W najnowszym odcinku „Przy Kawie o Sprawie” ekspertki zastanawiają się, czy moda na używanie męskich końcówek grozi seksualizacją polskich dzieci. Na nowy odcinek programu zaprasza Agata Diduszko-Zyglewska.

– Każdy w Polsce wie, że pilotka to osoba kierująca samolotem, a pilot to urządzenie elektroniczne do sterowania telewizorem. Każdy wie, że prezeska to człowiek na czele zarządu lub partii, a dyrektorka to ktoś, kto szefuje instytucji. W polszczyźnie forma rzeczownika nie przesądza przecież o tym, czy mamy na myśli mężczyznę czy kobietę – przekonuje we wstępie do programu prowadząca Agata Diduszko-Zyglewska. – A jednak środowiska maskulinistyczne upierają się przy używaniu męskich końcówek. Dla jednych to nieszkodliwa fanaberia, ale dla innych niebezpieczna ideologia, której celem jest seksualizacja języka i używających go dzieci!

Publicystka Agata Szczęśniak postuluje rezygnację nie tylko z męskich końcówek, ale w ogóle z używania liter, które potencjalnie mogą powodować u dzieci predylekcję do masturbacji i w następstwie prowadzić do ślepoty. Piętnuje też orgie liternicze w liberalnych mediach.

Dr Elżbieta Korolczuk staje w obronie ograniczonego (ale bez ostentacji, najlepiej tylko w domu, kiedy nikt obcy nie będzie narażony na kontakt) używania męskich końcówek i ponownie ostrzega przed groźbą wyginięcia mężczyzn, a także chwali lewicową inicjatywę zapewnienia mężczyznom bezpiecznych pierwszych miejsc na listach wyborczych.

Narodowa pisarka dr Sylwia Chutnik naświetla stan badań nad możliwościami eliminacji liter z pisarstwa i przywołuje cenne słowa profesora ministra kultury, który – zapewne intuicyjnie wyczuwając niebezpieczeństwa płynące z nadużywania męskich końcówek – namawia mężczyzn do wstrzemięźliwości twórczej.

Prof. Gertruda Grabb przedstawia nową, bezcenną – i jak zawsze opartą na tradycyjnych porzekadłach – inicjatywę Stowarzyszenia Tradycyjnych Matek i Żon, a wodzianek Grześ Laszuk zachęca do słuchania Radia Kapitał, które z myślą o bezpieczeństwie dzieci i dorosłych stosuje w swoich audycjach wyłącznie człony wyrazów.

W najnowszej Przy kawie o sprawie znajdziecie też zapowiedź Europejskiego Kongresu Kobiet, który w całości zostanie poświęcony zagadnieniu uczynienia Polski, a w perspektywie także całej Europy, strefą wolną od męskich końcówek, a także wszystkich liter z wyjątkiem litery „t”, która kształtem przypomina krzyż.

Bezpiecznego oglądania!

Na Europejski Kongres Kobiet w Szczecinie (27–28.09.2019) zarejestrujesz się tutaj.

***
#PrzyKawieoSprawie nie ma na celu wyśmiewania konkretnych polityków, poglądów ani religii, pokazuje natomiast, jak niewłaściwe połączenie polityki, religii i mizoginii w polskich mediach prowadzi do degradacji debaty publicznej. Teksty użyte w programie to w dużej mierze cytaty i parafrazy prawdziwych wypowiedzi publicystów i polityków na temat najintymniejszych sfer życia polskich kobiet. Z badań wynika, że w debacie medialnej na każdy głos kobiecy przypada siedem głosów męskich. Nie podobają nam się #mediabezkobiet

Włączamy telewizor, radio, idziemy na debatę, a tam sami panowie. Nie mamy nic przeciwko mężczyznom, ale wydaje nam się, że dobrze by było, gdyby w debacie publicznej uczestniczyły także kobiety. W końcu stanowią połowę społeczeństwa. Z doświadczenia wiemy, jak często argumentem tłumaczącym nieobecność kobiet w debacie jest mówienie, że po prostu „nie ma ekspertek”, które mogą zabrać głos na dany temat. Nie podobają się nam #MediaBezKobiet i chcemy je zmienić. Budujemy ogólnopolską bazę ekspertek (www.ekspertki.org) Włączcie się!

Koncepcja programu, scenariusz i prowadzenie: Agata Diduszko-Zyglewska
Gościnie: Sylwia Chutnik, Elżbieta Korolczuk, Agata Szczęśniak
Asystent: Grzegorz Laszuk
Zdjęcia i montaż: New Media Project
Oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta
Produkcja: Krytyka Polityczna

Dziękujemy Grzegorzowi Lewandowskiemu i Barowi Studio w Warszawie za wsparcie i gościnę.
Film został zrealizowany przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.
Premiera odcinka na dużym ekranie odbywa się podczas Europejskiego Kongresu Kobiet w Szczecinie 28 września 2019 r. w Operze na Zamku.

Przy kawie o sprawie S02E01:

Przy kawie o sprawie S01E06:

Przy kawie o sprawie S01E05:

Przy kawie o sprawie S01E04:

Przy kawie o sprawie S01E03

Przy kawie o sprawie S01E02

Przy kawie o sprawie S01E01

Rys. Marta Frej dla Krytyki Politycznej
Rys. Marta Frej dla Krytyki Politycznej

 

KP-kobiety-program-Marta-Frej
Rys. Marta Frej dla Krytyki Politycznej

 

baner-ekspertki

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Agata Diduszko-Zyglewska
Agata Diduszko-Zyglewska
Polityczka Lewicy, radna Warszawy
Dziennikarka, działaczka społeczna, polityczka Lewicy, w 2018 roku wybrana na radną Warszawy. Współautorka mapy kościelnej pedofilii i raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów; autorka książki „Krucjata polska” i współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta”. Członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet. Autorka feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie” i jego prowadząca, nominowana do Okularów Równości 2019. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą" i portalem Vogue.pl.
Zamknij