media raport

Koniec prawdy, niech żyją prawdy!

Raport Mikołaja Lewickiego o mediach i polityczności w dzisiejszej Polsce. Instytut Studiów Zaawansowanych

Weterani leczą stres pourazowy ayahuaską

Po powrocie z wojny czeka na nich stres, niepokój, ataki paniki. Leczą się psychodelikami.Maciej Lorenc

Samotni w pułapce powszechnej uberyzacji

O filmie „Nie ma nas w domu” Kena Loacha pisze Jakub Majmurek.
śmieci

Śmieci i rupiecie (także w naszym organizmie)

Skoro śmieciami mogą być dźwięki, to tym bardziej rak czy zaśniad. W każdym razie z pewnością jest to coś, czego naprawdę chcemy się pozbyć.
Didier Eribon wywiad

Eribon: Jesteśmy pariasami, dziedziczymy wykluczenie

O hierarchii wstydów, awansie społecznym, opresywnym systemie liberalnym maskującym klasowość i o tym, czy powrót do korzeni jest możliwy, mówi Didier Eribon, autor książki „Powrót do Reims”.Paulina Małochleb

Zagrajmy to jeszcze raz

„Nic dwa razy się nie zdarza”, pisała Szymborska i śpiewała Kora. Widać obie nie przewidziały, co będzie się działo w młodym polskim kinie.

Jadwiga Czachowska, czyli humanistyka

10 lutego 2013 zmarła prof. Jadwiga Czachowska współtwórczyni powojennej bibliografii polskiej. Sylwetkę Profesor przedstawia Agnieszka Kosińska.

Ministerstwo Dziwnych Dźwięków

… czyli „eksperyment jest naszym obowiązkiem”. O książce poświęconej Studiu Eksperymentalnemu PR pisze Klaudia Rachubińska.

Teologia „Nieulotnych”

Wbrew powszechnym opiniom film Borcucha to nie ładny festiwalowy produkt, ale odważna afirmacja grzechu – niezbędnego do osiągnięcia dojrzałości.

Chutnik: Marek ratuje seksem

Raczkowski czuje się nie tylko orędownikiem prostytutek, ale również ich mentorem czy opiekunem. Tylko co z tego wynika dla samych kobiet?

„Cztery razy ŚWIAT”

„Cztery razy ŚWIAT” jest nie tylko udaną ekspozycją ciekawych zdjęć. Kuratorkom udało się uchwycić wagę medium fotografii, żywotność fotograficznego języka.

Hollywood w hołdzie Hollywood

W ceremonii rozdania Oscarów znów triumfowała nostalgia. Tak jak w 2012 roku nagrodzony został film odwołujący się do przeszłości Fabryki Snów i nostalgii za filmową mitologią.