Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już wczoraj. W tym tygodniu newsletter przygotowała Michał Sutowski. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.
*
Wirus krąży po Europie, ale restrykcje – umiarkowanie – łagodnieją. Po kilku tygodniach zamknięcia w domach, pracy w uciążliwych warunkach i lęku o przyszłość zaczynamy sobie przypominać, że COVID-19 to temat i problem niejedyny. Bo choć walka z pandemią wciąż najmocniej decyduje o naszym losie, nie znikają od tego problemy ochrony środowiska, coraz trudniej wyobrażalnej świeckości państwa czy kolejnych ekscesów państwowej władzy.
I tak, Jaś Kapela pisze o ministrze środowiska Michale Wosiu, który łączy wszystkie te kwestie naraz. Polityk – nominalnie – od ochrony przyrody, wspiera przekop Mierzei Wiślanej, „gospodarkę leśną” Lasów Państwowych, ułatwienia działalności górnictwa węglowego, a organizacjom ekologicznym insynuuje agenturalne powiązania i protestowanie za pieniądze. Planuje też stworzenie rejestru tych finansowanych z zagranicy, co żywo przypomina rozwiązania rosyjskie, stygmatyzujące liczne organizacje pozarządowe jako „agentów zagranicy”. Aha, to ten sam, co wcześniej stworzył w resorcie ministra Ziobry listę przestępców seksualnych.
czytaj także
O innym fundamentaliście opowiadają z kolei rozmówcy Pauliny Januszewskiej – socjolożka Elżbieta Korolczuk i prawnicy, Maciej Pach i Łukasz Cora. Następca Kamila Zaradkiewicza na stanowisku p.o. I prezesa Sądu Najwyższego, czyli Aleksander Stępkowski z Ordo Iuris, to figura mniej może efektowna od poprzednika, lecz równie dla wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka w Polsce groźna. Dlaczego? A choćby dlatego, że „publicznie wspiera katolicki fundamentalizm, homofobię i brak równouprawnienia kobiet i mężczyzn nie tylko w ramach współpracy z Ordo Iuris, ale także jako wykładowca akademicki czy współtwórca kontrowersyjnych projektów ustaw”.
Z Ordo Iuris do Sądu Najwyższego. Fundamentaliści religijni przejmują sprawiedliwość w Polsce
czytaj także
Agata Diduszko-Zyglewska recenzuje z kolei drugi już film braci Sekielskich poświęcony pedofilii w Kościele. Zabawa w chowanego pokazuje mechanizmy systemowej ochrony sprawców i obojętność organów państwa na przestępstwa seksualne, jest przekonująca i wstrząsająca. Ale jest z tym filmem jeden problem: związani z Kościołem rozmówcy autorów ostro potępiają bliską im instytucję, jednak „w tym samym monologu suflują fundamentalistyczną kościelną taktykę przenoszenia odpowiedzialności ze sprawców i tych, którzy ich chronią, na osoby homoseksualne”. Pytanie brzmi zatem, czy taki „prezent na stulecie urodzin Jana Pawła II” faktycznie jest dla Episkopatu bardzo kłopotliwy.
czytaj także
Z pewnością kłopotliwa dla rządu okazała się też afera w radiowej Trójce – w tej sprawie poczuli się zmuszeni wypowiedzieć premier, dwóch wicepremierów i wpływowy europoseł PiS. A ja przy okazji przypominam, czym jest, a zwłaszcza było to radio przez kilka dekad, dlaczego nostalgia to potężna siła polityczna i czy „wychowani na Trójce” to siła postępu czy reakcji.
czytaj także
Czasy koronawirusa to także dobrze znane problemy – tylko bardziej. W czasach pandemii rozkwitają teorie spiskowe, nowe warianty starych opowieści i historie zupełnie dotąd nie do pomyślenia. Co mają wspólnego Edyta Górniak z Leszkiem Możdżerem z jednej strony, a Bill Gates z drugiej, czy rosół z chorego nietoperza ugotowano w amerykańskim laboratorium i czy technologia 5G roznosi COVID-19 – dowiecie się z obszernego przeglądu mediów i teorii szalonych autorstwa Przemysława Witkowskiego. A także, komu to wszystko służy.
Koronawirus: Bill Gates, 5G i zapach gotującego się nietoperza
czytaj także
W temacie pandemicznym zaś, który – poza chińsko-amerykańską wymianą oskarżeń – najmocniej chyba rozgrzewa debatę na świecie, mamy dla was mocny głos eksperta skandynawisty. Paulina Siegień przepytuje znawcę Szwecji prof. Kazimierza Musiała w kwestii celowości, skuteczności, ale też wartości, jakie stoją za kontrowersyjną dla wielu polityką luźnych restrykcji. Wniosek jest prosty: szwedzkie państwo ciągle się uczy i potrafi korygować swoje błędy; czy ma rację, dowiemy się za rok lub dwa, z pewnością jednak nie ma intencji „spychania starców ze skały”.
czytaj także
A jeśli dość macie czytania o koronawirusie – w tym tygodniu Wydawnictwo Krytyki Politycznej poleca stary, dobry antyklerykalizm. 40 procent rabatu na książki o tej tematyce, z okazji premiery filmu braci Sekielskich!
*
Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.