Świat

Anonimowa instagramerka ZAORAŁA fanów broni. ZOBACZ JAK

A gdyby tak każdego młodego mężczyznę, który chce kupić broń, potraktować tak, jak traktuje się każdą kobietę, która chce zrobić aborcję?

Jak mówiła w rozmowie z Paulina Januszewską dra Agnieszka Graff, „Stany Zjednoczone coraz wyraźniej przekształcają się w dwa państwa o dwóch różnych kulturach, które pozostają w bardzo ostrym konflikcie ze sobą”. Spodziewane podważenie wyroku w sprawie Roe vs Wade to zwiastun piekła dla kobiet, dla których aborcja stanie się trudniejsza niż kiedykolwiek przedtem. Jednocześnie kolejne, pochłaniające dziesiątki ofiar strzelaniny, takie jak ta w Buffalo czy w Teksasie, stają się przyczynkiem do dyskusji o „fundamentach amerykańskiej wolności”.

Graff: Na południu USA nie będzie drugiej Polski czy dawnej Irlandii, lecz Salwador

Temat posiadania broni w USA dociera również do Polski, gdzie internauci mogą godzinami teoretyzować o prawie do kupna pistoletu – na szczęście bez większych nadziei na to, że ich postulat zostanie zrealizowany.

Na ochłonięcie proponuję anonimowy post sprzed kilku lat, przez jakiś czas (błędnie) przypisywany dziennikarce i feministce Glorii Steinem:

„A gdyby tak każdego młodego mężczyznę, który chce kupić broń, potraktować tak, jak traktuje się każdą kobietę, która chce zrobić aborcję? Na początek obowiązkowe 48 godzin na przemyślenie decyzji, potem zgoda od rodziców i informacja od lekarza potwierdzająca, że młody mężczyzna rozumie, co chce zrobić. I jeszcze konieczność obejrzenia filmu, który przedstawia efekty strzelaniny. No i USG dupy (na wszelki wypadek).

Zamknijmy niemal wszystkie sklepy z bronią i zostawmy po jednym w każdym stanie. Niech młody mężczyzna przejedzie setki mil w drodze do tego jednego sklepu, weźmie dzień wolny w pracy, spędzi noc w obcym mieście tylko po to, żeby kupić strzelbę. Niech wchodzi do sklepu otoczony ludźmi trzymającymi zdjęcia najbliższych, którzy zostali zastrzeleni, ludźmi wykrzykującymi, że jest mordercą, i błagającymi go, żeby nie kupował broni.

Więcej sensu ma taka procedura w przypadku młodych mężczyzn i broni niż kobiet i ich zdrowia, prawda? Bo wiecie, żadna kobieta, która zrobiła aborcję, nie zabiła kilkunastu osób w kilka minut, prawda?”.

Prawda?

Rasistowskie korzenie zakazu aborcji

Konserwatywna mniejszość szykuje kobietom piekło – i nie tylko im

Do czego chce strzelać Konfederacja?

Święte prawo do strzelania

czytaj także

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij