Świat

EURO 2020: Reprezentacja Ukrainy z Krymem na koszulce. Rosja oburzona

Koszulki zostały już przyjęte przez UEFA i są zgodne z „obowiązującymi zasadami”.

Andrij Pawełko, prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej, w niedzielę 6 czerwca zaprezentował w social mediach koszulki, w jakich grać będzie ukraińska reprezentacja podczas Euro.

Rosja natychmiast zareagowała oburzeniem. Dlaczego? Bo na koszulkach widnieje kontur Ukrainy sprzed aneksji w 2014 r., razem z Krymem oraz dwiema separatystycznymi republikami: Doniecką i Ługańską. A także hasła: „Chwała Ukrainie!” i „Bohaterom chwała!”.

W poście Andrij Pawełko napisał, że niepodzielna ojczyzna z Krymem, Donieckiem i Ługańskiem, miastami: Dniepropietrowskiem, Lwowem i Odessą, jest symbolem drogim sercu każdego Ukraińca, który „na zawołanie «Chwała Ukrainie!» odpowiada «Bohaterom chwała!»”.

Koszulka ma dodać sił zawodnikom. Zdaniem Pawełki wspierać ich będzie cała Ukraina, „od Sewastopola i Symferopola po Kijów, od Doniecka i Ługańska po Użhorod”.

Національна збірна Україна виступатиме на Євро-2020 в новій — особливій формі. Головним її атрибутом стане оберіг і…

Posted by Andrii Pavelko on Sunday, June 6, 2021

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa komentuje, że w języku rosyjskim jest prosty termin, którym można opisać ukraiński zabieg: oszustwo. Przeprowadziła też analizę zawołania „Chwała Ukrainie!”, dowodząc, nie ma w niej odniesień do dziedzictwa Kozaków, za to pobrzmiewają okrzyki nacjonalistów UPA i… nazistów.

Украинская футбольная команда на своей форме присоединила территорию Украины к российскому Крыму. Объяснение такое же…

Posted by Maria Zakharova on Sunday, June 6, 2021

Rosyjski parlamentarzysta Dmitrij Swiszczew stwierdził, że koszulki są całkowicie niestosowne, i wezwał UEFA do reakcji.

Jednak w oświadczeniu dla BBC organ zarządzający piłką nożną UEFA oznajmił, że koszulki reprezentacji Ukrainy, a także wszystkich innych drużyn już zostały przyjęte przez UEFA i są zgodne z obowiązującymi zasadami.

W połowie kwietnia Rosja zgromadziła potężne siły wojskowe na granicy z Ukrainą, eskalując napięcie między oboma państwami i koncentrując uwagę całej Europy. W operacji wzięło udział lotnictwo, artyleria, wyrzutnie rakiet i komandosi.

Przesunięte o rok z powodu pandemii COVID-19 mistrzostwa Europy EURO 2020 rozpoczynają się 11 czerwca. Mecze będą rozgrywane na stadionach w Sewilli, Petersburgu, Budapeszcie, Bukareszcie, Monachium, Londynie, Baku, Kopenhadze, Amsterdamie, Rzymie i Glasgow.

Ukraina zagra w grupie z Austrią, Macedonią Północną i Holandią. Rosja z Belgią, Finlandią i Danią.

Źródło: BBC

Jak Ukraińcy, Polacy i Niemcy patrzą dziś na Rosję?

czytaj także

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px