Kraj

Uniwersytet nie jest miejscem, które powinno pozwalać na dystrybucję faszystowskiej propagandy

Studencki Komitet Antyfaszystowski

We wtorek zawiązuje się Studencki Komitet Antyfaszystowski. Studenci napisali list do rektora, który publikujemy.

Jego Magnificencja
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego
prof. dr hab. Marcin Pałys

Szanowny Panie Rektorze,

zwracamy się do Pana jako studenci i studentki Uniwersytetu Warszawskiego, którzy i które obserwują wzrost postaw faszystowskich na tymże uniwersytecie.

Obserwowane przez szereg tygodni różne sytuacje, które wprawiały nas w zdziwienie, jak na przykład dziesiątki naklejek, promujących faszyzm lub zastraszających mniejszości (etniczną, seksualną, wyznaniową, polityczną), nie pozwalają nam pozostać biernymi.

Skrajna prawica przez ostatni rok, mimo oświadczenia Pana Rektora w związku z namiotem agitacyjnym, zaczęła traktować studentów i studentki jako materię, którą można zideologizować, używając przy tym faszystowskiej retoryki strachu i nienawiści. Ten apel jest bezpośrednią reakcją na brak adekwatnego ustosunkowania się do wszelkich przejawów różnej maści „naszyzmów”.

Ostatnio na Kampusie Głównym w różnych miejscach były rozłożone ulotki grupy „Szturm”, która jawnie odwołuje się do języka nazistowskiego. Mimo, iż odpowiedzialni za to ludzie swoim wyczynem pochwalili się w sieci, władze Uniwersytetu nie wypowiedziały się na ten temat, niejako bagatelizując fakt, że jego przestrzeń jest zagarniana przez tego typu grupy.

Niniejszym informujemy, że powołujemy do życia Studencki Komitet Antyfaszystowski, który obiera sobie za cel praktykę oporu wobec faszyzmu, rasizmu, homofobii oraz sytuacji zagrażających komfortowi nauki studentek i studentów. Zgodnym wielogłosem twierdzimy, że: uniwersytet nie jest miejscem, które powinno pozwalać na dystrybucję faszystowskiej propagandy; nie jest też miejscem, które powinno udostępniać przestrzeń osobom powiązanym z ruchami faszystowskimi; ma obowiązek reagować na każdorazowe przejawy nienawiści oraz zapobiegać im w ramach praktyki dyskursywnej, czego od władz Uniwersytetu wymagamy. Oczekujemy od Pana Rektora konkretnej deklaracji w formie oficjalnego oświadczenia, iż Uniwersytet Warszawski potępia wszelkiego rodzaju promocję faszyzmu i tym samym dołoży koniecznych starań, aby ten nigdy nie stał się ani dominującą tendencją wśród pracowników i pracowniczek Uniwersytetu, ani postawą akceptowaną przez jego władze.

Do listu dołączamy także tekst manifest, który będziemy dystrybuować wśród warszawskiej studenterii. Załączamy także ulotki znalezione przez studentów i studentki na Kampusie.

O niniejszej sytuacji poinformowaliśmy media, które podadzą do wiadomości publicznej stanowisko Pana Rektora.

Z wyrazami szacunku,

Studencki Komitet Antyfaszystowski

Ciekawy artykuł? Pomóż nam pisać takie teksty dalej.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

 1. “…zwracamy się do Pana i Pani jako studenci i studentki Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetki Warszawskiej, którzy i które obserwują wzrost postaw faszystowskich i wzrostę postaw faszystowskich na tymże uniwersytecie i tejże uniwersytetce.”

 2. “jako studenci i studentki Uniwersytetu Warszawskiego, którzy i które obserwują (…)”

  Zalosna lewacka nowomowa. Osmieszacie sie serwujac ludziom ten zalosny jezyk. Jestescie zalosni, zalosne, wy idioci idiotki, ktorzy ktore powinni powinny byc zamkniete zamknieci w psychiatryku.

  Macie jeszcze pytania czemu lewica w Polsce gnije na smietniku historii?

 3. A o tym kto jest faszystą będzie – jak rozumiem – decydować Komitet Antyfaszystowski?
  Fajnie.
  Komunizmem komitet się nie zajmuje – specjalizacja…
  I jakiś to mocno podziemny komitet – ale to zapewne taka antyfaszystowska tradycja. Komisarze czują się już na pewno jak gwardia Ludowa.

 4. Słuszna inicjatywa. Ktoś kto popiera faszyzm sam wyklucza się że środowiska studentów.

 5. Dyskusja to wolność, dyskurs to faszyzm. Więc przestańcie się stroić w piórka wolności skoro tak jej nienawidzicie.

 6. “Faszyści w przyszłości będą sami nazywali siebie antyfaszystami” – W. Churchill

  1. co was wcale nie czyni naszych rodzimych faszystów czy nacjonalistów mniej brunatnymi, ech jak ukochali ten tekst pana Churchilla

 7. “wymagamy. Oczekujemy od Pana Rektora konkretnej deklaracji w formie oficjalnego oświadczenia, iż Uniwersytet Warszawski potępia wszelkiego rodzaju promocję faszyzmu i tym samym dołoży koniecznych starań, aby ten nigdy nie stał się ani dominującą tendencją wśród pracowników i pracowniczek Uniwersytetu, ani postawą akceptowaną przez jego władze.”

  Może od razu getta ławkowe? A może hmm, a może dorzucimy do “faszyzmu” np komunizm. Co wy na to , siostry? Nie słyszałem za wiele o ofiarach faszyzmu. Dużo o ofiaracach nazizmu i bardzo dużo o ofiarach komunizmu. A może by tak relegować z Uczelni studentów należących do różnych planktonowych komunistycznych ugrupowań? Przecież komuniści mordowali polską inteligencję. Ilu polskich Profesorów zginęło w Katyniu? Nie ma miejsca dla komunistów w murach tej szacownej Instytucji.

  1. A co ma ilość ofiar zeszłego wieku do współczesnej walki z ludźmi jawnie odwołującymi się do nazizmu? Komitet pragnie walczyć z faszyzmem, jeśli zechce Pan walczyć z komunistami na uczelniach wyższych (choć zacząłbym wpierwej od tych z rządu, wszakże faktu współpracy z komuną nikt Panu Piotrowiczowi nie odmówi) to proszę bardzo, droga wolna. Proszę mi też znaleźć na jakiejkolwiek uczelni wyższej materiały promujące ten rzekomy komunizm. Ja nigdy takich nie znalazłem. Tak swoją drogą, proszę nie odwracać kota ogonem, mówimy tu o faszyźmie, nie komuniźmie. Proszę trzymać się tematu, chyba, że zamierza Pan zaraz zastosować ulubioną taktykę dyskusyjną w Polsce i swego czasu w ZSRR – “A u Was murzynów biją”.
   Pozdrawiam.

  2. Posługując się argumentami ahistorycznymi i tworząc błędne analogie pomiędzy współczesnym komunizmem i faszyzmem, sprowadza się dyskusję do poziomu totalnej niedorzeczności. Dzisiejszy komunizm (w wydaniu zachodnim) – nawet jeśli wystepuje w swojej czystej formie – jest ruchem pokojowym. Wykorzystuje ideologię w służbie człowieka a nie przeciwko niemu. Istota faszyzmu ma już odmiennną zasadę działania: jej clou to państwowy Gleichschaltung. A determinacja w realizacji programu politycznego zezwala i uprawomocnia przemoc. Jeżeli świadomie (lub nieświadomie) pozbawia się dialektykę zasady wyłączonego środka, to zdanie warunkowe jest – parafrazując Disraeli – kłamstwem, wierutnym kłamstwem i fizjologią.

   1. Komunizm z gruntu rzeczy nie może być pokojowy. Totalitarne czuby tylko tak mówią żeby ich zdelegalizowali. Ludzie dobrowolnie bez represji nie oddadzą majątków, firm. A co jeśli w kolejnych wyborach będą mieli dość komunistów? Ci oddadzą dobrowolnie władzę? Chyba raczej nie. Komunizm to ideologia w której 10 procent społeczeństwa jest do odstrzały