Świat

Furia hiszpańskiego nacjonalizmu

Angielski nacjonalizm spuszczony ze smyczy przez brexit to nie to samo, co nacjonalizm hiszpański wywołany kryzysem katalońskim. Jeszcze nie. Ignasi Bernat, David Whyte

Premier Sánchez: Katalonio, Hiszpanio, Europo – lepiej razem niż osobno!

Tekst premiera Pedro Sáncheza, którego partia PSOE zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych i zmierza do utworzenia rządu koalicyjnego z Podemos.Pedro Sánchez

Amerykańscy antykomuniści odkryli: 70% milenialsów woli socjalizm

15 milionów osób w wieku od 25 do 34 lat ma dziś do spłacenia kredyty studenckie na sumę 497 miliardów dolarów.Julia Conley

Uchodźcy na krawędzi Europy. Jak polska polityka sięga greckich wysp

Jeśli nie można usunąć z wyspy uchodźców, można usunąć organizacje pomocowe – wtedy uchodźcy znikną sami. A Polska nadal odmawia ich przyjęcia.Aleksandra Fertlińska

Co możemy jeszcze zrobić? Wyginąć

Jestem pewien, że jeszcze za naszego życia zobaczymy katastrofę. Pozostaje nam opłakiwać umierający świat − pisze Jaś Kapela.

Wolność mediów w Europie Środkowej stacza się na dno

Opłakany stan wolności mediów na Węgrzech to dopiero początek. Podobne modele i praktyki przechwytywania mediów mnożą się obecnie w Europie Środkowej i Wschodniej.

Kongresmenka Ilhan Omar

Ilhan Omar: imigrantka w Kongresie

Urodziła się w Somalii, wychowała w Minnesocie. Nosi hidżab, mówi z akcentem i walczy o prawa kobiet. Nie może kandydować do Białego Domu, ale mogła zostać kongresmenką.

Prasa uczy się na błędach

Sukces wielu demokracji na świecie wziął się między innymi z tego, że pozwalano prasie eksperymentować, popełniać błędy i uczyć się na nich.

Julian Assange, Fot.Espen Moe, CC

Ellsberg: Assange zostanie ukarany dla przykładu

Chodzi o wsadzenie za kratki kogoś, kto opublikował informacje obciążające poprzednie amerykańskie rządy, oraz o to, by zniechęcić innych do pójścia w jego ślady.

Odbudować kraj i nie wdepnąć na minę

Użycie min lądowych i improwizowanych ładunków wybuchowych rośnie w alarmującym tempie, a co za tym idzie – rośnie liczba rannych i śmiertelnych ofiar ich wybuchów.

Lewica (o włos) wygrywa z PiS-em w Europie

Eurowybory umacniają nowy podział Europy na wielkomiejskie, progresywne i silnie sfeminizowane mieszczaństwo i nacjonalizujący prekariat z mniejszych ośrodków.