Karol Tymiński – działający na scenie międzynarodowej choreograf i performer rezydujący w Berlinie. Poza Polską miał okazję pracować na scenach w Wiedniu, Nowym Jorku, Rejkjaviku, Singapurze, Sidney, Tokyo, Paryżu, Zagrzebiu, Istambule, Berlinie i wielu innych. Jego sceniczne prace odchodzą od formalnego podejścia do tańca na rzecz eksploracji anatomii ludzkiego ciała, które przez to staje się zarówno tematem, jak i źródłem ruchu. Jego brutalistyczny taniec, którego nazwę Tymiński zapożycza od stylu architektonicznego, oscyluje pomiędzy pracą fizyczną a rytuałem. Ciało, prezentowane przez Tymińskiego raczej jako materia niż w pełni ukształtowana jednostka, jest próbą odarcia performera z kulturowo narzuconych schematów, poszukiwaniem nieskończonej ilości form jaką podmiot może przybrać. Obecnie Tymiński rozwija pojęcie między-materialnej erotyki, którą rozumie jako artystyczny środek podważający normatywizujące wytyczne społecznego obcowania.

Wśród prac Tymińskiego znajdują się między innymi „Water Sports”, „Church at Non-Divine”, „This is a musical” (jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2015 według dwutygodnik.pl), „Liminal” (na liście najlepszych tanecznych spektakli w Islandii w roku 2015 według Morgunbladid), „ Beep” („jedna z najbardziej ekscytujących i radykalnych prac tanecznych ostatnich lat”, Der Standard Austria).

 

Autorka portretu: Katarzyna Szugajew


*

Praca powstała jako część programu „mikrozamówienia” realizowanego przez Jasną 10: Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej.

Kurator: Wojtek Zrałek-Kossakowski

Kontakt:

ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa
(+48) 518 017 919

Jasna 10: Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej realizuje działania w ramach programu “Centrum Jasna” finansowanego przez Urząd m.st. Warszawy.