Od redakcji

Paulina Januszewska nominowana do Pióra Nadziei Amnesty International

Gratulujemy Paulinie docenienia jej dziennikarskich wysiłków na rzecz praw człowieka. To nie pierwsze wyróżnienie, które przypadło jej w udziale.

Paulina Januszewska, dziennikarka Krytyki Politycznej i autorka wydanej w maju 2024 roku przez nasze wydawnictwo książki Gównodziennikarstwo. Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle? – została nominowana do Pióra Nadziei 2024.

Zachęcamy do oddania swojego głosu na jej kandydaturę.

Możecie zrobić to pod tym linkiem! 

Paulina jest absolwentką rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Z Krytyką Polityczną związała się w 2019 roku. W swoich tekstach porusza głównie wątki związane z feminizmem i prawami kobiet, klimatem oraz rozmaitymi patologiami późnego kapitalizmu.

W ubiegłym roku pisała m.in. o relacji między powodzią w Polsce a postępującymi zmianami klimatycznymi (rozmawiając z prof. Zbigniewem Karaczunem czy Janem Mencwelem), wspierała postulat zapewnienia przez państwo asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami, zabierała głos w sprawie aktywistek klimatycznych, przemocy na granicy polsko-białoruskiej oraz molestowania i mobbingu w miejscu pracy.

Januszewska: Przestańcie mi Gniazdo prześladować!

Molestowanie i mobbing uchodzą sprawcom na sucho

Kolejna ofiara postrzału na granicy. Kto pociągnął za spust?

Jest autorką cyklu tekstów dotyczących ochrony kobiet przed przemocą, przygotowanego po gwałcie i zabójstwie 25-letniej Lizy z Białorusi. Pisze także o kulturze i popkulturze i prowadziła podcast Krytyki Politycznej Nie ma przyszłości bez równości.

Gratulujemy Paulinie docenienia jej dziennikarskich wysiłków na rzecz praw człowieka. To nie pierwsze wyróżnienie, które przypadło jej w udziale – za artykuł A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys otrzymała nagrodę specjalną w konkursie Dziennikarze dla klimatu, a reportaż Już żadnej z nas nie zawstydzicie! Przyniósł jej nominację w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją”, skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy.

Nagroda Pióro Nadziei przyznawana jest przez Amnesty International od 2002 roku jako wyróżnienie dla osoby, która swoją pracą medialną w Polsce przyczynia się do pozytywnej zmiany na rzecz praw człowieka.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij