Świat

Michael Walzer w Kijowie

Z okazji 10 urodzin Krytyki Politycznej w Kijowie wystąpił Michael Walzer. Wykład odbył się w nowej siedzibie Centrum Badań nad Kulturą Wizualną, znanego także jako klub KP w Kijowie.


Temat wykładu – Terroryzm i sprawiedliwa wojna – został wybrany nieprzypadkowo. Ukrainę coraz częściej nawiedza „widmo terroryzmu”. Seria wybuchów w Dnipropetrowsku 27 kwietnia tego roku pokazała, że ukraińska władza w przeddzień wyborów pragnie stosować „politykę strachu” wobec ukraińskich obywateli. Niezależnie od tego, czy ukraińskie służby specjalne były zaangażowane w organizację tych wybuchów, stały się one kolejnym pretekstem do ataku na ukraińską opozycję. Temat terroryzmu jest niezwykle ważny w Ukrainie również na lokalnym poziomie. Dwa dni przed wykładem Walzera zaatakowano wystawę fotografii Jewgenii Belorusets o życiu codziennym rodzin LGBT (to nie pierwszy atak na klub KP w Kijowie ze strony skrajnej prawicy).

W swoim wykładzie o terroryzmie Michael Walzer zastosował teorię sprawiedliwej wojny nie tylko do metod terrorystów ale też do ich długoterminowych celów. Walzer podkreślił, że terroryzm ma być odrzucony wraz z próbami „zrozumienia" lub „wybaczenia” sprawcom. Mówiąc o „walce z terroryzmem”, profesor zwrócił uwagę, że anty-terroryści nie powinni powtarzać zbrodni tych, przeciw komu walczą.

 

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Oleksij Radynski
Oleksij Radynski
Publicysta i filmowiec (Kijów)
Filmowiec dokumentalista, współzałożyciel Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie. W latach 2011-2014 redaktor ukraińskiej edycji pisma Krytyka Polityczna.
Zamknij