Kultura

BATTLE of BERLIN ’45 inscenizacja historyczna w Warszawie

Krytyka Polityczna zaprasza na akcję 7. Berlin Biennale. Inscenizacja ma na celu włączenie się w aktualną historyczno-polityczną debatę na temat historii dwudziestego wieku. Niedziela 13 maja 2012, godz.14.00, park przy CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa

W inscenizacji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, reprezentujące Armię Czerwoną, 1. Armię Wojska Polskiego i siły niemieckie. 

 

Rekonstrukcje historyczne stały się w ostatnich latach istotną strategią we współczesnej kulturze i sposobem odnoszenia się do przeszłości – zarówno przeszłości kultury, jak i historii w ogóle. Jednakże poza kontekstem artystycznym rekonstrukcja jest wykorzystywana najczęściej jako forma popularyzacji historycznych wydarzeń poprzez masowe spektakle i rozrywkę. Grupy rekonstrukcyjne inscenizują bitwy lub inne istotne, najczęściej dramatyczne wydarzenia, wykorzystując statystów, rekwizyty, historyczne umundurowanie, broń i scenografię. Publiczność może oglądać zaaranżowane wydarzenia, co łączy się blisko z tradycją popularnego teatru, ale także spektakli organizowanych przez władze z czasów poprzedzających epokę mediów masowych. Co więcej, rekonstrukcje stały się ważnymi oficjalnymi imprezami, odbywającymi się na głównych placach, rynkach, ulicach i w innych reprezentacyjnych lokalizacjach centrów miast. Bezpośrednie „doświadczenie” jest kluczowym, centralnym elementem takich wydarzeń. Akcje w Berlinie i Warszawie ukazują ten typ historycznej strategii, kierując się do mieszkańców obu miast.

 

Battle of Berlin ‘45 jest współdziałaniem w geście solidarności z 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie. Akcje Solidarności są wydarzeniami równoległymi do 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie, realizowanymi jako projekty specjalne w różnych miejscach na świecie w geście wspólnoty z koncepcją i formatem tegorocznego biennale zaproponowanym przez kuratora Artura Żmijewskiego i współkuratorów Joannę Warszę oraz rosyjski kolektyw artystyczny Voina. Skupia się on na potencjale sztuki jako narzędzia dla społeczno-politycznej aktywizacji i zmiany oraz proponuje szereg zróżnicowanych działań jak debaty, kongresy czy interwencje w sferze publicznej.

7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie odbywa się od 27 kwietnia do 1 lipca 2012 i jest zorganizowane przez KW Institutre for Contemporary Art i finansowane przez Kulturstiftung des Bundes.

Organizator: Fundacja Sztuka i Współczesność

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy: Goldbach Interactive, GRH Wiking

Partnerzy medialni: Aktivist, Exklusiv, Stolica, TOK FM, Discovery World, Discovery Historia, Mediarun, Krytyka Polityczna

Więcej informacji:
www.battle45.com
www.berlinbiennale.de
www.csw.art.pl

 

Krytyka Polityczna patronuje wydarzeniom związanym z 7. Berlin Biennale

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij