Czytaj dalej

Kto się boi dziewczynki z książką?

„Wesprzyj Malalę i pokaż talibom, że nigdy nie uda im się powstrzymać nas, dziewczyn, od zdobywania wykształcenia”.

„Wyślij swoje zdjęcie z książką lub znakiem poparcia” – tak inicjatorzy akcji „Girl with a Book” nakłaniają ludzi z całego świata do wyrażenia solidarności z Pakistanką Malalą Yousafzai, a tym samym ze wszystkimi dziewczynkami i kobietami, które mają utrudniony dostęp do nauki. Kim jest Malala i jak stała się symbolem walki o dostęp kobiet do edukacji?

Pod koniec 2008 roku jedenastoletnia wówczas dziewczynka zaczęła pod pseudonimem Gul Makai pisać bloga dla BBC Urdu. Zapiski, publikowane przez dziesięć tygodni, były też tłumaczone na angielski. Dolina Swat, gdzie mieszkała Malala, znajdowała się wówczas pod kontrolą talibów, którzy chcieli ograniczyć dostęp dziewczynek do edukacji.

14 stycznia 2009 Malala napisała: „Dyrektor ogłosił ferie zimowe, ale nie wspomniał, kiedy lekcje znów się zaczną. Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. […] Myślę, że kiedyś szkoła zostanie otwarta, ale opuszczając ją, patrzyłam na budynek, jakbym miała nie przyjść tu nigdy więcej”. Gdy władze pakistańskie odzyskały kontrolę nad doliną Swat, Malala – już pod własnym nazwiskiem – nadal angażowała się na rzecz dostępu do edukacji, udzielając wywiadów i występując publicznie. Korespondent „New York Timesa” Adam B. Ellick nakręcił poświęcony jej film dokumentalny pt. Class Dissmissed.

Za swoją działalność dziewczynka została nominowana przez Desmonda Tutu do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokojowej i jako pierwsza została odznaczona przez rząd Pakistanu Narodową Nagrodą Pokojową dla Młodzieży. Dla talibów stała się jednak wrogiem publicznym.

9 października tego roku czternastoletnia Pakistanka wracała ze szkoły, kiedy autobus przewożący dzieci został zatrzymany przez dwóch ekstremistów z Tehrik-e-Taliban Pakistan (Talibski Ruch Pakistanu – TTP). Gdy napastnicy zidentyfikowali dziewczynkę, strzelili jej w głowę. Ranne zostały także dwie inne uczennice. Po operacji, podczas której udało się usunąć nabój, który utkwił niedaleko rdzenia kręgowego, Malala została przetransportowana do specjalistycznego szpitala w Birmingham. Po wybudzeniu się ze śpiączki ze szpitalnego łóżka dziękowała za płynące z całego świata wyrazy wsparcia… i prosiła o przysłanie szkolnych podręczników.

Historia Malali poruszyła cały świat. Od razu pojawił się postulat nominowania jej do pokojowej Nagrody Nobla. W Pakistanie tysiące ludzi modliło się za jej powrót do zdrowia. Pierwsza kobieta na stanowisku ministra spraw zagranicznych Pakistanu Hina Rabbani Khar potępiła zamach i oświadczyła, że nadszedł czas, by się obudzić i zdać sobie sprawę z zagrożenia. Minister spraw wewnętrznych Rehman Malik nazwał Malalę „dumą Pakistanu” i zapowiedział nadanie jej imienia szkole, do której uczęszczała. Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton pochwaliła odwagę młodej blogerki, wsparcie pojawiło się też ze strony celebrytek – Angelina Jolie przeznaczyła 50 tysięcy dolarów na rzecz organizacji wspierającej kobiety walczące o edukację w Pakistanie i Afganistanie, a Madonna zadedykowała dziewczynce piosenkę na jednym ze swoich koncertów.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun stwierdził, że terroryści niczego nie boją się bardziej niż „dziewczynki z książką” i te słowa stały się inspiracją dla akcji „Girl with a Book”. Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła kampanię na rzecz dostępu wszystkich dzieci do edukacji pod hasłem „I am Malala” i ogłosiła 10 listopada Dniem Malali. Gordon Brown, były premier Wielkiej Brytanii, a obecnie specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ ds. edukacji, powiedział CNN: „Pakistan ma nową bohaterkę i nowy powód, by edukować dziewczęta”.

Z okazji pierwszego Dnia Malali Brown przekazał prezydentowi Pakistanu Asifowi Alemu Zardariemu podpisaną przez ponad milion osób z całego świata petycję domagającą się zapewnienia wszystkim dzieciom bezpłatnej edukacji. Według ONZ dostępu do edukacji nie mają 32 miliony dziewczynek na świecie, z czego 3,1 miliona mieszka w Pakistanie.

Ty tez możesz wyrazić solidarność z Malalą i wesprzeć sprawę, której symbolem się stała. Ponieważ, jak piszą organizatorzy akcji „Girl with a Book”: „Sprawy takie jak ta potrzebują wsparcia KAŻDEGO”.

Petycja ONZ: http://educationenvoy.org/petition
Akcja „Girl with a Book”:
http://blogs.un.org/blog/2012/11/05/you-can-be-part-of-the-girl-with-a-book-initiative/
na Facebooku: http://www.facebook.com/GirlWithABook

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij