Sztuki wizualne

Stypendium pamięci Konrada Pustoły dla Marty Bogdańskiej

Marta Bogdańska jest artystką wizualną, fotografką, menadżerką kultury, twórczynią filmów. W pracach fotografki dostrzegliśmy dojrzałość, różnorodność, krytyczne spojrzenie i zaangażowanie. Laureatce gratulujemy!

Rada Stypendium pamięci Konrada Pustoły w składzie: Karolina Ćwik, Lena Dobrowolska, Piotr Gruszczyński, Magdalena Malińska, Karolina Ochab, Wojciech Pustoła i Agnieszka Wiśniewska przyznała w tym roku stypendium Marcie Bogdańskiej.

Rada w trakcie obrad zwróciła również szczególną uwagę na prace Moniki Orpik. Je także chcieliśmy polecić waszej uwadze.

Marta Bogdańska jest artystką wizualną, fotografką, menadżerką kultury, twórczynią filmów. Ukończyła Filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała także Homeworkspace w Bejrucie oraz gender studies na UW. Skończyła Akademię Fotografii, Szkołę Patrzenia przy Instytucie Fotografii Fort oraz Instytut Otwarty przy Teatrze Powszechnym.

Bogdańska realizowała międzynarodowe projekty artystyczne i kulturalne, m.in. w Libanie, gdzie mieszkała przez osiem lat. Ostatnio otrzymała nagrodę Selma Lagerlöf Society za projekt Love That Dare Not Speak Its Name. W ramach rezydencji na Otwartym Uniwersytecie Jazdów współrealizowała projekt Roz-dźwięki i JAZgoty. Została zaproszona do platformy Futures Photography w 2020. Należy do Archiwum Protestów Publicznych. Jest laureatką konkursu Talent Roku 2020 i Photo-Match 2020.

Prace Marty Bogdańskiej pokazywano w Melkweg Expo w Amsterdamie, na Krakowskim Miesiącu Fotografii, Festiwalu TIFF we Wrocławiu, Landskrona Foto, Art Market Budapest, Fotofestiwalu Łódź, Odesa Photo Days, Encontros Da Imagem, Imago Lisboa, Fif Bh – Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Brazylii, Festiwalu Fotograficznym Obscura w Malezji, Sursock Museum, Galerii Studio i Labirynt. Książkę artystyczną Shifters nominowano do Kassel Dummy Award 2020, Luma Rencontres Dummy Book Award Arles 2020 oraz Mack First Book Award 2020.

Marta Bogdańska w swoich pracach fotograficznych prowadzi wielotorowe działania mające na celu penetrowanie światów ukrytych pod powierzchnią wyglądów i zdarzeń. To prawie niemożliwe zejść z poziomu oczywistych sygnałów wysyłanych przez wyglądy tworzące natychmiastowe układy znaczeń do tego, co te wyglądy ukrywają. A jednak Marta Bogdańska potrafi to robić, choćby przez tworzenie większych i mniejszych narracji w swoich projektach. Jej opowieści są bardzo krzepiące. Budowane intymnie, niejako tylko dla oczu własnych, na użytek badania i dokumentowania. Tak zapamiętuje się to, co ukryte, a zostało odkryte. Pokazują piękno tego, co straszne. Jej krytyczne spojrzenie nie koncentruje się na przerażającym aspekcie świata, ale wydobywa nieoczekiwaną urodę pasywnej grozy i nieprzekazywalnych tajemnic.

Poniżej fotografie książki Shifters wydanej przez Fundację Sztuk Wizualnych i Landskrona Foto (2021), kolaże i zdjęcia z projektu Love That Dare Not Speak Its Name oraz zdjęcia wystawy Shifters na Miesiącu Fotografii w Krakowie 2021 w Galerii ASP.

Fotografie książki Shifters wydanej przez Fundację Sztuk Wizualnych i Landskrona Foto (2021)

 

Fotografie książki Shifters wydanej przez Fundację Sztuk Wizualnych i Landskrona Foto (2021)

 

Z projektu Love That Dare Not Speak Its Name

 

Z projektu Love That Dare Not Speak Its Name

 

Z projektu Love That Dare Not Speak Its Name

 

Z projektu Love That Dare Not Speak Its Name

 

Widoki wystawy Shifters na Miesiącu Fotografii w Krakowie, Galeria ASP, 2021. Fot. Kamil Krajewski
Widoki wystawy Shifters na Miesiącu Fotografii w Krakowie, Galeria ASP, 2021. Fot. Kamil Krajewski

Organizatorami Stypendium pamięci Konrada Pustoły są Krytyka Polityczna i Fundacja Nowych Działań, których celem jest propagowanie twórczości Konrada Pustoły, tak aby inspirowała młodych artystów. Stypendium przyznawane jest co roku 14 października, w rocznicę śmierci Konrada Pustoły.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij