Od redakcji

„Pokolenie ‘89” i „Praca bez sensu” z nagrodami Economicus 2020!

W kategorii Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną drugie miejsce zajęło „Pokolenie ’89” Jakuba Sawulskiego, a w kategorii Najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski laureatką pierwszego miejsca została „Praca bez sensu” Davida Graebera, w tłumaczeniu Mikołaja Denderskiego.

Z radością informujemy, że dwie z książek Wydawnictwa Krytyki Politycznej otrzymały nagrodę Economicus dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych.

W kategorii Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną drugie miejsce zajęła książka Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji Jakuba Sawulskiego.

Pokolenie ‘89 jest ważnym głosem w debacie o minionym trzydziestoleciu. Jego siłą jest mocna argumentacja ekonomiczna podparta solidnymi faktami. Jakub Sawulski to autor, którego warto i czytać, i słuchać. Bo krytyka przemian to dla niego punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Bo skoro nie tak, jak było, to którędy? Czy po 30 cielęcych latach III RP przyjdzie 30 lat dojrzałych? Gra o dużą stawkę dopiero się więc rozpoczyna” – napisano o książce w uzasadnieniu nominacji.

W kategorii Najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski laureatką pierwszego miejsca została Praca bez sensu Davida Graebera, w tłumaczeniu Mikołaja Denderskiego.

„Ostatnia książka zmarłego jesienią ubiegłego roku amerykańsko-brytyjskiego antropologa. David Graeber – podobnie jak choćby w wydanym kilka lat temu Długu – ponownie trafnie opisał rzeczywistość. Pokazał, że we współczesnym kapitalizmie bardzo wiele ludzkich zajęć to zwyczajne bullshit jobs. Nierzadko są niezbyt dobrze płatne, nie dają satysfakcji, nie są społecznie użyteczne, a czasem wręcz szkodzą interesom ogółu. To właśnie tytułowe prace bez sensu – choć można Graeberowską frazę przetłumaczyć dużo mocniej” – czytamy o książce w uzasadnieniu nominacji.

Gratulujemy Jakubowi Sawulskiemu i Mikołajowi Denderskiemu. Ciepło wspominamy Davida Graebera.

„Dziennik Gazeta Prawna” już po raz dziesiąty wyróżnił najlepsze książki ekonomiczno-biznesowe na polskim rynku. W redakcji trwa liczenie, które to już nagrody Economicus dla Wydawnictwa Krytyki Politycznej, trochę ich było.

Polecamy fragment książki Davida Graebera:

Graeber: Praca bez sensu, praca bez wartości

czytaj także

Polecamy też rozmowę z Jakubem Sawulskim:

Dzisiejsi dwudziestolatkowie nie będą mogli nawet wyemigrować, bo nie będzie dokąd

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij