Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ umożliwia młodzieży wybór przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. Po raz trzeci obejmie zasięgiem całą Polskę! W tym roku hasłem przewodnim jest „Bezpieczna Szkoła”.
„Aż 83 proc. uczniów zadeklarowało, że mogą liczyć na wsparcie przynajmniej jednej osoby dorosłej w szkole. To znak, że większość nauczycielek i nauczycieli widzi potrzeby młodzieży i chce na nie reagować. Wszystko opiera się właśnie na nich, bo brakuje systemowych rozwiązań. Natomiast gdyby reformy edukacji byłyby wreszcie tworzone z rozwagą i logiką, to jest bardzo dużo osób mogących służyć doświadczeniem i wiedzą, jak sytuacja naprawdę wygląda, a nie jak komuś na górze się wydaje” – tak wyniki ubiegłorocznego Rankingu skomentowała na naszych łamach jedna z koordynatorek projektu, Agata Zapora.
Na podium znalazły się wówczas: XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie, a także Liceum Ogólnokształcące „Collegium Gedanense” w Gdańsku. Jak będzie w tym roku?
O tym przekonamy się już wiosną. Trzecia edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ właśnie ruszyła i czeka na wasze głosy. Od 20 lutego do 28 kwietnia 2023 roku można oceniać swoją szkołę, wskazując ją na internetowej mapie równości. Organizatorzy informują, że zmieniła się także formuła Rankingu, w którym średnio udział co roku bierze około 20 tysięcy młodych osób.
Czego dowiedzieliśmy się z tegorocznego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+?
czytaj także
Co oznacza nowa formuła?
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ staje się co roku drogowskazem dla młodych ludzi, którzy chcą wybierać otwartą i bezpieczną szkołę. Ranking powstaje na bazie ocen młodych ludzi. Udział w badaniu może wziąć każdy uczeń i każda uczennica. W tym roku jednak cały projekt nabrał nowej formuły. Ranking jednocześnie wskaże najbardziej równościowe szkoły i pomoże tym, którzy chcą taką placówkę budować. Dlatego startuje pod hasłem „Bezpieczna Szkoła”.
– Po pięciu latach działania, dwóch w skali warszawskiej i trzech krajowych, nie chcemy być tylko projektem, który ocenia szkoły. Przyszedł czas na realne wsparcie – mówi Dominik Kuc, koordynator Rankingu.
– W tym roku uruchomiliśmy program „Inkluzywna Szkoła”, który pomoże każdej chętnej szkole spełnić kryteria i dostać się do Rankingu. Działa także nasz adres interwencyjny [email protected], gdzie młodzi ludzie mogą zgłaszać dyskryminację w swojej szkole. Przez ostatnie lata przez polską szkołę przetoczył się efekt mrożący spowodowany lex Czarnek. My chcemy powoli zacząć go odwracać. Działa z nami zespół 16 osób w regionach, więc będziemy obecni i obecne w każdej części Polski.
Organizatorzy zapowiadają także zmianę kryteriów. Do tradycyjnych pytań o samopoczucie młodzieży LGBTQ+, możliwe przejawy dyskryminacji czy działania szkoły dołączone zostaną pytania o zdrowie psychiczne młodzieży. Ich zadaniem jest poznanie kontekstu, w jakim funkcjonują młodzi ludzie w szkołach.
czytaj także
Co sądzą młodzi ludzie i ich rodzice?
Do akcji „Bezpieczna Szkoła” dołączają zarówno młodzi ludzie, nauczyciele i nauczycielki, jak i rodzice. Nazwa wzięła się z przyznanych zeszłorocznych nagród. Pod tym hasłem podpisało się także 12 samorządów, które objęły projekt patronatami. Są to m.in. województwo lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, miasto Świdnica, Łódź, Gdańsk, Warszawa, Poznań, Wrocław. Projekt wspiera ponadto Komisja Europejska w Polsce.
– To osoby uczniowskie są najbliżej osób, które stykają się z dyskryminacją w szkole. Dlatego chcemy zaangażować takie organizacje jak np. Młodzieżowe Rady, które często doskonale znają przedstawicieli danych szkół i wiedzą, jak docierać do swoich rówieśniczek i rówieśników. To oni są głosem, który realnie jest w stanie nadać siłę młodemu pokoleniu. Jako uczeń liceum uważam, że Ranking to świetne narzędzie dla moich młodszych kolegów i koleżanek – mówi Jakub Hamanowicz, uczeń liceum w Gdańsku i koordynator Rankingu w woj. pomorskim.
– Idąc do szkoły średniej, chciałabym mieć możliwość wyboru szkoły pod względem kryteriów dla mnie najważniejszych, czyli właśnie atmosfery, bezpieczeństwa i przyjazności dla różnorodności. Ranking to nie tylko badanie – to ludzie, z którymi pracuję, ludzie, z którymi nawiązuję kontakt, ludzie, z którymi rozmawiam, których słucham i staram się pomóc, no i co najważniejsze, to są uczennice i uczniowie, którzy chcą, by ich szkoły były bezpiecznym miejscem – dodaje Gabriela Gładyszewska, studentka I roku i koordynatorka akcji na Mazowszu.
Gdzie ocenić szkołę?
Wystarczy kliknąć wybraną przez siebie placówkę na specjalnej platformie. Wówczas wyświetli się ankieta, którą można wypełnić anonimowo. Odpowiedzi będą analizowane wyłącznie zbiorczo. Głosowanie potrwa aż do 28 kwietnia, a wyniki poznamy w pierwszej połowie maja.