Świat

Michael Walzer w Kijowie

Z okazji 10 urodzin Krytyki Politycznej w Kijowie wystąpił Michael Walzer. Wykład odbył się w nowej siedzibie Centrum Badań nad Kulturą Wizualną, znanego także jako klub KP w Kijowie.


Temat wykładu – Terroryzm i sprawiedliwa wojna – został wybrany nieprzypadkowo. Ukrainę coraz częściej nawiedza „widmo terroryzmu”. Seria wybuchów w Dnipropetrowsku 27 kwietnia tego roku pokazała, że ukraińska władza w przeddzień wyborów pragnie stosować „politykę strachu” wobec ukraińskich obywateli. Niezależnie od tego, czy ukraińskie służby specjalne były zaangażowane w organizację tych wybuchów, stały się one kolejnym pretekstem do ataku na ukraińską opozycję. Temat terroryzmu jest niezwykle ważny w Ukrainie również na lokalnym poziomie. Dwa dni przed wykładem Walzera zaatakowano wystawę fotografii Jewgenii Belorusets o życiu codziennym rodzin LGBT (to nie pierwszy atak na klub KP w Kijowie ze strony skrajnej prawicy).

W swoim wykładzie o terroryzmie Michael Walzer zastosował teorię sprawiedliwej wojny nie tylko do metod terrorystów ale też do ich długoterminowych celów. Walzer podkreślił, że terroryzm ma być odrzucony wraz z próbami „zrozumienia" lub „wybaczenia” sprawcom. Mówiąc o „walce z terroryzmem”, profesor zwrócił uwagę, że anty-terroryści nie powinni powtarzać zbrodni tych, przeciw komu walczą.

 

 

 

Bio

Oleksij Radynski

| Publicysta i filmowiec (Kijów)
Filmowiec dokumentalista, członek zespołu Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie. W latach 2011-2014 redaktor ukraińskiej edycji pisma Krytyka Polityczna.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.