Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Ku nowej konstytucji: od Norbiego do Negriego
Gdy przestaniemy wierzyć w „świętość” pracy, powstanie nowa, globalna klasa wyzwolonych.Tomasz KozakJeszcze kilka lat temu dochód podstawowy mógł być marzeniem. Dzisiaj jest koniecznością.
Kiedy w 2020 roku do Kenii dotarła pandemia badacze postanowili dowiedzieć się, czy BDP pomaga mieszkańcom przetrwać kryzys.
Gwarancja zatrudnienia to żaden socjalizm. Może się za to zmienić w przymus pracy
Tak, państwo ma zapisany w konstytucji obowiązek dążyć do pełnego zatrudnienia. Nie, gwarancja zatrudnienia nie jest właściwą drogą.Piotr WójcikW XXI w. tworzenie publicznych korpusów pracy jest archaiczne. A tym bardziej przymuszanie ludzi do pracy sprzecznej z ich potencjałem.
Wbrew obawom dochód podstawowy nie znosi państwa opiekuńczego. Przeciwnie: pozwala żądać od państwa lepszych usług publicznych, a od pracodawców – godnych wynagrodzeń.
Bogaci mogą znaleźć sposób na odizolowanie się od negatywnych skutków skażonego powietrza, brudnej wody, niszczenia miejsc zielonych itd.
Twierdząc, że dochód podstawowy oznacza likwidację państwa opiekuńczego, autorzy dzielą się swoimi uprzedzeniami, lękami i fantazjami niezwiązanymi z naukowym oglądem świata.
Przyszła pandemia, a wraz z nią ożywienie debaty o bezwarunkowym dochodzie podstawowym. Mówi się o zaletach tego rozwiązania. Wymieńmy więc też wady.
Pora na uzupełnienie dochodów do kwoty 1500 zł dla wszystkich osób, które miesięcznie uzyskują niższą kwotę ze wszystkich źródeł.
W mieście Maricá, znajdującym się godzinę drogi od Rio de Janeiro, wprowadzono pół roku temu Obywatelski Dochód Podstawowy. Czego już nas nauczył ten esperyment?
Postęp społeczny dokonuje się wtedy, gdy uznajemy, że takie obszary jak opieka zdrowotna czy edukacja są zbyt ważne, by pozostawić je rynkowi.
Powszechne usługi podstawowe mają wiele zalet, ale w odróżnieniu od dochodu podstawowego nie oferują ani wolności, ani fundamentalnego bezpieczeństwa.
Guy Standing postuluje Fundusz Dobra Wspólnego: podatek od prywatnych zysków czerpanych z eksploatacji tego, co wspólne – zasobów naturalnych naszej planety.
Nie chcę wykonywać bezsensownej, wyczerpującej, do tego nisko płatnej pracy – i nie mam zamiaru się tego wstydzić.
Świat bez granic, biedy, nierówności, bez pracoholizmu…. Toż to utopia!
Lepszy efekt osiągniemy, jeśli odsuniemy na bok całą biurokrację i bez zbędnych pytań zapewnimy wszystkim środki niezbędne do przetrwania.
Automatyzacja pracy i roboty wypierające ludzi z kolejnych obszarów życia są zagrożeniem nie tylko w science fiction.
W kwestii pomysłów na przyszłość lewica skapitulowała, a teraz musi odzyskać dawną pozycję – Jakub Dymek rozmawia z Nickiem Srnickiem.
Bezwarunkowy dochód gwarantowany cieszy się dziś w lewicowej bańce zaskakująco dobrym wizerunkiem, z kolei gwarancja zatrudnienia – wyjątkowo złym. Czemu?
Bezwarunkowy dochód podstawowy jest dla wszystkich dorosłych, niezależnie od tego z kim sypiają lub kogo utrzymują.
Poznaj pomysł, dzięki któremu zyskuje 80 procent społeczeństwa.
To już ostatni moment, żeby podpisać obywatelską inicjatywę w tej sprawie.
Najpóźniej w roku 2019 zdecydują w referendum, czy każdy mieszkaniec Szwajcarii będzie dostawał 2,5 tys. franków.
Dyskusja o minimalnym dochodzie gwarantowanym dotknęłaby kwestii fundamentalnej – uznania praw socjalnych za prawa człowieka.
Feministyczne debaty o świadczeniu pieniężnym dla wszystkich omawia Agata Młodawska.
Często traktuje się go jak oderwany od rzeczywistości pomysł, tymczasem już teraz wiele rozwiązań realizuję tę logikę – mówi Ryszard Szarfenberg.
Czym jest dochód obywatelski? Jak mógłby działać? Jakie problemy społeczne i gospodarcze byłby w stanie rozwiązać? Otwieramy debatę.