Świat

Z Syrii uciekło już milion dzieci

Konieczne jest podjęcie bardziej intensywnych wysiłków w celu rozwiązania kryzysu w Syrii metodami politycznymi. Komunikat UNHCR i UNICEF.

W czasie trwającej już ponad dwa lata wojny w Syrii liczba dzieci, które musiały opuścić swój kraj jako uchodźcy, właśnie przekroczyła milion. „Wśród miliona małych uchodźców to dziecko jest kimś więcej niż tylko kolejnym numerem”, mówi Dyrektor Generalny UNICEF Anthony Lake. „To realne dziecko, któremu odebrano dom, może nawet rodzinę, i które doświadczyło horroru dla nas zupełnie niewyobrażalnego”. „Odpowiedzialność za tę sytuację spada na nas wszystkich. Podczas gdy robimy co w naszej mocy, żeby złagodzić cierpienia tych, których dotknęła wojna, społeczność międzynarodowa zawiodła to dziecko. Zatrzymajmy się na chwilę i zadajmy sobie pytanie, jak to jest możliwe, że sumienie pozwala nam odwracać się plecami od syryjskich dzieci”, dodał Lake.

„Tu chodzi o ni mniej, ni więcej jak o przetrwanie i dobrobyt całego pokolenia niewinnych istot”, powiedział Wysoki Komisarz UNHCR António Guterres. „Syryjskie dzieci tracą dach nad głową, rodzinę i przyszłość. Nawet jeśli uda im się schronić poza granicami swojego kraju, są w depresji po ciężkich przeżyciach i potrzebują nadziei”.

Według UNICEF i UNHCR dzieci stanowią połowę wszystkich osób, które uciekły przed wojną w Syrii.

Większość uciekła do Libanu, Jordanii, Turcji, Iraku i Egiptu. Ale coraz częściej Syryjczycy wybierają północną Afrykę i Europę. Z najnowszych danych wynika, że 768 tysięcy syryjskich dzieci uchodźców ma mniej niż 11 lat. Według Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka konflikt w Syrii kosztował życie około 7 tysięcy dzieci. UNHCR i UNICEF szacują, że ponad dwa miliony dzieci zostało wewnętrznie przesiedlonych na terenie Syrii.

Fizyczne wycieńczenie, strach, stres i trauma doświadczane przez tak wielką liczbę dzieci to zaledwie część problemu. Obie agencje ONZ podkreślają, że dzieci uchodźcy są narażone na przymusową pracę, aranżowane małżeństwa, przemoc seksualną czy handel ludźmi. Ponad 3,5 tysiąca dzieci dotarło z Syrii do Jordanii, Libanu i Iraku bez opieki albo oddzielone od swoich rodzin.

W największej operacji humanitarnej w swoich dziejach UNHCR i UNICEF mobilizują wsparcie dla milionów rodzin i dzieci w potrzebie. Ponad 1,3 miliona dzieci w krajach sąsiednich zostało w tym roku zaszczepionych przeciwko ospie dzięki wsparciu UNICEF i organizacji partnerskich. Prawie 167 tysiącom dzieci udzielono wsparcia psychologicznego, ponad 118 tysiącom zapewniono dostęp do edukacji w szkołach czy poza nimi, a ponad 222 tysiącom jest dostarczana woda pitna.

UNHCR zarejestrowało milion dzieci, dzięki czemu mają one tożsamość. Agencja pomaga również w wydawaniu aktów urodzenia dzieciom, które przyszły na świat na wygnaniu. Dzięki temu nie są one bezpaństwowcami. UNHCR zapewnia również wszystkim rodzinom i dzieciom bezpieczne schronienie.

Na walkę z syryjskim kryzysem potrzeba ponad miliarda dolarów – z czego najwięcej na edukację i opiekę zdrowotną dla dzieci. Więcej środków powinno trafić także poprawę systemu wspierania szczególnie wrażliwych grup dzieci uchodźców.

Ale samo zwiększenie funduszy nie wystarczy do uporania się z problemem. Konieczne jest podjęcie bardziej intensywnych wysiłków w celu rozwiązania kryzysu w Syrii metodami politycznymi.

Strony konfliktu muszą zaprzestać ataków na ludność cywilną i rekrutować dzieci. Dzieciom i ich rodzinom natomiast należy zapewnić bezpieczną możliwość wyjazdu z Syrii. Ci, którzy nie spełnią tych zobowiązań, będą w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego uznani za winnych zaniechań.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij