Świat

EURO 2020: Reprezentacja Ukrainy z Krymem na koszulce. Rosja oburzona

Koszulki zostały już przyjęte przez UEFA i są zgodne z „obowiązującymi zasadami”.

Andrij Pawełko, prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej, w niedzielę 6 czerwca zaprezentował w social mediach koszulki, w jakich grać będzie ukraińska reprezentacja podczas Euro.

Rosja natychmiast zareagowała oburzeniem. Dlaczego? Bo na koszulkach widnieje kontur Ukrainy sprzed aneksji w 2014 r., razem z Krymem oraz dwiema separatystycznymi republikami: Doniecką i Ługańską. A także hasła: „Chwała Ukrainie!” i „Bohaterom chwała!”.

W poście Andrij Pawełko napisał, że niepodzielna ojczyzna z Krymem, Donieckiem i Ługańskiem, miastami: Dniepropietrowskiem, Lwowem i Odessą, jest symbolem drogim sercu każdego Ukraińca, który „na zawołanie «Chwała Ukrainie!» odpowiada «Bohaterom chwała!»”.

Koszulka ma dodać sił zawodnikom. Zdaniem Pawełki wspierać ich będzie cała Ukraina, „od Sewastopola i Symferopola po Kijów, od Doniecka i Ługańska po Użhorod”.

Національна збірна Україна виступатиме на Євро-2020 в новій — особливій формі. Головним її атрибутом стане оберіг і…

Posted by Andrii Pavelko on Sunday, June 6, 2021

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa komentuje, że w języku rosyjskim jest prosty termin, którym można opisać ukraiński zabieg: oszustwo. Przeprowadziła też analizę zawołania „Chwała Ukrainie!”, dowodząc, nie ma w niej odniesień do dziedzictwa Kozaków, za to pobrzmiewają okrzyki nacjonalistów UPA i… nazistów.

Украинская футбольная команда на своей форме присоединила территорию Украины к российскому Крыму. Объяснение такое же…

Posted by Maria Zakharova on Sunday, June 6, 2021

Rosyjski parlamentarzysta Dmitrij Swiszczew stwierdził, że koszulki są całkowicie niestosowne, i wezwał UEFA do reakcji.

Jednak w oświadczeniu dla BBC organ zarządzający piłką nożną UEFA oznajmił, że koszulki reprezentacji Ukrainy, a także wszystkich innych drużyn już zostały przyjęte przez UEFA i są zgodne z obowiązującymi zasadami.

W połowie kwietnia Rosja zgromadziła potężne siły wojskowe na granicy z Ukrainą, eskalując napięcie między oboma państwami i koncentrując uwagę całej Europy. W operacji wzięło udział lotnictwo, artyleria, wyrzutnie rakiet i komandosi.

Przesunięte o rok z powodu pandemii COVID-19 mistrzostwa Europy EURO 2020 rozpoczynają się 11 czerwca. Mecze będą rozgrywane na stadionach w Sewilli, Petersburgu, Budapeszcie, Bukareszcie, Monachium, Londynie, Baku, Kopenhadze, Amsterdamie, Rzymie i Glasgow.

Ukraina zagra w grupie z Austrią, Macedonią Północną i Holandią. Rosja z Belgią, Finlandią i Danią.

Źródło: BBC

Jak Ukraińcy, Polacy i Niemcy patrzą dziś na Rosję?

czytaj także

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij