Mówiłam funkcjonariuszom: proszę państwa, przecież wy łamiecie prawo międzynarodowe. Łamiecie europejską konwencję. A oni na to: w lesie, proszę pani, prawo międzynarodowe nie działa i nie mamy tu Europejskiej konwencji praw człowieka – opowiada Hanna, w latach 2017–2022 zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zmienił się rząd, ale polityka wobec migracji pozostaje taka, jak była. Wiceminister Maciej Duszczyk obiecał, że wywózki będą trwały, a teraz dodał, że powstanie jeszcze dłuższa zapora, na którą wydamy 279 mln zł. Nie obiecuje pieniędzy na urzędników, reedukację zdemoralizowanej straży granicznej, lekarzy, którzy będą opatrywać rany i złamania. Jak mówić o migracji, żeby wpłynąć na politykę rządu, od którego oczekiwaliśmy i wciąż oczekujemy respektowania praw człowieka?

Machińska o polityce migracyjnej rządu: Wielkie były nasze oczekiwania…

Hanna Machińska, prawniczka i nauczycielka akademicka, doktora nauk prawnych, w latach 1991–2017 dyrektorka Biura Rady Europy w Warszawie, w latach 2017–2022 zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, opowiada o swoich doświadczeniach z pracy nad prawem migracyjnym w Polsce: „Wielkie były nasze oczekiwania. Mieliśmy nadzieję, że kiedy 13 grudnia rząd obejmie władzę, minister spraw wewnętrznych powie: koniec z wywózkami. A jednak zabrakło jasnego, stanowczego głosu ze strony rządowej”.

Film powstał w ramach projektu Sphera.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Katarzyna Przyborska
Katarzyna Przyborska
Redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl, antropolożka kultury, absolwentka The Graduate School for Social Research IFiS PAN; mama. Była redaktorką w Ośrodku KARTA i w „Newsweeku Historia”. Współredaktorka książki „Salon. Niezależni w »świetlicy« Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego 1976-79”. Autorka książki „Żaba”, wydanej przez Krytykę Polityczną.
Zamknij