Od redakcji

„Pokolenie ‘89” i „Praca bez sensu” z nagrodami Economicus 2020!

W kategorii Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną drugie miejsce zajęło „Pokolenie ’89” Jakuba Sawulskiego, a w kategorii Najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski laureatką pierwszego miejsca została „Praca bez sensu” Davida Graebera, w tłumaczeniu Mikołaja Denderskiego.

Z radością informujemy, że dwie z książek Wydawnictwa Krytyki Politycznej otrzymały nagrodę Economicus dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych.

W kategorii Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną drugie miejsce zajęła książka Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji Jakuba Sawulskiego.

Pokolenie ‘89 jest ważnym głosem w debacie o minionym trzydziestoleciu. Jego siłą jest mocna argumentacja ekonomiczna podparta solidnymi faktami. Jakub Sawulski to autor, którego warto i czytać, i słuchać. Bo krytyka przemian to dla niego punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Bo skoro nie tak, jak było, to którędy? Czy po 30 cielęcych latach III RP przyjdzie 30 lat dojrzałych? Gra o dużą stawkę dopiero się więc rozpoczyna” – napisano o książce w uzasadnieniu nominacji.

W kategorii Najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski laureatką pierwszego miejsca została Praca bez sensu Davida Graebera, w tłumaczeniu Mikołaja Denderskiego.

„Ostatnia książka zmarłego jesienią ubiegłego roku amerykańsko-brytyjskiego antropologa. David Graeber – podobnie jak choćby w wydanym kilka lat temu Długu – ponownie trafnie opisał rzeczywistość. Pokazał, że we współczesnym kapitalizmie bardzo wiele ludzkich zajęć to zwyczajne bullshit jobs. Nierzadko są niezbyt dobrze płatne, nie dają satysfakcji, nie są społecznie użyteczne, a czasem wręcz szkodzą interesom ogółu. To właśnie tytułowe prace bez sensu – choć można Graeberowską frazę przetłumaczyć dużo mocniej” – czytamy o książce w uzasadnieniu nominacji.

Gratulujemy Jakubowi Sawulskiemu i Mikołajowi Denderskiemu. Ciepło wspominamy Davida Graebera.

„Dziennik Gazeta Prawna” już po raz dziesiąty wyróżnił najlepsze książki ekonomiczno-biznesowe na polskim rynku. W redakcji trwa liczenie, które to już nagrody Economicus dla Wydawnictwa Krytyki Politycznej, trochę ich było.

Polecamy fragment książki Davida Graebera:

Graeber: Praca bez sensu, praca bez wartości

czytaj także

Polecamy też rozmowę z Jakubem Sawulskim:

Dzisiejsi dwudziestolatkowie nie będą mogli nawet wyemigrować, bo nie będzie dokąd

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij