UE

Fot. A. Yaren Köse/Youtube.com

Rozdają mydło, leczą i uczą dzieci. O samoorganizacji uchodźców

Samoorganizacja w kryzysie przynosi lepsze efekty niż narzucanie rozwiązań z zewnątrz. Jednak do organizacji zarządzanych lokalnie wciąż trafia mniej niż 1 proc. światowych środków.Marta Górczyńska
Fot. Jeanne Menjoulet/Flickr.com

Unia ugięła się pod ciężarem cynizmu Kaczyńskiego, Babiša i Orbána

A do tego jeszcze Morawiecki wytarł sobie buzię… Białorusinami. Komentarz Kai Puto.

Uchodźcy jak powódź albo natarcie wrogich armii. Język w służbie nieludzkiej polityki

O uchodźcach mówi się jak o klęsce żywiołowej: „fala zalewa Europę”. A na infografikach szlaki migracyjne to czerwone strzałki, jak na wojennych mapach.Ula Idzikowska

Moria to nasza sprawa

Pożary w obozie Moria nie są nieszczęśliwym wypadkiem. To konsekwencja okrutnej, lekkomyślnej polityki – także polskiej.Aleksandra Fertlińska

Keller: Młodych nie słychać

Rzadko są zorganizowani w związkach zawodowych i często nie są zaangażowani politycznie. Ich głos się nie przebija – mówi Ska Keller, europosłanka.

Ryszko: Ulica Tramwajowa

Zanim Helen zdąży się przyzwyczaić do twarzy mieszkających tu ludzi, przed ich domami pojawiają się tabliczki z informacją, że właśnie zostały sprzedane albo czekają na wynajęcie.

Tubylewicz: Na północy tęczowo

W tym roku tęczowe flagi zawisły też w sztokholmskiej synagodze. Tutejszy rabin, David Lazar, kiedyś ortodoks, mówi dziś o sobie, że jest feministą i aktywistą queer.

Z romskiego getta do Europarlamentu

Dwudziestokilkulatkowie po studiach nie ukrywają, że zdobycie wykształcenia i próba przełamania stereotypu Cygana-analfabety wymagały od nich wiele wysiłku.

Gdula: Nędza euroentuzjazmu

Pokolenie ’68 wciąż promuje wspólnotowość, lekko przeskakując nad pytaniami o konflikt interesów, kapitalizm i jego powiązania z architekturą UE.