media raport

Koniec prawdy, niech żyją prawdy!

Raport Mikołaja Lewickiego o mediach i polityczności w dzisiejszej Polsce. Instytut Studiów Zaawansowanych

Weterani leczą stres pourazowy ayahuaską

Po powrocie z wojny czeka na nich stres, niepokój, ataki paniki. Leczą się psychodelikami.Maciej Lorenc

Samotni w pułapce powszechnej uberyzacji

O filmie „Nie ma nas w domu” Kena Loacha pisze Jakub Majmurek.
śmieci

Śmieci i rupiecie (także w naszym organizmie)

Skoro śmieciami mogą być dźwięki, to tym bardziej rak czy zaśniad. W każdym razie z pewnością jest to coś, czego naprawdę chcemy się pozbyć.
Didier Eribon wywiad

Eribon: Jesteśmy pariasami, dziedziczymy wykluczenie

O hierarchii wstydów, awansie społecznym, opresywnym systemie liberalnym maskującym klasowość i o tym, czy powrót do korzeni jest możliwy, mówi Didier Eribon, autor książki „Powrót do Reims”.Paulina Małochleb

Chiny: widok z drogi

Mimo kilku słabości nowa książka Petera Hesslera to coś więcej niż kabaretowy orientalizm. „Przez drogi i bezdroża” recenzuje Jakub Bożek.

Intryga małżeńska

Miłosne problemy Madeleine zaczęły się w czasie, gdy tak zwana French theory, którą studiowała, zdekonstruowała samo pojęcie miłości.

Kłosowski: Nauczyciel Sztuki

Wystarczy zamknąć oczy, by zobaczyć ową dawną Hiszpanię, w której z jakiegoś stołu spadła szklanka, zmieniając już na zawsze wszystko.

Penn: Symbol zamiast realnej kobiety

Jej proces był pierwszym procesem pokazowym w Czechosłowacji. Zdołał wymazać z pamięci społeczeństwa 30-letnią działalność Horákovej na rzecz feminizmu.

Kowboj znów zszywa Amerykę

Premiera piątej części cyklu o Johnie McClane to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się, jak zmieniał się on wraz z amerykańską polityką i popkulturą.

Kobieta z megafonem

„Dzień kobiet” Marii Sadowskiej to historia walki o prawa pracownicze. Wydawało się, że nie przyjdzie taki dzień, kiedy o jakimkolwiek polskim filmie będzie można to napisać.

Bracia Siostry

Po stronie ojca są przygody, strzelaniny, kochanki, bogactwo, przestrzeń, siła. Także poczucie humoru. Matka to nudna, choć dobra, wegetacja.

Smyk o inteligentnym spojrzeniu

Václav przestał się uczyć, wolał zgłębiać tajniki fokstrota w szkole tańca, do której posłała go matka. „Zaczął chodzić po kawiarniach i barach, wieść życie bohemy”.