Kultura

Berlin-Birkenau. Projekt Łukasza Surowca

15 marca w berlińskiej dzielnicy Neukölln odbyło się uroczyste zasadzenie drzew w ramach projektu Łukasza Surowca Berlin-Birkenau.

15 marca w berlińskiej dzielnicy Neukölln odbyło się uroczyste zasadzenie drzew w ramach projektu Łukasza Surowca Berlin-Birkenau. Projekt polega na stworzeniu żywego pomnika upamiętniającego ofiary Zagłady poprzez przeniesienie do Berlina kilkuset brzóz z terenu okolic byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka). Drzewa będą rosły w ponad dwudziestu lokalizacjach w mieście. Na zaproszenie 7. Berlin Biennale, by przyjąć sadzonki brzeziny, odpowiedziały szkoły i rady dzielnic. Brzozy rosnąć będą w publicznych parkach, miejscach historycznie związanych z Holokaustem oraz na terenach placówek edukacyjnych. Żywego pomnika Łukasza Surowca nie wzniesiono z kamienia ani ze stali. Jego trwałość zależeć będzie od osobistego zaangażowania ludzi, którzy z własnej inicjatywy zechcą opiekować się drzewami.

 

 

 

 

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij