Świat

Czytanie pomaga

Wchodzisz na stronę, wybierasz książkę, czytasz, odpowiadasz na parę pytań - a wygrane w ten sposób pieniądze przeznasz na wybrany cel charytatywny. O tym, jak Czesi zachęcają do czytania, pisze Vendula Czabak.

Jak Czesi zachęcają dzieci do czytania? Ostatnio bardzo popularna jest akcja „Czytanie pomaga”. We wrześniu dołączył do niej stutysięczny uczestnik. Jej celem jest połączenie radości czytania z radością pomagania.

Do akcji mogą przyłączyć się uczniowie szkół podstawowych i średnich. Wystarczy zarejestrować się na stronie projektu i wybrać książkę, którą ma się ochotę przeczytać. Potem odpowiada się na kilka pytań sprawdzających znajomość lektury i po zaliczeniu tego testu otrzymuje kredyt w wysokości pięćdziesięciu koron. Pieniądze może przeznaczyć na którąś z proponowanych akcji charytatywnych – w zeszłym roku wielką popularnością cieszyła się zbiórka pieniędzy na koniki dla niepełnosprawnych dzieci, w ciągu dwóch dni udało się zebrać 60 tysięcy koron. Można na przykład przekazać pieniądze na wózek inwalidzki dla Andrejki, psa przewodnika dla Patrika czy wsparcie programów dla rodzin zastępczych.

Cała akcja ruszyła w kwietniu 2011 roku. Do tej pory udało się zebrać 14 milionów koron na cele charytatywne. W poprzednim roku szkolnym dodatkową zachętą do udziału w akcji była nagroda dla klasy z największą liczbą przeczytanych książek przez jednego ucznia. Wygrała klasa z Hostinné (pięciotysięcznego miasteczka z okolic Trutnova) i w sierpniu wyjechała na tydzień na Majorkę.

Ambasadorem projektu jest znany aktor i scenarzysta Zdeněk Svěrák.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij