdzie indziej

W sierpniu tego roku Sejm przyjął zmiany w prawie, które znacząco odmienią kierownictwo w polskiej prokuraturze. O problemach, które nękają polską prokuraturę, z dr Jackiem Sokołowskim, radcą prawnym i ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, rozmawia Stanisław Skrzypek.

Łukasz Litewka. Fot. Dziennik Metropolii/Youtube.com

Wydziarany pan od piesków i zbiórek nową ikoną lewicy?

Kampania wyborcza Łukasza Litewki przypomina odcinek „South Parku”, w którym dzieci chciały tworzyć szkolne wiadomości, ale ich odbiorcy – zamiast newsów ze świata – woleli oglądać filmiki ze słodkimi pieskami.

Parada Kół Gospodyń Wiejskich w Opocznie. Fot. Mateusz Włodarczyk/MRiPS/Flickr.com

Czy koła gospodyń wiejskich poprą w wyborach Prawo i Sprawiedliwość?

Za pieniądze władza chce kupić ludzi. W tym przypadku za garnki, patelnie i maszyny do waty cukrowej. Jeśli frekwencja będzie wysoka, koła gospodyń wiejskich mogą dostać kolejne tysiące złotych. Na szczęście głosowanie jest tajne. Kobiety zagłosują, na kogo zechcą.

Manifestacja Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. Fot. Jakub Szafrański

Dział Krajowy Lokalny: Polska edukacja stoi nad przepaścią. Czy programy wyborcze poprawią sytuację?

Propozycje likwidacji zadań domowych (w klasach I-III) i zwiększenia dyżurów nauczycielskich, mających rozwiązać „patologię korepetycji”, nic nie zmienią, gdyż rodzice zwracają się do korepetytorów właśnie dlatego, że szkoła nie jest w stanie stawić czoła trudnościom uczniów

Fot. Jan Szewczyk

Dział Krajowy Lokalny: Jadąc przez puszczę, nie szukamy wzrokiem żubrów, szukamy ludzi

Trzeba mówić o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej i braku rozwiązań systemowych wobec osób uchodźczych w Polsce.

Nadia Oleszczuk-Zygmuntowska. Fot. instagram.com/nadjaoleszczuk

Dział Krajowy Lokalny: Pokażmy, że możemy zmieniać politykę od środka

O czym młodzi chcą rozmawiać na ulicach? Jak powinna wyglądać praca posłanki? Czy młodzi powinni przyjmować słabe miejsca na listach wyborczych? Kandydatkę KO Nadią Oleszczuk-Zygmuntowską pyta Paula Wasiluk.

Nocne niebo w okolicach Łodzi. Fot. Adam Mirowski/Flickr.com

Dla zanieczyszczenia świetlnego „pstryk” nigdy nie następuje

Rozmawiamy z Piotrem Nawalkowskim, twórcą pierwszego w Polsce czynnego obszaru ochrony ciemnego nieba, redaktorem portalu ciemneniebo.pl.

Fot. Jakub Szafrański

Za prawa pracowników warto umierać [polemika]

Kuba Majmurek pyta, czy warto umierać za wolne niedziele. Nie ma takiej potrzeby, ale za co właściwie miałaby Lewica chcieć umierać, jeśli nie za prawa pracownicze?

Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki i Jarosław Kaczyński. Fot. Prawo i Sprawiedliwość

Sochaczew. Jak polityka ogólnopolska wpływa na lokalne działania społeczne

Nieprzypadkowo PiS ruszył w ubiegłym roku ze swoim cyklem wydarzeń „prekampanijnych” akurat w niewielkim Sochaczewie.

Fot. Tim Doerfler/Unsplash

Dział Krajowy Lokalny: W Polsce samotność ma twarz seniora. Empatia dla starszych potrzebna od zaraz

Dziś samotność w Polsce ma głównie twarz seniora. I nie są to tylko i wyłącznie stereotypowe bezdzietne starsze panie w bloku, którym zdrowie nie pozwala już wychodzić na zewnątrz.

Marsz Równości w Lublinie

Nie wspominajmy o pedałach

Być może paliwo, którym było szczucie na gejów i lesbijki, chwilowo się wyczerpało, jednak etap szeroko zakrojonego transfobicznego dyskursu mamy moim zdaniem dopiero przed sobą.

Projekt bez nazwy

Nie jest mi przykro, że jestem głuchy [rozmowa]

Nie przypominam sobie, by na przestrzeni lat w polskim serialu czy reality show występował jakiś Głuchy. A Głuchy gej? Zapomnij.

Tradycyjna wiecha na budowie apartamentowca w Gdańsku. Fot. Jakub Szafrański

Gdańsk dla wszystkich (deweloperów). Co mogło pójść nie tak?

Większość rankingów pokazała, że Gdańsk, zaraz po Warszawie, był w 2022 roku najdroższym miastem w Polsce pod względem cen nieruchomości i ich utrzymania. Za zyskami deweloperów nie poszła jednak poprawa jakości życia w południowej części miasta.

Fot. magro_kr/Flickr.com

Dokąd zabierze mnie nadjeżdżający autobus? Nie wiem, niedowidzę

Budowanie społeczeństwa obywatelskiego zaczyna się od kwestii pozornie błahych, jak syntezator czytający nazwę linii autobusu i informujący o kierunku jazdy.

Zakłady firmy Wipasz w Kole. Fot. Kolanin/Wikimedia Commons

Polska będzie kurnikiem Europy? Mieszkańcy gmin są bezsilni

Przed kamerami występuje nie rolnik, który zamierza postawić kurniki, tylko przedstawiciele firmy Wipasz.

Fot. Sigmund/Unsplash

Kto zdelegalizuje media samorządowe? PiS zabiera się za relikt z lat 90.

Opozycja udawała, że tematu nie ma, bo jego nagłośnienie uderzyłoby we wszystkich. PiS temat poruszył, ale uderza tylko w opozycję. Na czym polegają patologie mediów samorządowych?

Fot. Sigmund/Unsplash

Po co komu Dział Krajowy Lokalny?

Gdyby czerpać wiedzę o Polsce z działów krajowych największych mediów, można by mylnie uznać, że nasz kraj składa się głównie z parlamentu i dróg, na których dochodzi do wypadków.

Praca kreatywna praca prekarna

Spięcie otwiera program współpracy medialnej Dział Krajowy Lokalny [rekrutacja]

Pięć redakcji Spięcia zaprasza lokalne dziennikarki i dziennikarzy do współpracy. Trzydniowe seminarium i roczny program wsparcia. Dołącz do nas!

Zamknij