Kraj

Trudno się nie zgodzić z Andrzejem Sewerynem

Sam rzecznik rządu Radosław Fogiel postanowił skarcić nestora polskiej sceny za rzekomo wulgarny język. Z całą sympatią dla Radka, którego cynizmu i poczucia humoru trudno nie podziwiać, to jednak będąc rzecznikiem rządu Obajtków, bardziej ważyłbym słowa.

Wszystkie dzieci powinny pamiętać, że faszyzm to zło, a naszym zadaniem jest z nim walczyć. Nie ma tolerancji dla nietolerancji. Słynny aktor powiedział samą prawdę, stąd pewnie takie oburzenie w środowiskach rządzących, że aż sam rzecznik rządu Radek Fogiel postanowił skarcić nestora polskiej sceny za rzekomo wulgarny język. Z całą sympatią dla Radka, którego cynizmu i poczucia humoru trudno nie podziwiać, to jednak będąc rzecznikiem rządu Obajtków, bardziej ważyłbym słowa. A może wcale nie. Nie czas ważyć słowa, gdy w języku rządowej propagandy straciły jakiekolwiek znaczenie.

@jas.kapela

Ważne słowa mądrego czlowieka dla młodego pokolenia. Słuchajcie! #seweryn #andrzejseweryn

♬ dźwięk oryginalny – Adam Bysiek

Nie wiem, ile razy już czytałem, że lewactwo to skrajny ekstremizm, który nie toleruje poglądów innych niż swoje. Rzeczywiście mam zero tolerancji dla rasistów, homofobów, antysemitów, ksenofobów i wszelkich innych wrogów wolności. Jeśli uważasz za normalne, że ktoś jest gorszy, bo urodził się gdzie indziej albo jest inny niż ty, to sorry, ale spierdalaj. Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować podstawowych praw człowieka i godności każdej osoby, to sorry, ale kij ci w oko. Bardzo mi przykro. Po to powstało demokratyczne państwo, żeby bronić słabszych przed silniejszymi. Po to w ogóle istnieje prawo i społeczeństwo. Inaczej mielibyśmy wieczną wojnę wszystkich ze wszystkimi.

Szczęśliwie jedną z podstawowych cech ludzi jest zdolność do empatii i współpracy. Niestety nie wszyscy to rozumieją. Oczywiście warto ich edukować i pokazywać inne wzorce, ale czasami się nie da. Czasami trzeba przypierdolić. Oczywiście ciągle mam nadzieję, że wystarczy im przypierdolić w demokratycznych wyborach, wrzucając do urny swój głos sprzeciwu. Ale z historii wiemy, że nie zawsze tak było.

Wiadomo. Mentzen to nie Hitler. Choć oboje by się zgodzili, że świat bez Żydów i homoseksualistów byłby lepszy. Hitler był o tyle lepszy, że przynajmniej popierał wysokie podatki. Mentzen jest o tyle lepszy, że póki co nie wzywa do mordowania. Ale nie łudźmy się, że w sprzyjających okolicznościach okazałby się lepszym człowiekiem niż Hitler, skoro jest gotów wykluczać całe grupy ze społeczeństwa, bo tak mu wyszło w badaniach.

Nie dajmy się zwieść gadaninom o dialogu, chrześcijaństwie. Ten dialog służy podsycaniu w ludziach najgorszych instynktów. To chrześcijaństwo nie ma problemu z tworzeniem stref wolnych od LGBT czy pushbackami na granicach. Czy tak pan Jezus powiedział? Gejów prześladować, uchodźców nie przyjmować?

Jak zamierzam złupić Sławomira Mentzena

Pamiętam raczej coś o tym, żeby głodnych nakarmić, a przybyszów przyjąć. Ale to nie moja religia, więc nie dziwi mnie, że jej kapłani i wyznawcy znajdują inne interpretacje, nawet jeśli nie doczytali dogmatów własnej wiary. Z karmieniem głodnych też idzie średnio: poziom ubóstwa w Polsce eksploduje. „W 2022 roku skrajne ubóstwo w Polsce wzrosło o ponad 50%!” – alarmują eksperci, a za nimi Obserwator Gospodarczy. No ale jak ma nie rosnąć, skoro zasiłki dla najuboższych są zamrożone, bo klasie średniej trzeba dać 800+.

Z niektórymi po prostu nie da się i nie będzie się dało rozmawiać i choć całym sercem popieram wyższy poziom debaty publicznej, to przypominam, że żyjemy w kraju, gdzie najbardziej popularnym dziennikarzem jest patostreamer Krzysztof Stanowski. Do tego taki potężny patostreamer, że nawet nie chce się bić, choć na oko ważę 20 kilo mniej.

Szkoda gadać, za to Andrzej Seweryn baza. 100 proc. racji, całuję rączki. Jest pan nie tylko wybitnym aktorem, ale również jedną z nielicznych osób publicznych w Polsce, które mają odwagę powiedzieć prawdę. Z faszystami się nie gada. Z faszystami się walczy. I niech Bóg się nad nami zlituje, żebyśmy nie musieli tego robić na ulicach.

Czasami pewnie jednak będzie trzeba komuś przypierdolić, żeby sobie odświeżył brzmienie Europejskiej konwencji praw człowieka. Jak jej nie szanujesz, to zawsze możesz emigrować do Rosji. Sam staram się to robić od jakiegoś czasu w oktagonie i myślę, że za jakieś dwa miliardy lat, przy sprzyjających wiatrach, uda mi się pokonać ostatniego faszystę w kosmosie.

Przyborska: 4 czerwca idziemy razem. Z wielu powodów

Byłoby jednak łatwiej, gdybym nie był w tym sam, a niestety oprócz Mai Staśko znam tylko kilku lewaków gotowych walczyć z faszyzmem nie tylko słowami. Dlatego lepiej jakby było nas więcej. Nie ma się czego bać. Faszyzm zawsze przegrywa. A jeśli będziemy musieli umrzeć w walce z nim, to przecież też może być pięknie.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jaś Kapela
Jaś Kapela
Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W 2020 roku w trakcie Obozu dla klimatu uczestniczył w zatrzymaniu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.
Zamknij